Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Deskohraní s Michalem

  Úterý 18.2 16:00 až 18:00 - Knihovna pro děti a mládež, 1. patro, Tábor

 • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

  Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

Zobrazit všechny události
 

Krajský soud rozcupoval rozsudek píseckého soudce Martina Krále. Bývalý voják je nevinen

Martin Holkup odchází od krajského soudu v Táboře. , Autor: Ivo Bukač

Martin Holkup odchází od krajského soudu v Táboře.     Autor: Ivo Bukač

TÁBOR - Senát táborské pobočky krajského soudu v čele s předsedkyní Jiřinou Roubíčkovou dnes zrušil rozsudek píseckého okresního soudu nad Martinem Holkupem. Písecký soud loni v listopadu uznal bývalého profesionálního vojáka české armády a veterána z Bosny vinným z trestného činu vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci. Odsoudil jej k trestu odnětí svobody na osm měsíců, podmíněně odloženému na dva roky.

 

Co v televizi zaznělo

Martin Holkup jako člen skupiny Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO vystupoval v reportáži, kterou o skupině měla zájem natočit Česká televize. Vojáci v záloze ji pozvali na jeden ze svých výcviků, kde se připravovali na případnou obranu hranice republiky. V té době vrcholily migrační vlny, v zahraničí rostly na hranicích zdi a bariéry. Své služby Vojáci v záloze nabídli i prezidentu republiky. V říjnu roku 2015 byla reportáž odvysílána v pořadu Reportéři ČT a televize ji - pro Vojáky v záloze překvapivě - nazvala Nebezpečná hra na vojáky.

„Samozřejmě pod vlajkou NATO do žádný války nepůjdeme a jsme připraveni se vůči státu a takovým opatřením aktivně bránit," uvedl v reportáži Martin Holkup, který po odchodu z armády pracuje jako řidič autobusu. Na dotaz reportéra, co to znamená, konkretizoval, že v prohlášení skupiny bývalých vojáků, kteří byli ochotni se na obranu republiky aktivizovat, je uveden citát Ernesta Hemingwaye že lid by měl první den války postřílet svoji vládu. (E. Hemingway: Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.) „Toto politikům vzkazuju že jestli nás do tohoto dovedou, tak první se bude střílet ve Strakově akademii a v Parlamentu. Ať si to uvědomí," dodal ještě v reportáži Martin Holkup. Následovalo předvolání na policii, domovní prohlídky a trestní stíhání, které skončilo obžalobou. „Kdo trestní oznámení podal, nevím. Údajně policie začala šetřit celou věc z moci úřední," řekl loni na podzim Martin Holkup. Podle mínění píseckého soudce Martina Krále výroky, které v reportáži zazněly, naplnily skutkovou podstatu trestného činu. A tak v Písku padl uvedený trest.

Dva senátoři v ohrožení

K obžalobě státního zástupce se pak ještě připojili dva senátoři, kteří slova Martina Holkupa údajně cítili jako zásah do výkonu své funkce a vyhrožování. Českobudějovický senátor Jiří Šesták a senátor za obvod Brno - město Zdeněk Papoušek. „Jsem jeden z 281 poslanců a senátorů, proti kterým tato výhrůžka směřovala, takže to musím brát vážně," uvedl senátor Šesták. „A je to obrana nejen mě, ale i kolegů a zaměstnanců těchto institucí. Prostě beru to vážně," vyjádřil se. „Každá ideologie tohoto typu je velice nebezpečná, protože může někoho inspirovat k tomu, aby nějaký násilný čin provedl," řekl zase v reportáži senátor Papoušek. Prostřednictvím svého zmocněnce oba požadovali symbolické odškodnění ve výši 100 korun.

To obžalovaný Martin Holkup v zájmu urychlení líčení nabídl uhradit hned na místě. I když zdůraznil, že žádný takový nárok neuznává. Zmocněnec obou senátorů nabídku odmítl. Soudce píseckého okresního soudu Martin Král se s podanou žalobou ztotožnil a následoval výrok s uvedeným trestem. Osm měsíců podmíněně na dva roky. Proti rozsudku se Martin Holkup odvolal. Odvolali se ale i oba senátoři, které okresní soud odkázal na řízení občanskoprávní, a zvýšili svůj nárok na tisícikorunu pro každého.

Krajský soud: Není to trestný čin

Odvolací senát táborské pobočky krajského soudu dospěl k úplně jinému závěru. Při hlavním líčení 1. června nechal zaznít závěrečné řeči obžaloby a obhajoby a také poslední slovo obžalovaného a líčení odročil. A dnes rozsudek píseckého soudu shodil ze stolu.

„Rozsudek okresního soudu se v celém rozsahu ruší a obžalovaný se zprošťuje obžaloby," zaznělo z úst předsedkyně senátu Jiřiny Roubíčkové. V krátkém odůvodnění pak soudkyně Roubíčková uvedla, co senát k takovému rozhodnutí vedlo. „Okresní soud správně shromáždil veškerý důkazní materiál a řízení samotné netrpí podstatnými vadami. Důkazy však nelze hodnotit tak, jako u okresního soudu. Sice se událo to, co je psáno v obžalobě, a samotný obžalovaný to ani nepopírá. Podstatné je, že bylo potřeba vyhodnotit, zda obžalovaný vůbec naplnil zákonné znaky žalovaného trestného činu. Ne všechno, co je napsané v obžalobě, tam být mělo," uvedla předsedkyně senátu.

Okresní soud podle názoru krajského soudu hodnotil důkazy v rozporu se zákonem. Zejména údajnou vyhrůžku smrtí nebo ublížením na zdraví. Podle názoru senátu jednání obžalovaného nedosáhlo takové společenské nebezpečnosti, aby to naplnilo znaky trestného činu, který ohrožuje řádný výkon státní správy, samosprávy, soudu a jiného orgánu veřejné moci. Protože podle názoru senátu čin Martina Holkupa nebyl trestným činem, obžaloby jej zprostil a rozsudek píseckého soudu zrušil. Zamítl také odvolání obou senátorů a s jejich nároky je odkázal na občanskoprávní řízení.

„Jsem rád, že už to konečně skončilo a vidím, že ještě spravedlnost opravdu existuje," uvedl po vynesení rozsudku Martin Holkup. Dnešní rozsudek je pravomocný a je možno proti němu využít už pouze mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání.

 

Diskuse k článku - 11 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Soudce Král v Pískunení jediný,kdo neuznává zákony a kauzu vede k obrazu svému

  Vloženo 9.10.2017 11:30:30

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je to sympatický a statečný člověk.

  Vloženo 13.6.2017 14:09:42

 • Tony 

  Reagovat

   

  No a hlavně je pro ty zlosyny nebezpečný, aby tohle všechno někdo říkal nahlas. Proto ho chtěli klepnout přes prsty. Představte si že by za ČR nikdo do války pod NATO nechtěl táhnout, jak by chudák Stropnický vypadal!

  Vloženo 13.6.2017 13:41:25

 • vohnout 

  Reagovat

   

  Holkup má pravdu válka je vůl. Být všichni lidé jako on, nikdo by se za mocichtivé a chamtivé zlosyny podporované mediální mafií ovládající svět nebil. Bohužel většina lidí má, jak říkala Helena Růžičková, místo mozku v hlavě piva kostku. Proto jsou ovladatelní jako ti tahouni.

  Vloženo 13.6.2017 13:23:06

 • Jaroslav 

  Reagovat

   

  Bingo! Tak jako vodní skútr. U píseckýho soudu mají plný pochopení pro zabití. Už ne pro nadávání na stát. To je přísně zapovězený!

  Vloženo 12.6.2017 22:57:42

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace