Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jubilejní Lubomír Brabec

  Úterý 23.7 19:00 - Protivín KD

  Romantické skladby pro kytaru.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Do Rožmberského domu v Soběslavi se vrátila Dudácká beseda Čeňka Zíbrta

 Autor: Foto Eva Výborná

    Autor: Foto Eva Výborná

SOBĚSLAV – V Blatském muzeu přichystali v Soběslavi v rámci historicko-vlastivědného cyklu „Staré i nové zvěsti“ na středu 11. dubna od 17 hodin netradiční podvečer. Rožmberský dům hostil komponovaný program o Dudácké besedě. Mluvené slovo střídalo hudební vystoupení. Historici z Prácheňského muzea v Písku Jan Kouba a Zdeněk Duda přiblížili návštěvníkům osobnost nadšence a buditele. Před více než sto lety historik a knihovník Čeněk Zíbrt sestavil národně-buditelský program, ve kterém pro Čechy znovuobjevoval tehdy již téměř zapomenutý nástroj – dudy.

 

Čeněk Zíbrt se narodil se v Kostelci nad Vltavou. Jako velmi nadaný žák po absolvování gymnázia v Písku odešel na studia filozofie do Prahy. Stal se profesorem na univerzitě a knihovníkem v Národním muzeu. Protože vlivem intrik přišel v mládí o svou velkou lásku a oženil se proto až ve zralém věku, věnoval veškeré své činnosti velkou energii a zaujetí.

Velmi rád se vracel do jižních Čech, odkud čerpal písně do pásma Dudácká beseda. Do programu sehnal dudáka a houslistu a objížděl s nimi na konci Velké války a v prvních letech Československé republiky české země. Uspořádal v řadě měst téměř tři stovky vystoupení, která měla obrovský úspěch. Písně si s hudebníky vždy nakonec zpívalo celé nadšené obecenstvo. V programu byl také tanec a přednes básní.

Mezi městy, kde populární přednášky Zíbrt se svými kolegy uspořádal, byly od Prahy přes Brno a Bratislavu až po Vídeň také třeba Vodňany, Klatovy, Pardubice, Hradec Králové nebo Tábor. V roce 1919 přivítala Zíbrta a Dudáckou besedu také Soběslav.

Po takřka 100 letech návštěvníci soběslavského Rožmberského domu si mohli kromě přiblížení nadšeného buditele a vlastence vyslechnout i písně z původního pásma. Lidé v téměř zaplněném sále muzea si je také od srdce zazpívali s dudákem Martinem Matějkou v chodském kroji a s houslistkou Ludmilou Vilánkovou v kroji prácheňském, která obecenstvo za zpěv pochválila. Muzejníci mysleli na všechno – písňové texty dostali posluchači pro připomenutí do ruky. Martin Matějka zahrál na dvoje dudy, každé s jiným laděním. Na rozloučenou hudebníci přichystali obřadní májovou píseň z Táborska s názvem Na rozloučení mý potěšení postavím pod okny máj.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jana 

  Reagovat

   

  Třeba v příštím vydání Táborska bude více textu a informací

  Vloženo 13.4.2018 09:13:35

 • Eva/Tereza 

  Reagovat

   

  Měli program v Písku, ve Strakonicích. Možná se zeptat v muzeu v Soběslavi nebo v Písku.

  Vloženo 13.4.2018 08:56:53

 • anirij 

  Reagovat

   

  no to mně moc mrzí, že jsem to neviděla - jste úžasní, jen tak dál. Ať se Blaťáctví více ukazuje a žije i do budoucnosti.
  Lze tento pořad někde někdy zopakovat ??

  Vloženo 12.4.2018 20:57:39

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace