Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • On lâche les chiens (FR) + Accident Instantané (FR)

  neděle 21.7 20:00 - Tábor, Stánek (Žižkovo náměstí)

  Koncert.

 • S muzeem v přírodě

  neděle 21.7 8:00 - Písek, sraz Svatotrojický hřbitov

  Ornitologická procházka.

Zobrazit všechny události
 

Debata k situaci na Máji byla bouřlivá

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na návrh radnice, aby lidé přišli diskutovat o situaci na sídlišti Máj do sportovní haly, zareagovalo v úterý 9. července vpodvečer na 800 lidí. Dostali k dispozici dva mikrofony, na které se stála fronta. Když moderátor za tři hodiny ukončil emotivní debatu provázenou výkřiky, potleskem nebo pískotem, ještě se na některé zájemce nedostalo. Jestli měla debata fungovat jako ventil, fungovala. Nasměrování k nějakému východisku ze situace však zatím nepřinesla. Lidé kritizovali radnici, policii, soužití s Romy na sídlišti. Vyčítali radnici, že nutí 22 tisíc obyvatel, aby se přizpůsobili čtyřem stovkám Romů. Padaly dokonce návrhy na vystěhování Romů do samostatné lokality. Někteří lidé tvrdili, že policisté v civilu při demonstracích sami eskalovali násilí a fungovali jako provokatéři.

Nakonec se hněv obrátil i proti primátorovi Thomovi, který si vyslechl, že není Jihočech a dokonce ani Čech. Thoma pochází stejně jako jeho náměstkyně Ivana Popelová ze Slovenska. Trochu stranou seděl kaplan Miroslav Šašek z děkanství u svatého Mikuláše. Nad průběhem debaty kroutil hlavou a poznamenal, že se modlí za tyhle hloupé lidi.

Krajský policejní ředitel Radomír Heřman odmítal kritiku policejní práce. „Proč mi doposud nikdo z vás neoznámil, že je s postupy policie nespokojen? Kde jsou vaše stížnosti a náměty na zlepšení? Pokud je máte, tak mi je přineste,“ vyzýval. Jedna blondýnka nelenila a přišla mu ukázat zákrok policistů ve svém mobilu. Naopak pochvalu dostala policie od tří romských žen, které ocenily, že je policisté ochránili před davem.

Michael Choura, organizátor prvního shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II., se ptal na posílení policejních hlídek a kritizoval, že oproti strážníkům jsou málo vidět. Z debaty vysvítalo, že konflikty často vznikají kolem dětských her na hřištích. Podle obyvatel sídliště romští rodiče na jakékoliv připomínky k chování jejich dětí reagují agresivně.

Bouřlivý smích ale i potlesk sklidila jedna Romka, která pronesla: „Neznám Roma, který by nepracoval.“ Na další romskou ženu se však snesla nevole, když nepřátelsky naladěnému publiku v hale připomínala, že Romové jsou Češi a chtějí pracovat, ale nikdo je nechce zaměstnávat.

Za tři hodiny bylo položeno asi padesát podnětů a otázek, další napsali občané na papír a hodili do urny. Romové raději odešli čtvrthodinu před koncem, po projevu romského koordinátora Romana Slivky, který radním připomněl, že Romové už předložili magistrátu několik návrhů, ale doposud nedostali žádnou odpověď. V závěru požádal primátora, aby jim vyčlenil pro jejich shromáždění důstojnější prostor než na ulici.

Radnice eviduje signály, že protestní shromáždění mají dál pokračovat.

Jiří Řeháček

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Alena  | 

  Reagovat

   

  Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

  Vloženo 10.7.2013 18:24:31

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace