Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Rendez-vous předvánoční

    středa 11.12 17:00 - Městská knihovna, Vimperk

    Sváteční koncert Vojty Violinisty a Vánoce podle paní Růženy Váchové.

  • Česko zpívá koledy

    středa 11.12 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Zpívání pro všechny.

Zobrazit všechny události
 

V píseckém hřebčinci přišli o nejžádanějšího plemeníka

Byl to krásný hřebec... , Autor: Foto Team-nijhof

Byl to krásný hřebec...     Autor: Foto Team-nijhof

PÍSEK - Zemský hřebčinec postihla na začátku července smutná událost. Uhynul tu jeden z nejlepších plemeníků Quidam Sohn. O inseminaci a potomstvo po tomto prověřeném zlepšovateli chovů tu jen za tuto připouštěcí sezonu projevilo zájem na padesát chovatelů. Ředitel Zemského hřebčince Karel Kratochvíle přiblížil poměrně dramatický osmnáctiletý život tohoto koně.

 

"Přišel k nám z Holandska jako dvouletý hřebeček do tréninku, ale komise českého teplokrevníka ho odmítla zapsat do plemenné knihy. Nelíbil se jí, že je moc velký. On si ale zařazení do plemenné knihy vysportoval jako pětiletý vítězstvím v celostátním finále Kritérií mladých koní. Pak u nás jako plemeník tři roky působil, než se vrátil zpátky do Holandska," popisuje Karel Kratochvíle. Tam s ním na parkurech sportoval známý jezdec Jos Lansink. Quidam Sohn ale přišel v roce 2009 k úrazu nohy a tím jeho sportovní kariéra skončila.

Třetí kolika byla osudná

"Tady u nás si všichni mysleli, že je po smrti, ale pak jsme zjistili, že žije a pan Müller z reprodukčního centra ERC v Mněticích u Pardubic se domluvil, že mu ho na dva roky půjčili. Poté se vrátil zpátky do Holandska a zapůjčení na další dva roky jsme si domluvili my a loni koncem roku jsme tohoto vynikajícího plemeníka koupili. Hned krátce na to na jaře ale dostal velkou koliku, vezli jsme ho na operaci na kliniku do Heřmanova Městce. Po uzdravení působil v plemenitbě dál. Quidam Sohn přitom už jednu koliku prodělal dříve v Holandsku a potřetí ho kolika postihla minulý den. Já chodím za našimi koňmi s chlebem každé ráno a při procházení stájemi jsem viděl, že Quidam Sohn leží. Nebyl ale zpocený, tak jsem myslel, že odpočívá. Bohužel o pár chvil později vyšla najevo kolika. Volali jsme na kliniku, ale tam už další operaci odmítli. Museli jsme Quidam Sohna nechat uspat," uzavřel ředitel smutný příběh koně, po kterém ale zůstalo kvalitní potomstvo. Několik jeho potomků už je zařazeno do plemenitby, například Galandro. A potomci vykazují i vynikající sportovní výsledky. Po Quidam Sohnovi se narodila také kobylka Chaluha. Putovala na Slovensko, odkud ji zakoupil movitý kupec z Kataru. Tam ji přejmenovali na Cheril a pod tímto jménem se stala vítězkou Asijských jezdeckých her.

Na otázku, jak se taková ztráta kvalitního plemeníka projeví pro hřebčinec finančně, Karel Kratochvíle odpověděl, že hřebčinec ještě vlastní zmražené inseminační dávky a při započtení dosavadních připouštěcích poplatků a prodeje těchto dávek proti nákupní ceně koně a nákladům na jeho operace a léčení bude výsledkem něco kolem nuly. "Je to ale velká chovatelská ztráta," dodal Karel Kratochvíle. Chovatelská veřejnost Quidam Sohna naposledy viděla na jarní přehlídce, kde se operační zásah na vyholeném břiše nedal přehlédnout. "I tak ale vypadal dobře a byl o něj velký zájem," řekl ředitel hřebčince, kde život i po tak smutné události jde dál.

Areál v novém hávu čeká premiéra

Dokončují se poslední práce na úpravách kolbiště a areálu. Spor se stavební firmou Kočí, který dokončení zdržel, nakonec skončil smírem. Před krytou tribunou a na novém povrchu se odehrají už 13. srpna oblastní kritéria mladých koní a v září tu pak proběhne i celostátní finále. Mezitím je na samý závěr prázdnin naplánovaný pro veřejnost Velký chovatelský den s bohatým programem, na jehož přípravách teď v hřebčinci také finišují. A sbírají i sportovní úspěchy. Před dvěma týdny se vydal jezdec Jakub Štěrba s hřebci Warnessem ZH a Go-On T. S. na Světový pohár CSI do Olomouce, kde v obrovské konkurenci vybojoval dvě první místa. V Grand Prix pak na překážkách 160 centimetrů postoupil s Warnessem do rozeskakování, kde se ještě o pět centimetrů navyšovalo. V tomto prestižním finále po jedné chybě skončil pátý. Pro Zemský hřebinec to byl historický sportovní úspěch.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace