Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hrnečku, vař!

    pátek 24.5 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní představení.

  • Májový koncert smíšených pěveckých sborů

    pátek 24.5 19:00 - Písek, Trojice

    Májový koncert smíšených pěveckých sborů Smetana z Jičína a Sborissimo z Písku. Vstupné dobrovolné.

Zobrazit všechny události
 

Lesy pod Kletí obohatily desítky herních prvků

 Autor: Jana Kittová, PR

    Autor: Jana Kittová, PR

AKTUALIZOVÁNO - 6.12.2018 16:13

KLEŤ - Reálné autorské ilustrace zdobí nově desítky interakčních prvků v lesích pod Kletí. Svá zastavení jimi obohatily naučná stezka Granátník u Srnína a také stezka Třísov - Dívčí Kámen - Holubov u Křemže. “Naše edukační prvky jsou postaveny méně na čtení a o to více na hraní. Od skládání pexes a věží poznání, přes dendrofony, doskočiště až po smyslové chodníky. Dají se na nich lovit zvířátka, která se vám zobrazí přes QR kód a na místě se vám rozezní,” říká Miloš Tomek z edukačního projektu Lesní svět.

 

Stezka u Srnína s osmnácti novými zastaveními byla slavnostně otevřena na první adventní neděli. Je 8,5 kilometru dlouhá a vede na Granátník a přes Vyšný v Českém Krumlově zpět. "Chtěli jsme již nyní inspirovat k pobytu v zimní přírodě. Navrhuji to vyzkoušet místo vánočního úklidu nebo novoročního pálení kalorií ze snědeného cukroví," směje se starosta Srnína Mlčák.

Některé naučné tabule ukazují, jak poznat pobytová znamení zvířat – třeba podle zbytků potravy nebo trusu. Během procházky se mohou návštěvníci pokusit určit, kdo si pochutnal na šišce nebo která stopa komu patří. Pod stromy lze stále nalézt opadané listy a plody, které ani jako suché nepozbyly tvaru.

Na další, křemžské stezce, čeká na návštěvníky nová lesní zábava na loučce pod Dívčím Kamenem. Také zdejší interakční prvky podněcují v dětech i dospělých zvídavost a aktivitu. Tu člověk zjistí, že dřevo různých stromů zní jinak a má jinou kresbu, jinde si zkusí skočit do dálky jako liška.

Tato trasa potěší i méně zdatné sportovce. Nachází se mezi vlakovými zastávkami Třísov a Holubov a vede 4,5 kilometru nenáročným terénem. V místě nových zastavení pod Dívčím Kamenem je zároveň ohniště a po část roku se tu pasou oslíci. Cesta prochází územím někdejšího keltského oppida a kolem technické památky Adolfových železáren.

Obě stezky byly kombinovanou investicí kraje a obcí a vyšly na 850 tisíc korun. "Společná věc se podařila a prvky tu budou přinášet radost po řadu let," říká jeden z hlavních aktérů projektu Josef Troup, starosta Křemže.

Lesní pedagogika má zelenou. Zábava a učení tu splývá v jedno, a to "na místě činu". Učit se ptactvo z abecedního rejstříku se patrně již nikdo nepokouší. Byla by to dřina a naučené by brzy vyprchalo. Podle neurovědců se při pouhém memorování zapojuje jen jedna hemisféra. Proběhne-li však k tomu doprovodná emoce a máme-li si novinky kam zařadit, zapojí se hemisféry obě.

I proto jsou na dřevěných prvcích vedle barevných malovaných obrázků také QR kódy. Stáhnete si aplikaci Lesního světa, přiložíte čtečku na kód a ejhle, ulovíte třeba srnce s "životopisem" a hlavně s jeho hrdelním bekáním připomínajícím štěkot chraplavého psa, které si rozezníte lesem. Ulovené zvířátko se vám navíc ukládá do telefonu. "Děti si tak naloví třeba hlasy ptáků, párkrát si je pustí a pak, když se vrací do přírody, poznávají bez mrknutí oka sojku nebo brhlíka. Funguje to," usmívá se Miloš Tomek.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace