Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční setkání občanů Netolic starších 70 let

    Úterý 10.12 14:00 - Sál ZUŠ Netolice

  • Divadélko pro nejmenší

    Úterý 10.12 10:30 - Strakonice, RC Beruška

Zobrazit všechny události
 

Krajský úřad zaregistroval Rudolfovský lom jako významný krajinný prvek

Stěna Rudolfovského lomu , Autor: Jiří Řehounek

Stěna Rudolfovského lomu     Autor: Jiří Řehounek

RUDOLFOV - Krajský úřad Jihočeského kraje potvrdil registraci významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Ochránci údolí Rudolfovského potoka rozhodnutí vítají, neočekávají však, že by znamenalo ukončení snah o další zástavbu na území VKP.

Krajský úřad rozhodoval o lomu již potřetí, kauza o uznání Rudolfovského lomu jako významného krajinného prvku trvá již tři roky. Kolotoč správních řízení, odvolání a také jednoho soudního rozsudku se tedy zatím vychýlil ve prospěch přírody a stovek lidí, kteří si přejí údolí bez další zástavby. Ani rozhodnutí krajského úřadu však nemusí být konečné.

„Po zkušenostech s některými vlastníky pozemků předpokládáme, že se opět obrátí na soud,“ komentuje rozhodnutí Jiří Řehounek z Cally a dodává: „Z dosavadního průběhu řízení je však zřejmé, že ani zaplacení známé advokátní kanceláře z Prahy nemusí automaticky znamenat, že prosadí svou.“

Obec Jivno je totiž ve všech řízeních týkajících se údolí Rudolfovského potoka zastupována advokátní kanceláří Čermák a spol., která podává vyjádření jménem obce a dvou dalších vlastníků pozemků, kteří chtějí stavět na území VKP Rudolfovský lom. Podle našich informací byla obec zastupována ve správních řízeních i u soudu zdarma, z čehož vyplývá, že právní služby platí vlastníci pozemků. Několikahektarové pozemky včetně veřejné komunikace zde vlastní bývalý starosta Jivna Lumír Dvořák (firma LUMOS). Podle kupních smluv je nabyl od obce Jivno za 20 Kč/m2 v průběhu tvorby nového  územního plánu a v návaznosti na jeho zadání.

Krajský úřad také před nedávnem zahájil přezkumné řízení týkající se nového územního plánu obce Jivno. Bude v něm z podnětu Cally, Jihočeských matek a také některých vlastníků pozemků rozhodovat, zda došlo v průběhu schvalování územního plánu k nezákonnostem. Obec Jivno o tom neinformovala občany prostřednictvím elektronické úřední desky, jak jí ukládá zákon.

 „Otázkou zůstává postoj nového jivenského starosty a zastupitelů. Chceme je vyzvat, aby se konečně přiklonili na stranu ochrany přírody, ponechali údolí v současném stavu a v tomto duchu také změnili územní plán,“ říká  Jaroslav Valevský ml. z Našeho domova.

„Jediná administrativní a finanční zátěž pro obec Jivno tak v tomto případě vzniká kvůli tvrdošíjnému lpění na nové výstavbě v údolí. Obecní úřad musel z vlastní vůle komunikovat s jinými úřady, advokátní kanceláří a soudem, když se rozhodl bojovat proti VKP. Když se těchto aktivit vzdá, bude po problému,“ uzavírá Jaroslava Brožová z Jihočeských matek.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace