banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Pouťové posezení s harmonikou

  neděle 16.6 11:00 - Božetice, místní kaplička a koupaliště

  Mše od 11.00 a ve 13.30 hodin začíná neckyáda.

 • Sekáč Podlesí

  neděle 16.6 8:00 - Tažovice, Kolčava

  Třetí ročník závodu v sečení kosou.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Lidé v centru Tábora se obávají vzniku ubytovny. Majitel objektu tvrdí něco jiného

Budova bývalé autoškoly má v sousedství dvě mateřské školy. , Autor: L. Kolářová

Budova bývalé autoškoly má v sousedství dvě mateřské školy.     Autor: L. Kolářová

TÁBOR - Kolem budovy v Kollárově ulici, kde Rostislav Zabloudil provozoval před časem autoškolu, je rušno. Loni v létě tam majitel objektu začal provádět stavební úpravy a obyvatele okolních domů zneklidnily zprávy, že by tu po přestavbě měla vzniknout ubytovna. Ačkoliv to výslovně nezaznívá, lidé si za slovo ubytovna automaticky dosazují - zahraničních dělníků pro průmyslové zóny. Obrátili se koncem září na stavební úřad a ten provedl na začátku října na místě šetření.

 

Bylo zjištěno, že kromě úprav, které bylo možné provádět bez stavebního povolení, došlo i k některým zásahům, které stavební povolení vyžadují. Stavební úřad tedy podle zákona zahájil řízení o odstranění stavby, v jehož rámci může stavebník požádat o dodatečné stavební povolení. To také občanský spolek Zálesák, jehož jménem Rostislav Zabloudil vystupuje, obratem učinil. Stavební úřad pak svolal na místo jednání, sousedé uvedli do zápisu své námitky a stavební úřad stavební řízení přerušil. Nyní do 30. března čeká na dodání projektové dokumentace, vyjádření odboru rozvoje a památkářů radnice, neboť se oblast nachází v ochranném pásmu městské památkové rezervace, vyjádření mají dodat také hasiči a krajská hygienická stanice. Ze žádosti stavebníka je ale patrné, že žádá o změnu užívání druhého nadzemního podlaží budovy na ubytovnu, která má mít devět pokojů, pánské a dámské toalety a umývárny a kuchyňku. Přístupná má být z Kollárovy ulice přes bývalou garáž.

Majitel objektu se vyjadřuje

Rostislav Zabloudil zaslal minulý týden redakci své vyjádření, v němž se ohrazuje, že o ubytovnu dělníků nepůjde: "Ve vašich novinách z 20. února jste uveřejnili článek pod názvem Roste na Novém městě v Táboře ubytovna? Vlastníkem předmětné budovy a investorem zamýšleného ubytovacího zařízení je náš občanský spolek Zálesák - svaz pro pobyt v přírodě - 26. středisko, který se zabývá všestrannou sportovní činností především s dětmi a mládeží. Vzhledem k tomu, že předmětný dům již potřeboval nezbytné opravy, ohlásili jsme stavebnímu úřadu v Táboře drobné stavební úpravy, spočívající ve výměně oken, opravě sociálních zařízenÍ, výměně povrchů podlah a opravě vnitřních omítek s výmalbou. Stavební úřad nám 14. srpna 2018 sdělil, že tyto udržovací práce nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, což vedlo k jejich zahájení. Současně jsme zahájili projektovou přípravu pro stavební povolení na zamýšlené ubytovací prostory v jednom podlaží domu, a to v rozsahu devíti pokojů.

Žel, z neznalosti nad rámec udržovacích prací bylo provedeno i vybourání dvou oken a vyzdění několika nenosných příček pro rozdělení bývalých učeben autoškoly. Této neúmyslné chyby využili sousedé k oznámení ,,černé stavby", neboť je vyděsily šířící se domněnky, že v zamýšlených ubytovacích prostorách budou ubytováváni zahraniční pracovníci průmyslových zón a nepřizpůsobiví spoluobčané. Stavební úřad ihned veškeré práce zastavil, zahájil řízení o odstranění stavby a vyměřil našemu spolku příslušnou pokutu. Podle platných zákonů jsme však v zákonné lhůtě požádali o dodatečné stavební povolení, jehož podklady byly již téměř připraveny.

Na ústním jednání účastníků řízení dne 23. ledna sousedé vznášeli neodůvodněné obavy ze zvýšeného hluku, z nárůstu kriminality, i ze ,,ztráty na ceně" okolních domů, i když byli
ujištěni, že sportovní spolek s celostátní působností nepřipustí znehodnocování svého majetku a ubytovací kapacitu potřebuje především pro zabezpečení svých akcí. Žádné ujišťování, ani vysvětlování nepomohlo. Případ je vláčen ve sdělovacích prostředcích, na internetu, nezainteresovaní občané jsou vyzýváni k podpisu petice. Dokonce je napadán i stavební úřad, který nepodlehl nátlaku a dodržuje zákony. Povolené udržovací práce si ani netroufáme dokončit, neboť při každém ,,bouchnutí" se na nás snáší stížnosti bdělých sousedů. A tak rozdělané, ale nedokončené opravy sociálního zařízení vyhnaly z budovy všechny dřívější nájemníky.

V jediném neanonymním příspěvku na internetu uvádí evangelický farář ze sousedního Masarykova domu, že se obavám občanů nediví, cituji: ,,Onehdy majitel vedlejšího domu si "rozšířil"
vjezdovou bránu tak, že v noci uřízl kus "Masarykova plotu." Už ale nenapsal, že tento soused je pan Frantík, který k rozšíření svého domu použil i část našeho pozemku, což nyní šetří napadaný
stavební úřad, a jehož manželka Hana je iniciátorem tohoto příběhu. Z osobních důvodů je zde manipulováno veřejným míněním. Prostě: Podle sebe, soudím tebe - aneb Zloděj volá, chyťte
zloděje!" (konec citace z dopisu)

Vrátí kraj další účastníky do hry?

Věc je zamotaná. Rostislav Zabloudil ujišťuje, že nepůjde o ubytovnu dělníků, ale závěrečná stať o nevěrohodnosti stěžovatelů Frantíkových má trhliny. Správce sousedního Masarykova domu Zdeněk Beneš říká, že s vjezdovou bránou jde o tři nebo čtyři roky starý případ, který byl přesně naopak. Zídka Masarykova domu se nacházela na pozemku Frantíkových. "Tehdejší farář pan Soběslavský řešil, že tu bylo špatné zaměření," řekl Zdeněk Beneš. Naopak potvrdil, že evangelická církev jako majitel Masarykova domu chtěla být účastníkem ve stavebním řízení na přestavbu objektu bývalé autoškoly, ale stavební úřad to odmítl. "Sdělili nám, že se nás to netýká. Přitom domek s ordinací na našem dvoře je místo plotu a sám o sobě tvoří hranici s pozemkem pana Zabloudila. Budeme se obracet na krajský úřad se stížností na to, že jsme nebyli mezi účastníky řízení zařazeni," říká Zdeněk Beneš s dovětkem, že dodatečné stavební povolení stavebník nemá, ale v objektu se pořád pracuje.

Rovněž odbor školství táborské radnice žádal v lednu stavební úřad, aby byl zařazen mezi účastníky řízení, neboť se na něj obrátila s obavami z provozu ubytovny ředitelka městské mateřské školy v Kollárově ulici Vlasta Vychodilová. Ani odbor školství ale neuspěl. Není ale známo, že by se chtěl připojit ke stížnosti směřované na krajský úřad.

Ani případné prodlení ve lhůtách, kdy se mohli nezařazení účastníci řízení proti verdiktu stavebního úřadu odvolat, nemusí nic znamenat. Krajský úřad před několika lety rozhodl ve prospěch občanů v písecké Gregorově ulici, kteří zmeškali všechny lhůty a přesto nařídil, aby byli dodatečně zařazeni jako účastníci řízení pro stavbu, která měla růst před jejich okny.

Obyvatelé domů v okolí bývalé autoškoly se obávají rušení nočního klidu, pouliční kriminality a dalších jevů, které se v okolí ubytoven vyskytují. Nemusí jít přitom o zahraniční dělníky, problémy generuje tento typ levného bydlení a skupina lidí, které jsou nuceni jej využívat. Proti turistické ubytovně dětí by sousedé samozřejmě nic neměli, ovšem namítají, že po zkolaudování již nikdo nemůže majiteli nařizovat, koho má ubytovávat. A že pak lze velmi snadno i rozšířit kapacitu. "My máme v Masarykově domě církevní školku a sousedé zas chtějí mít klid. S ubytovnou to nejde dohromady," je přesvědčen Zdeněk Beneš. Jasněji bude po 30. březnu, což je termín pro dodání stanovisek památkářů a hygieniků.

 

Diskuse k článku - 12 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • petr 

  Reagovat

   

  Hezký příklad z Písku. Účastníci řízení proti němu nic nenamítali, ve lhůtě nepodali žádnou námitku, ale stavební úřad jim lhůtu vrátí, aby mohli stavbu napadnout. Pak se v této zemi divíme, že všechno trvá tak dlouho, že se nebudují dálnice a důležitá infrastruktura. Tahle byrokracie nás jednou zahubí. Bráníme se výstavbě věznice, pily, továrny, dálnice, elektrárny, zemědělce bychom nejraději zrušili také ale chtěli bychom žít v moderní prosperující a bohaté zemi.

  Vloženo 23.3.2019 06:42:19

 • Ondřej Soběslavský 

  Reagovat

   

  Pro celou záležitost je příznačné, že jsou zde ti, kdo ví, kdo " Masarykův plot " uřízl, ač to nedokázala zjistit ani policie České republiky, kterou jsem o to tehdy žádal. JInak očekávám, že - jak se to běžné v civilisovaném světě - výpovědi, kterou jsou dávány do souvislosti se mnou, budou ověřené a ověřitelné, jak to požadují zákony této země, v případě že ne, je to pomluva se zlým úmyslem, která mimo jiné svědčí, že autoři takových zvěstí na tom nejsou s inteligencí nejlépe. Jistě by nebylo od zlého, kdyby pan Zabloudil pozval do objektu všechny, kdo se o tuto akci zajímají a ukázal, jak se věci mají a dokázal, že jeho slova jsou věrohodná.

  Vloženo 22.3.2019 10:15:30

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nevím, proč by měl MAJITEL do objektu zvát všechny co se zajímají o to, co tam dělá. Pokud na to má povolení, tak do toho nikomu nic není i kdyby tam stavěl jadernou elektrárnu. A pokud je to tedy jeho majetek, tak si tam klidně může ubytovat třeba mimozemšťany!

   Vloženo 22.3.2019 14:46:47

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nejlepší bude vypsat referendum, sepsat petici a znárodnit. Preventivně rovněž zavřít každýho, koho v tomhle městě napadne něco postavit, nebo předělat.

  Vloženo 22.3.2019 10:07:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Napište také, čeho se lidé v Táboře neobávají. Mám dojem že se posránci z Tábora obávají všeho. Pily, věznice, havranů, ubytovny, dopravy v Měšicích, na Parkánech, na Budějovické. Hlavně že se neobávají sami sebe.

  Vloženo 22.3.2019 08:09:15

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Vy jste ale fakt hustej

   Vloženo 22.3.2019 08:32:15

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Má pravdu, předsedo.

    Vloženo 22.3.2019 09:34:23

   • Andrea 

    Reagovat

     

    To máte pravdu :-)

    Vloženo 23.3.2019 09:11:30

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Těšte se jak to bude vypadat kolem Jordánu ;)

  Vloženo 22.3.2019 07:12:56

  • Karel 

   Reagovat

    

   Jako lépe než nyní? Na to se již léta (a marně) těším.

   Vloženo 22.3.2019 12:18:36

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace