Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

    Beseda.

  • Bachata pro začátečníky

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

K výročí založení města zazpívá Lucie Bílá a budějovičtí vytvoří živé srdce města

 Autor: K. Snížek

    Autor: K. Snížek

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Magistrát města konečně odhalil konkrétní plány oslav. Ty zahájí v úterý 10. března. Právě k tomuto dni je datována první listina, v níž se o městě hovoří. Českým Budějovicím přijede k 750. výročí zazpívat Lucie Bílá, symboly Budějovic oživí multimediální show a Budějovičtí společně vytvoří a rozbuší živé srdce města. V průběhu celého roku se chystají i další kulturní akce, které připomenou bohatou městskou historii.

 

„Den založení města bude pojat jako tematické multimediální představení, kterému bude předcházet živý koncert přední české zpěvačky Lucie Bílé. Jedním z vrcholů bude zapojení všech diváků, kteří z budějovického náměstí společně s námi vytvoří největší živé srdce,“ uvedl primátor města Jiří Svoboda.

Tvůrčí tým představil vedení města koncept multimediálního představení s názvem MAGICKÉ BUDĚJOVICE. Jde o kombinaci a propojení originálních uměleckých prvků symbolizujících příběh založení města České Budějovice, který je zpracován do gradujícího představení a celý se odehrává v historickém jádru města. Show tak postupně rozehraje scenérie náměstí Přemysla Otakara II.  „Multimediální představení bude navazovat na koncert Lucie Bílé, postupně rozehraje budovu radnice, Samsonovu kašnu a Černou věž. Představení vyvrcholí ohňostrojem a odhalením slavnostní výzdoby města u příležitosti 750. výročí,“ říká Ing. Rudolf Střítecký, jeden z autorů konceptu a režisér show.

První akcí letošních oslav byla výstava Milana Bindera „750 let českobudějovické architektury aneb Jak šel čas“, kterou zájemci mohou vidět ve výstavní síni radnice do 16. února. Jako připomínka letošního jubilejního roku v prostorách radnice probíhá také celoroční výstava věnovaná architektuře „Bohumil Böhm a České Budějovice“. Připravuje se také výstava kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie Přemysla Otakara II. zapůjčených z Pražského hradu. Česká národní banka k výročí založení Českých Budějovic vydá stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun. Podrobný harmonogram dalších akcí spojených s oslavami 750 let od založení Českých Budějovic zveřejní město v průběhu nejbližších týdnů.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace