Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Rendez-vous předvánoční

  středa 11.12 17:00 - Městská knihovna, Vimperk

  Sváteční koncert Vojty Violinisty a Vánoce podle paní Růženy Váchové.

 • Česko zpívá koledy

  středa 11.12 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

  Zpívání pro všechny.

Zobrazit všechny události
 

Dozvuky bouřlivého zastupitelstva kraje. Proč někteří chyběli?

Nakonec se hlasovalo o tomto návrhu usnesení z dílny ANO.

Nakonec se hlasovalo o tomto návrhu usnesení z dílny ANO.

JIŽNÍ ČECHY - Na včerejším krajském zastupitelstvu to při dvouhodinové bouřlivé debatě o hejtmanově rekreačním domu na Lipně, který staví na pozemku předsedy představenstva Jihočeských nemocnic, vypadalo, že chce ODS docílit hlasování o odvolání hejtmana. Hejtmanův předchůdce Jan Zahradník jej vyzval, aby odstoupil. Když i Radka Maxová z ANO řekla, že taková majetková transakce je pro klub ANO nepřijatelná a klub ANO si přeje se svými koaličními partnery z ČSSD a Jihočechů 2012 jednání za zavřenými dveřmi, vypadalo to, že se koalice otřásá v základech. Nakonec ANO přišlo z jednání s návrhem na to, aby se hlasovalo o morálním apelu směrem k hejtmanovi a poněkud překvapivě o personální změně v orgánech Jihočeských nemocnic. Tam už má přitom ANO všude svého místopředsedu Petra Nováka.

 

Cílem akce tak mohlo být prověření, zda by se našel dostatek hlasů pro odvolávání hejtmana někdy příště, a v první řadě ukořistění funkce předsedy představenstva Jihočeských nemocnic pro někoho jiného, protože - jak z diskuse vyplynulo - jde o funkci skutečně královsky placenou.

Jenže hlasů pro tento postup se nenašlo dost, a to proto, že chyběli čtyři lidé z klubů, které pro oba návrhy ruku zvedly. Pavel Talíř a Jaromír Talíř z klubu KDU-ČSL byli nepřítomni od samého počátku. Kaplický starosta Pavel Talíř je podle sdělení jeho sekretariátu na celostátní konferenci už od středy.

Josef Knot z klubu Pro jižní Čechy zas chyběl kvůli dlouhodobě naplánované zahraniční dovolené. "Dovolenou jsem koupil už v listopadu, to ještě nebyly termíny zasedání krajského zastupitelstva známé. Nakonec jsem dostal od kolegy Jiřího Švece zprávu, že o odvolání hejtmana se stejně hlasovat nebude. Kdybych byl přítomen, můj hlas by návrhy paní Maxové dostaly," řekl pro Jižní Čechy Teď písecký místostarosta Knot. Při hlasování ale chyběl i jeho stranický kolega z TOP 09 Pavel Klíma. Ten přitom ještě dopoledne v sále byl.

"Byl jsem od dvou do tří pozván na rozhlasovou besedu o školství a byl jsem s redakcí Českého rozhlasu dohodnutý, že pokud by se mělo hlasovat o odvolání hejtmana, tak se na poslední chvíli budu muset z besedy omluvit. Když jsme dostali zprávu, že výsledkem je jen tento morální apel hnutí ANO, tak jsem na rozhlasovou besedu odešel," konstatoval Pavel Klíma. "Můj názor je ten, že ať má pan hejtman třeba tři chalupy, plat na to má, ale to, jak staví na Lipně, není úplně standardní situace - aby mu dům stavěl člověk, kterého zásobuje penězi právě kraj. To už je ztráta soudnosti a Jiří Zimola před osmi lety by podle mne ničeho takového schopný nebyl," dodal Pavel Klíma.

Tím je de facto řečeno, že v budoucnu by se hlasy najít mohly. Narozdíl od současného koaličního partnera sociálních demokratů z ANO bývalí koaliční partneři z KSČM podrželi sociální demokracii tím, že návrhy ANO nepodpořili. Ale ani se nehodlali do "chalupářské aféry" namočit, takže nebyli ani proti a hlasování se kolektivně zdrželi.

Koaliční spolupráce na krajské úrovni tak začíná mít spíš parametry vyhlášené války. Určitým signálem může být i to, že jakmile návrhy Radky Maxové neprošly a konečně začalo projednávání osmdesátky řádných bodů zasedání, zmizela Radka Maxová s budějovickým primátorem Jiřím Svobodou na schodiště a tam zaníceně v ústraní diskutovali. Redakci na to upozornili občané, kteří čekali, až na ně někdy večer dojde v rámci diskuse. Bylo jim divné, že oba krajské zastupitele nezajímá program a krajské problémy, ale zřejmě něco úplně jiného.

 

 

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Jana 

  Reagovat

   

  A ti,kteří křičí nejvíc, na zastupitelstvo chytře raději neodrazí.....Předvolební boj je odporný,nedůstojný. Estrády pro voliče.Pochopil už někdo,že to lidem už leze krkem?Ať to prošetří ti,kterým to ze zákona přísluší a nekecaji o tom chytrolini od moře.

  Vloženo 24.3.2017 12:53:02

 • ryska 

  Reagovat

   

  Komunisrti a levičáci se chovají stále jako za socialismu. Mají to v hlavách a nikdy se toho nezbaví. Podstata komunismu a levičáctví je v příživnictví, podfucích, zlodějnách, lenosti, závisti a nenávisti k úspěšným.

  Vloženo 24.3.2017 11:43:39

  • Entroslav 

   Reagovat

    

   Zato podstata kapitalismu a pravičáctví je přesný opak. Já se bavím. :-)))

   Vloženo 24.3.2017 15:29:22

   • cecik 

    Reagovat

     

    Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“
    Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850

    Vloženo 26.3.2017 20:46:01

    • Milan Brabec 

     Reagovat

      

     Nádhera. Díky.

     Vloženo 27.3.2017 18:49:37

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Správně. Zloděj křičí chyťte zloděje. Paní Maxový se v politice zalíbilo a teď se tetelí jestli bude na podzim znovu zvolená. Moc oblíbená teda není, nejvíc tam kde ji lidi zblízka znají, teda na Táborsku. Tak by se hodilo se ještě do voleb uhnízdit ve funkci hejtmanky nebo předsedkyně představenstva nemocnic ne?

  Vloženo 24.3.2017 10:33:04

 • MIREK 

  Reagovat

   

  Je to jenom a jenom chyba lidí, že jim to dovolí....

  Vloženo 24.3.2017 10:22:31

 • Komunisti 

  Reagovat

   

  Už do kešení nejspíše dostali - za podporu privatizace šumavských tratí. Tak neuvěřitelný balík jistě zasluhoval opatrné, dopředu velice pečlivě naplánované kroky zastupitelů:-(

  Vloženo 24.3.2017 09:32:07

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace