Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Noční prohlídka města Vimperk

  středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

  Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

 • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

  středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Výlet do ráje, výlet za zvířecími marody v Makově

 Autor: JčTeď

    Autor: JčTeď

STRAKONICE/MAKOV - Známe jedno místo, o kterém se dá s upřímností říci, že je balzámem na duši. Jakmile opustíte rušné silnice a zamíříte úzkými uličkami k Nové Vsi u Čížové na Písecku, jako byste přijížděli do ráje. Čím blíž k Makovu, vítá vás klid a pohoda, kterou ochraňují majestátní stromy, rybník navozuje atmosféru nedotčené přírody a ta má pro návštěvníky připravenou nádhernou jedinečnou hudební edici v podobě ptačího zpěvu. V Makově je záchranná stanice živočichů.

Strakoňákům není tato stanice neznámá. I týdeník občas informuje, že do ní strakoničtí strážníci přivážejí zraněná zvířata z města či osad. Málokdo možná ale ví, že není uzavřena veřejnosti. Lze si do Makova udělat příjemný výlet a seznámit se tady se zvířecími obyvateli, kteří si tu léčí šrámy. Mnohdy se poranili kvůli nám, lidem.

Do Makova jsme zavítali na sklonku června s dětmi z výtvarného kroužku domu dětí a mládeže. Tito malí a mladí malíři sem se svou vedoucí Vlaďkou Hradskou míří každoročně, aby se rozloučili u opékání vuřtů se školním rokem a zhodnotili ho. Než ovšem dojde na ohni krásně opečenou pochoutku, sednou výtvarníci ke skicám a k voliérám a malují zvířátka.

No, není to někdy lehké. Zatímco zátiší z jablek vám neuteče, taková vydra, obzvlášť má-li diváky, se předvádí, skotačí, mizí ve vodě, prostě nepostojí. Těžké je to i s opeřenci, kteří chvíli zvědavě posedí na větvi a pak frnknou do úkrytu...

Záchranná stanice v Makově vznikla v roce 1993, takže letos to už je čtvrtstoletí, co tu pečovatelé dávají do kupy zvířecí marody. Na starost to tu mají manželé Libor a Mirka Šejnovi, kterým věrně pomáhá tým dobrovolníků. Libor Šejna je hajný a vášnivý fotograf. Mirka Šejnová je učitelka. O stanici, která je současně hájenkou, kde rodina bydlí, se starají po práci. Už to zaslouží obdiv.

Některá zvířata v Makově našla nový domov, protože se kvůli úrazu nemohou vrátit do volné přírody. Je to například čáp Honzík, který nemůže létat. Dalo by se říci, že Honza je pánem stanice. Libor Šejna vyprávěl, jak mu sháněl novou nevěstu, když jeho čápice Anička uhynula... „Honza s Aničkou vyvedli čápátka. Jenže když mu partnerka zemřela, nebylo s ním k vydržení, a tak jsem jel shánět novou družku. První pokus nevyšel, čápici doslova hnal, druhá nevěsta se mu nelíbila, asi byla příliš mladá, až do třetice jsem se Honzovi zavděčil. Čápice Mařenka z Kašperských Hor je teď jeho novou přítelkyní." Čapí pár odchoval dvě mláďata. Letos měla Mařenka nehodu, když spadla z hnízda a zlomila si křídlo. Pečovatelé s ní musí rehabilitovat. „Už je ze cvičení šílená...," směje se Libor Šejna.

Zranění zvířat bývají různá. Ptáci trpí zejména na to, že si upálí křídlo od elektrických drátů nebo si poraní hlavu nárazem do skleněných stěn. „Měli jsme tu puštíka, který měl těžké zranění hlavy. Stokrát jsme léčení vzdali, ale stal se zázrak. Před třemi lety jsme ho pouštěli do volné přírody. Je to ale strašný nešika, po dvou letech jsme díky kroužku zjistili, že si hlavu zase poranil," říká Libor Šejna.

Ve stanici je vydra Matýsek. „Nic mu není. Jenže se ztratil, vlezl ze strachu nějakému rybáři do batohu a ten ho k nám přinesl. Matýsek se už mezi své vrátit nemůže, nepřežil by," vysvětluje Libor Šejna. Krkavec Rumburak je upovídaný. Prý mluví velmi slušně, když chce. Od roku 1994 tu žije výřice Kuba, je tu nejstarší. Na dotaz, jestli jí pečovatelé také shánějí ženichy, se dočkáme odpovědi, že Kuba chce jen Šejnu.

Sova pálená Adélka se volně prochází po trávníku, s ní se mohly děti fotit. Nedá se vypsat celý seznam, jaké druhy zvířat tu dávají do kupy. Je jich moc. Každopádně každé zvíře má svůj osudový příběh. Ročně do stanice přivezou cca 400 nemocných. Ročně pouští spoustu uzdravených do volné přírody. Na začátku srpna se do ní vrátilo dvanáct poštolek, zajíci, ježci...

Zachránili tady i čápa Vodňana z Vodňan, který se při poryvu větru pádem z komína zle polámal. Po necelých třech letech od úrazu mohl zase odletět do teplých krajů. Letos na podzim poletí už potřetí. Dva roky bylo díky GPS vysílačce, kterou má v baťůžku Vodňan připevněnou na těle, možné sledovat, kudy letí a kam. Jak uvedl Libor Šejna, Vodňanovo putování je dost stresové, protože když se nehlásí, všichni mají strach, že se mu něco stalo. Vodňan je ale machr a zvládá i dost riskantní lety, třeba přes území, kde se střílí. Vodňan už to má za pár. Čeká ho pravděpodobně na začátku září odlet do teplých krajin.

Na webu záchranné stanice mohou lidé dokonce sledovat přes webkamery, co se právě děje. Aktuální dění sleduje pět kamer, které se postupně přepínají. Přenášejí do éteru výsostné území čápů, jak na něm v symbióze žijí třeba se srnkou. „Denně se na náš web kouknou čtyři tisíce lidé z celého světa. Z Kanady, Ameriky, Brazílie, Finska, Portugalska. Zrovna teď, když spolu mluvíme, se dívá 105 lidí... Ročně je to milion zhlédnutí," říká Libor Šejna. Ovšem nejen virtuálně mohou zájemci Makov navštívit. Ročně sem přijede na osobní návštěvu kolem deseti tisíc lidí. Staří, mladí, nejmenší. Některé skupiny seniorů to tady tak milují, že se vracejí pravidelně.

Děti z domu dětí už svá díla dokončily. Libor Šejna jde rozdělat oheň na ohniště u rybníka, kde je moc hezké posezení. Vuřty začínají vonět, jejich nezdravý tuk prská v plamenech. To je dobrota... Pochutnává si i kocour Mikuláš, který ochotně dojídá zbytky. Mikuláš se jmenuje proto, že na Mikuláše do hájenky přišel a už tu zůstal.
Vlaďka Hradská dekoruje Mirku Šejnovou řádem bílého motýla. Je to keramická brož vyrobená ve výtvarné dílně. A je to malé poděkování za to, co Šejnovi se svým týmem dělají pro přírodu. Není to samozřejmost.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Eva 

  Reagovat

   

  Já dění v Makově sleduji jen přes kamery nebo občas na Facebooku,ale obdivuji ty kteří tam pracují jak s láskou pečují o zvířecí marody.
  A číst Makováčky,to je pohlazení na duši.Kéž by to tak bylo i mezi lidmi,od těchto zvířat by si měli lidé vzít příklad.Přeji makovským hodně zdraví a radosti.

  Vloženo 30.8.2018 08:40:20

 • Verča 

  Reagovat

   

  Makov je opravdový ráj. Má nenapodobitelnou atmosféru. Tam se musí cítit dobře každý, lidé ( staří i děti) i ti zvířecí svěřenci. A za vším je vidět láska, nadšení a neskutečné množství práce manželů Šejnových i všech jejich spolupracovníků. I z virtuální prohlídky budete nadšeni, ale osobní návštěvu ve stanici nic nepřekoná. Doporučuji.

  Vloženo 29.8.2018 12:30:04

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace