Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Václav Neckář se skupinou Bacily

    pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Lékaři a sestřičky si dali dostaveníčko u strakonické polikliniky. Proč?

Radost ze setkání byla obrovská. Dětští lékaři a zdravotní sestřičky se z polikliniky odebrali do restaurace, aby mohli společně vzpomínat na radosti i strasti své lékařské praxe.  , Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

Radost ze setkání byla obrovská. Dětští lékaři a zdravotní sestřičky se z polikliniky odebrali do restaurace, aby mohli společně vzpomínat na radosti i strasti své lékařské praxe.     Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

STRAKONICE - „Stavbaři OSP Strakonice dokončili další významnou akci – dětskou polikliniku. Jde o objekt postavený za areálem polikliniky v Dimitrivově ulici nákladem 2 miliony Kč. Provoz v plném rozsahu začne po přestěhování od 1. listopadu...“ Takto strakonickou veřejnost informoval na začátku října roku 1978 týdeník Naše noviny.

 

Po čtyřiceti letech, si ti, kteří tu začínali, dali malé dostaveníčko. Sraz bývalých i současných lékařů a zdravotních sestřiček svolala Ludmila Urbanová. Proč právě ona? Ta totiž od roku 1976 byla okresní dětskou sestrou. Setkání u polikliniky po čtyřiceti letech bylo plné vzpomínání, a protože se někteří neviděli spoustu let, tak i váhání – který pak ty jsi...

O výstavbu nové polikliniky se zasloužil především tehdejší primář dětského oddělení ve strakonické nemocnici František Říha. Zavzpomínal na něj a také na úvodní léta nové polikliniky ředitel nemocnice Tomáš Fiala: „Šlo o dílo řízené skvělým pediatrem Františkem Říhou, který se později stal primářem téhož oddělení v Českých Budějovicích, kde zastával i funkci takzvaného krajského pediatra. V dobách tuhé normalizace, fungujícího KÚNZ a OÚNZ, totiž při řídkých kontaktech s vyspělou západní Evropou tamní odborníci vysoce oceňovali systém dětské péče v ČSSR. Prvotřídní nebyla ani tak schopnost nemocné děti léčit, k tomu zde neexistovalo spektrum moderních přístrojů a nejnovější léčiva byla z mimořádného devizového přídělu schvalována funkcionáři KSČ. To, co bylo vysoce ceněno, byla preventivní péče o děti, prohlídky, povinné očkování i školní lékaři, dětské sestry, návštěvy v rodinách – záchyt novorozence po porodu, a další fungující aktivity. Systém vybudoval akademik Houštěk, slovutný český pediatr a první děkan jím založené Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy. Tento systém jsem měl možnost poznávat jako mladý elév na pediatrických obvodech, než jsem zakotvil na jipce lůžkového nemocničního oddělení. V roce 1978 jsem byl ještě na fakultě, nicméně moje maminka pracovala jako zástupkyně výše zmíněného primáře Říhy, proto jsem věděl, že na dětskou polikliniku přecházely doktorky Blanka Šmídová, Božena Kühnelová, Jana Vetíšková, Lída Hlavatá, Jelena Hálová, Lída Růžičková a doktoři František Kučera a František Vetíška i další. Ze sester vzpomínám na tehdejší vrchní sestru OÚNZ pro pediatrii paní Urbanovou."

Ludmila Urbanová přiblížila: „Stěhování do nové polikliniky trvalo přes dva týdny a bylo hodně náročné. Vše probíhalo za provozu a musely se zapojit sestry ze všech obvodů, z dětských ordinací z celého okresu. Každá z nás si svoje věci složila do beden, pak přišli muži, většinou údržbáři z nemocnice a vše přenesli. Musím říct, že všichni občas nadávali, ale současně jsme to dělali rádi, protože jsme věděli, že se stěhujeme do nového a lepšího."

Není snad Strakoňáka, který by starou a novou polikliniku nikdy nenavštívil. Proto si možná kdekdo vybaví i jména lékařů a sestřiček, kteří zde pracovali a kteří si nyní užívají důchodu. Dostavila se například dětská lékařka Ludmila Hlavatá. Je jí 82 let. „Já začínala v roce 1961 ve staré poliklinice, ale od roku 1971 jsem ordinovala v Blatné. Tamější doktor tenkrát emigroval do Německa a bylo třeba obsadit jeho místo. Střídali jsme se tam po třech měsících, až jsem nakonec řekla, že do Blatné půjdu na furt," uvedla a se smíchem dodala: „Pamatuji si, že když jsem nastoupila na oddělení novorozenců v nemocnici, byl současný ředitel Fiala pětiletý. Přišel za námi na služební pokoj a hodil po mně botu!"

Neuvěřitelné vitální je ve svých 94 letech dětská lékařka Blanka Šmídová. Ani ta si setkání s kolegy nenechala ujít. Před poliklinikou se rozhlédla a pravila: „Tady byla původně zahrádka. Domovníci ze staré polikliniky se o ni starali, stříhali pivoňky, které tu rostly. Zahrádka zmizela, musela ustoupit této stavbě." Blanka Šmídová začala medicínu studovat v roce 1945 a v roce 1951 nastupovala.

„My jsme byli ve staré budově a pak jsme přešli do nové. Zážitků z té doby je spousta. Jeden lepší než druhý," směje se zdravotní dětská sestřička Marie Samcová (63) a pokračuje: „Mívali jsme plné čekárny dětí. Za komunistů jsme museli absolvovat povinné politické desetiminutovky. To bylo prvořadé – aby byl člověk ten den správně politicky naladěný. A děti v čekárnách brečely... Co to znamená? No, četly se politické aktuality a my mezi s sebou soutěžili, kdo toho víc vynechá a jestli se to pozná. Bylo mi tenkrát třiadvacet, byly jsme mladé holky. Teď už jsme babky. Co to ten život s námi vyvedl..."

Také Anna Hejpetrová (82) strávila svůj profesní život jako dětská sestra. „Odmaturovala jsem v roce 1954 a nastoupila v nemocnici na dětském oddělení, pak jsem tři roky pracovala na novorozencích a nakonec přešla do nové polikliniky. Na ty dětičky vzpomínám moc ráda. Jak jsme je chlácholili, aby přestaly plakat... Je to náročná práce. Dítě vám neřekne, co ho bolí, bolest vyjadřuje pláčem. A vy musíte poznat, co mu je a pomoci mu."

V budově polikliniky aktuálně ordinují dvě dětské lékařky. Ludmila Fialová, která postupně předává svou ordinaci své snaše, a Lýdie Malá. Právě Lýdie Malá letos slaví také takové své malé výročí. „Do polikliniky jsem nastoupila právě v roce 1978 po mateřské dovolené. Pořád jsem pracovně činná, je mi už přes sedmdesát, ale doma bych se nudila. Jestli ubývá dětských lékařů? Je to náročná práce, skutečně tu byly obavy, že až naše generace s praxí skončí, nebude mít kdo ordinovat. Ale tak zle snad nebude. Vypadá to, že by si své praxe mohlo otevřít šest nových lékařek," poznamenala Lýdie Malá.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace