Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

  pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

  Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

 • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

  pátek 23.8 21:00 - Vlksice

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Kam by měla směřovat budoucnost vimperské letní scény?

Areál vimperské letní scény při loňské bitvě na Winterbergu. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Areál vimperské letní scény při loňské bitvě na Winterbergu.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

VIMPERK – Ve Vimperku se rozběhly diskuse o vizi, kterou by měl mít areál místní letní scény a arboreta. Debatu inicioval a organizuje místní spolek Vimperk žije, kterému se podařilo získat na hledání budoucnosti ojedinělého území grant od Nadace Proměny. Debata má pomoct najít a oživit potenciál tohoto místa, kde se konají některé kulturní akce, ale veřejnost ho vnímá jako nedostatečně využitý. Cílem je vytvořit vizi, kterou pak spolek Vimperk Žije předá radnici, aby na ni mohla pracovat.

 

První diskuse, do které se mohla zapojit veřejnost, má už Vimperk Žije za sebou. Na to jak probíhala, jsme se zeptali městského radního a člena spolku Petra Samka.
Jednalo se o diskuzi nad mapou území arboreta a letní scény ve Vimperku pod vedením facilitátorů (moderátorů diskuze) z Dialog Architekti. Diskuze probíhala ve skupinách u stolů. Celkem se zapojilo odhadem 35 občanů, zastupitelů, zástupců samosprávy. Byla použita metoda, kdy cílem je analýza současného stavu a diskuze nad příležitostmi, hrozbami. Chceme zmapovat, co jsou skutečné potřeby území. Nikoliv jen naše domněnky.

Bude s podněty z diskuse nějak dál pracovat?
Určitě ano. Nicméně jsme na počátku. Stejně jako v minulém roce je projekt Hledá se Vimperk rozdělen do několika kroků. V březnu jsme začali prezentací návrhů studentů architektury ČVUT, nyní proběhla veřejná diskuze, na kterou navazují diskuze se studenty základních a středních škol ve Vimperku. Od května do září bude možné při různých příležitostech přímo v areálu přispět svým názorem a nakonec na podzim proběhne druhá veřejná diskuze, kde již odborníky zpracované závěry budou znovu prověřeny.

Co vše je obsahem projektu, na který jste získali dotaci od Nadace Proměny?
Obsahem projektu je zmapovat skutečné potřeby území, identifikovat hrozby a příležitosti. To vše se zapojením veřejnosti. Nadace Proměny nás podpořila právě v tomto systematickém sběru podnětů od různých skupin obyvatel a odborníků. Společným cílem je změnit způsob uvažování samosprávy i občanů. Občané města by se měli více zapojovat do vytváření veřejného prostoru, získat pocit sounáležitosti s městem a samospráva by měla více naslouchat potřebám a podporovat participaci s veřejností. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať a souvisí to i s lepším dlouhodobým plánováním rozvoje atd.

Jak je do projektu zapojeno město?
Město je důležitým partnerem v projektu a bez podpory města by naše aktivita nedávala smysl. Tímto děkuji všem úředníkům i zastupitelům, že jsou součástí diskuze.

Je město připraveno přijmout to, co z diskusí a projektu vzejde nebo připravuje nějaké vlastní oživení areálu?
Minimálně je připravené naslouchat. Areál arboreta a letní scény je ve vlastnictví města přibližně dva roky a je nutné začít postupně realizovat alespoň dílčí investiční kroky. Výsledkem naší aktivity bude zpracovaný analytický materiál. Budeme se snažit, aby město i na základě našich podkladů zhotovilo dlouhodobý plán rozvoje daného území a každá menší či větší investice pak byla v souladu s tímto plánem.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace