banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

    Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

    Cestopis.

  • Loutka - Dvorní divadlo

    Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

    Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Zemřel kosmonaut s kořeny v jihočeských Borovanech

 Autor: Web městyse Bernartice

    Autor: Web městyse Bernartice

USA/JIŽNÍ ČECHY - Jak informují média, podle zprávy amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA v pondělí 16. ledna zemřel americký astronaut Eugene Cernan, který se jako poslední člověk prošel po Měsíci. Cernan měl československé předky. Přistál na Měsíci 11. prosince 1972 jako velitel vesmírné lodi Apollo 17. Po něm vstoupil na měsíční povrch pilot lunárního modulu Jack Schmitt. Cernan se ale coby velitel mise do lunárního modulu vrátil jako poslední. Na palubu kosmické lodi vzal s sebou československou vlajku. Do vesmíru letěl celkem třikrát. Bylo mu 82 let.

 

Eugene Cernan přijel do země svých předků - rodina matky pocházela z Borovan u Bernartic a otcova ze Slovenska, už v roce 1974. Byla to návštěva bez publicity, nebyl o něj zájem. O to větší slávou bylo, když na Bernarticko zavítal v roce 1994. Pátral zde po kořenech svého rodu. Na bernartické faře učinil zápis do pamětní knihy, poklekl v kostele svatého Martina a pomodlil se. 

Vrátil se pak v roce 2001, kdy zamýšlená návštěva skončila pádem vojenského vrtulníku u Okrouhlé nedaleko Milevska. Astronaut nehodu ve zdraví přežil. Do České republiky se vrátil ještě v roce 2008 se svou vnučkou a uskutečnila se i o sedm let opožděná návštěva Borovan.

Eugene Cernan zemřel ve věku 82 let.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace