banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jubilejní Lubomír Brabec

  Úterý 23.7 19:00 - Protivín KD

  Romantické skladby pro kytaru.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Lípy na náměstí u kostela budí vášně

SOBĚSLAV – Minulý týden začalo kácení staletých stromů v rámci revitalizace parku v centru Jindřichova Hradce. A v Soběslavi se zřejmě schyluje k pokácení dvou starých lip na náměstí před kostelem svatého Petra a Pavla. Město si nechalo vypracovat posudek na zdravotní stav dvou starých stromů, který vyznívá jednoznačně pro radikální řešení, tedy úplné odstranění stromů v nejbližším období vegetačního klidu. Město ještě nezveřejnilo, jestli a kdy k tomuto kroku přistoupí, ale už teď se v Soběslavi připravuje petice proti kácení.

Posudek na staré lípy před kostelem zadalo město na podnět místního katolického faráře Jana Hambergera: „Ano, byl to můj návrh. Uvažoval jsem o tom dlouho, protože oba dva stromy svými kořeny narušují základy kostela a to se bude časem jenom zhoršovat. Nemám nic proti lípám, ale místo, kde stojí, je pro tak velké stromy nevhodné. Navíc je můj postoj takový, že význam kostela je větší než význam stromů, které navíc do stavby stále víc zasahují. Kdyby byly stromy udržované, jak se dělo asi do třicátých let, byla by situace taky jiná.“

Jiří Rozum z odboru životního prostředí v Soběslavi, který kácení stromů povoluje, byl ze začátku trochu na vážkách: „Obě lípy vypadaly na jaře nádherně a sám dendrolog, který posudek zpracovával, byl ze začátku velmi skeptický k možnosti kácení. Ve městě jsou stromy vzácnější, takže se k jejich úplnému odstranění přistupuje méně často. A taky si dobře uvědomujeme, jak je to téma citlivé pro veřejnost. Ale nakonec je posudek rozhodný, říká, že stromy bude nutné odstranit.“

V posudku se ale nabízí i jiné řešení, které by stromům prodloužilo život o zhruba patnáct let, což není tak málo: „Ano, navrhuje se tam ještě možnost radikálního ořezu obou stromů. To by ale znamenalo úplné odstranění koruny a na místě by zbyla pouze torza kmenů s malými větvičkami navrchu. Pro obyvatele města by to možná bylo ještě náročnější na přijetí, než je pokácení stromů,“ říká Rozum.

Posudek už viděla komise pro životní prostředí, která s ním souhlasí a doporučuje stromy odstranit. „Jestli mě město požádá o pokácení, což se zatím nestalo, tak ho povolím. Náhradní výsadbu jiných stromů většinou městu neukládám, ale mohlo by se o tom uvažovat. Rozhodně ale ne přímo v tomto místě, je to moc blízko u stavby,“ dodává Jiří Rozum. Určitě prý chce posudek i svůj komentář k němu zveřejnit jak na webu města, tak v místních radničních novinách: „Chtěl bych to udělat opakovaně a pokusit se lidem vysvětlit, v jakém stavu ty stromy jsou. Uvažoval jsem i o tom, že lidem nabídnu možnost komentované prohlídky obou lip, protože až teď spadne listí, budou všechny jejich defekty líp vidět,“ vysvětluje Rozum.

Přestože tedy ještě není zcela jasné, jestli město o kácení požádá, a posudek nebyl oficiálně zveřejněn, už teď se začíná připravovat petice za zachování stromů.

O jejich osudu  by měla rozhodnout v nejbližší době rada města: „Posudek mají k dispozici, stejně jako postoj komise pro životní prostředí, doufám, že ho projednají brzo. V každém případě odhaduji, že by se kácelo až v příštím roce. Pokud se vůbec bude kácet,“ uzavírá Jiří Rozum. Ale vzhledem k tomu, že existuje znalecký posudek s jednoznačným doporučením, které podpořila i komise pro životní prostředí, je nepravděpodobné, že by konečné rozhodnutí města bylo protichůdné.

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Evang 

  Reagovat

   

  Myslím si jestli je to vážně potřeba ale chápu jestli to níčí kostel ale nedokážu si to moc představit ale je to asi lepší než ta zeď okolo sv. Víta už tudy ani nechodím jak se mi to nelíbí.

  Vloženo 26.10.2016 14:47:43

 • kuba 

  Reagovat

   

  ono by viniklo i celé město kdyby se pokácela okolní stromovina

  Vloženo 26.10.2016 12:31:04

 • jan 

  Reagovat

   

  Jestlipak si lidé, kteří podepisují petice, uvědomují, že takový strom může zabít člověka ??? Pokud by byl zdravý, tak je to něco jiného, ale takhle ?

  Vloženo 25.10.2016 13:20:37

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ano, byly případy, že spadlá větev zabila člověka. Pokácíme tedy stromy ve městě. Taky zabijí kolem silnic, pokácíme tedy stromy okolo silnic. Co uděláme v případě spadlé tašky ze střechy, zbouráme domy?

   Vloženo 25.10.2016 18:50:19

  • lama 

   Reagovat

    

   Otázkou ovšem je, jak moc je strom špatný. Pokud by byl prořezáván, vydrží stovky let. Myslím, že není potřeba tak radikálního řešení, tedy odstranění... Naopak odstraněním stromu ztratí město ze svého půvabu.

   Vloženo 25.10.2016 22:29:28

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace