banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Mosty

  sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

  Art festival.

 • Tata boys

  sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Maškary po půl století převzaly klíč i vládu nad Zbelítovem

ZBELÍTOV – Vzkřísit tradici maškarního průvodu po bezmála padesáti letech napadlo kronikářku obce Ludmilu Přibylovou. Spolu s manželem Václavem proto oslovili pár stejně smýšlejících příznivců. Ty myšlenka masopustního veselí nadchla a záměr uspořádat maškarní taškařici ve Zbelítově u Milevska se tak začal šířit rychlostí blesku. V sobotu 9. února odpoledne se sešlo u borovice ověšené jitrnicemi a jelítky v sálu kulturního domu na čtyřicet různorodých masek.

 

Akci podpořila starostka Markéta Honzíková a organizačně se do ní zapojily i členky nedávno založeného Českého svazu žen. Především ale dobrovolníci se smyslem pro humor, recesi a lidovou zábavu. Než se však průvod pustil napříč Zbelítovem, potřeboval získat vládu nad obcí. O tu starostku požádala ve veršovaném říkání mluvčí maškar Ludmila Přibylová. Za svůj přesvědčivý výkon si vysloužila klíč od obce i šerpu s nápisem Zbelítov maškary 2019.

Všichni pospolu se vyfotografovali a pak už hurá průvodem do vsi. Dům od domu, chalupu od chalupy, zastávku za zastávkou. Domácí je většinou vyhlíželi s očekáváním a častovali něčím dobrým na zub i zahřátí. A nestačili se podivovat, jak veselý a početný průvod je navštívil. Například ženich s nevěstou, Trautenberk se smrtkou, motocyklista v papírovém kajaku, školačka, robot z kosmu, cukrářka, kominíček, rybář, Křemílek s Vochomůrkou, po zuby ozbrojený voják, policista i několik zdravotních sester.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • lojza 

  Reagovat

   

  kde mate agresora

  Vloženo 20.2.2019 13:07:23

 • Maškara 

  Reagovat

   

  To je vono, tak to má být. Prostě k masopustu to patří a každá obec by takle slavit měla.
  Čest paní starostce , organizátorům a především maskám.

  Vloženo 12.2.2019 17:54:15

  • popularita 

   Reagovat

    

   Zbelítovští asi jediní na spádové oblasti pracují ,proč jiné obce se se svými akcemi neozvou , ony nic pro své občany nedělají, nebo nestojí o popularitu v médiích????. Ve Zbelítově se žije mladým, starým jako v ráji........

   Vloženo 13.2.2019 07:05:12

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace