Město Jindřichův Hradec koupí areál bývalé školky na sídlišti U Nádraží. Zatím ale neví, co s ním



„Tato záležitost měla svůj vývoj a historii. Samozřejmě město tyto objekty včetně pozemků mohlo koupit už v minulosti, ale neučinilo tak. Areál se tedy dostal do privátní sféry a posléze ho nabyl podnikatel Karel Frank, který ho nabídl městu,“ zmínil starosta Jindřichova Hradce Jan Mlčák.
Za areál o celkové rozloze téměř šest tisíc metrů čtverečních chtěl majitel nejdříve letos na jaře 59,9 milionu korun. Cenu byl ochoten snížit výměnou za pozemky v Radouňce, které jsou územním plánem určené k bytové výstavbě. Tu tam ale připravuje město, proto radní na začátku května s touto nabídkou nesouhlasili.
„Vlastník pozemků potom přišel s druhou nabídkou, která byla ve výši 39,9 milionu korun. To odpovídalo i znaleckému posudku, který jsme si nechali zpracovat. Jde o rozsáhlý pozemek obdélníkového tvaru ve středu města a jeho součástí je i jedna zrekonstruovaná budova, která se dá normálně užívat. Na tuto nabídku už rada kývla a návrh šel před zastupitele,“ dodal starosta.
„Já jsem velmi ráda, že se tento materiál na jednání zastupitelstva dostal a mohli jsme o nákupu areálu bývalé školky hlasovat. Je mi líto, že kdysi z vlastnictví města vypadl a dostal se do soukromých rukou. Nyní se možnost získat ho zpět naskytla a já budu hlasovat pro,“ poznamenala zastupitelka Jana Burianová. „Jednak si myslím, že pozemky jsou cenné svou polohou, nachází se blízko centra města. Pokud možno bych zachovala co největší část parku. A protože místo je dneska v tristním stavu, tak by se mělo opravit a využít pro občanskou vybavenost, která by posloužila nejen obyvatelům sídliště U nádraží, ale i ostatním,“ doplnila.
Někteří opoziční zastupitelé ale byli proti nákupu. „Já jsem byl proti hned z několika důvodů. Tím hlavním je, že město má nyní tři objekty, které se koupily od roku 2016. Nejdřív to byl pivovar, potom dům v Nežárecké a pak objekt Plzeňky na sídlišti Pod Kasárny. To jsou stovky milionů nákladů, které nám v budoucnosti vzniknou. A teď si máme přibrat další závazek. Radnice si s těmito investicemi neuměly poradit. Například pivovar je zářný příklad neschopnosti nakládání s majetkem, který jsme nakoupili. A teď budeme kupovat další majetek za čtyřicet milionů? To je nehospodárné zacházení s financemi města. I když je ten pozemek lukrativní, na dobrém místě a určitě bychom ho mít měli, ale ne za tuto cenu,“ myslí si zastupitel Ondřej Pumpr, který hlasoval proti nákupu areálu. „Dalším problémem je to, že město vůbec neví, co by s tím pozemkem chtělo dělat. Pokud něco za čtyřicet milionů kupuji, měl bych mít alespoň představu, proč to kupuji. A ta tady vůbec není,“ dodal.
Druhým zastupitelem, který hlasoval proti nákupu, byl Tomeš Vytiska. „Já jsem nemile překvapen. Bohužel toto je zastupitelstvo, které prodává pozemky města maximálně za tisíc korun za jeden metr. Ale samo je ochotné nakupovat pozemky až za 6 680 korun. To je zásadní nepoměr a mě tato skutečnost velmi mrzí. Pokládám to za naprosto nesprávné rozhodnutí. Dalším problémem je, že město nakupuje nemovitosti, ale neví, k jakému účely budou sloužit. Stačí se podívat na dům na Nežárce, který jsme koupili, nebo na bývalou Plzeňku. Jsou prázdné, nic se s nimi neděje. A už několik let se tento stav jen prodlužuje,“ poznamenal zastupitel Vytiska.
Pro nákup areálu na sídlišti U Nádraží nakonec hlasovalo patnáct zastupitelů, dva byli proti a pět se jich hlasování zdrželo. Město tedy pozemky i s přilehlými objekty koupí, podmínkou ale je, že musí být bez jakýchkoliv závazků k dalším stranám.
„A teď už je samozřejmě na nás, abychom se věnovali dalšímu osudu areálu. Musíme se řídit územním plánem a přemýšlet o tom, jak areál využít co nejlépe. Mělo by jít o smysluplnou investici, která bude obyvatelům města co nejvíce vyhovovat. Podle územního plánu by tam měla být bytová a občanská vybavenost,“ zakončil starosta.
Diskuse k článku