banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Talkshow s Miroslavem Donutilem

    pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

  • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

    pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Vláda rozhodla, ale peníze neposlala. Řidiči autobusů i tak dostanou přidáno, řekl hejtman Zimola

JIŽNÍ ČECHY - Nejsou žádné důvody k tomu, aby na jihu Čech docházelo k napětí mezi krajem a autobusovými dopravci kvůli navyšování platů řidičů. Řekl to hejtman Jiří Zimola po setkání zástupců kraje, společnosti JIKORD a přepravců, se kterými má kraj uzavřenou smlouvu. Jednání se uskutečnilo ve čtvrtek 9. února.


O lednovém zvýšení mezd řidičů veřejné autobusové dopravy rozhodla loni na podzim vláda. Jihočeští dopravci nyní vyčíslili, že je toto navýšení vyjde celkem na 66 milionů korun ročně. „Zákonné nároky řidičů budou dodrženy," řekl Zimola a zároveň dopravce ujistil, že kraj se v souladu s platnou legislativou vynasnaží dostát svým finančním závazkům k zajištění dopravní obslužnosti veřejnou linkovou dopravou.


Dopravci ujištění kraje uvítali
Náměstek hejtmana pro dopravu Jan Kubík připomněl, že na rozdíl od některých krajů nemá Jihočeský kraj legislativní problémy s uzavřením dodatků smluv. „Všichni smluvní dopravci mají desetileté smlouvy platné do prosince 2019," upřesnil. Podle Kubíka přítomní dopravci ujištění vedení kraje uvítali. „Zároveň nás informovali, že zajistí výplatu mezd řidičům autobusů v plné výši dle nařízení vlády do doby uzavření dodatků smluv," dodal Kubík.
Kraj v mezidobí před uzavřením dodatků smluv pak provede kontrolu předpokládaného navýšení mezd řidičů u jednotlivých dopravců, aby měl naprostou jistotu o využití prostředků z veřejných zdrojů. „Kategoricky chceme, aby peníze, které mají kraje dopravcům doručit, skutečně skončily na výplatních páskách řidičů," zdůraznil Zimola.


Vláda zatím nerozhodla, zda se bude podílet
Vláda ale zatím nerozhodla o tom, zda vyhoví požadavkům Asociace krajů ČR a bude se na financování zvýšení mezd podílet. „Nejbližší jednání mezi oběma stranami se uskuteční 20. února a teprve po následném rozhodnutí vlády bude možno říct, jakou částkou bude navýšení platů financovat kraj," naznačil Zimola. Doufá přitom, že vláda krajům přispěje významnou částí, protože to byla právě ona, která o navýšení mezd rozhodla.
Poté bude muset krajské zastupitelstvo schválit rozpočtovou změnu, neboť navýšení mezd není zahrnuto do rozpočtu dopravní obslužnosti pro letošní rok. „Teprve pak bude možné aktualizovat příslušné smlouvy s dopravci a zpětně jim doplatit navýšení mezd řidičů s účinností od počátku ledna," sdělil náměstek hejtmana Kubík.


Z celkem 11 autobusových dopravců, se kterými má kraj uzavřenu smlouvu, se jich čtvrtečního jednání zúčastnilo 10. Konkrétně: ČSAD Autobusy České Budějovice, GW Bus, Comett plus, ICOM transport (včetně ČSAD Jindřichův Hradec), ARRIVA Praha, Dopravní podnik města ČB, ČSAD STTRANS, Josef Štefl tour a Dopravní podnik města Vlachovo Březí.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace