Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Jak správně provádět řez stromů? Na to odpovídal seminář v Nadějkově

NADĚJKOV - V rámci mezinárodního projektu se dnes v Nadějkově konal seminář s lektorem Zdeňkem Buzkem z Tábora o řezu listnatých stromů. Napřed proběhla přednáška v sále čajovny, pak ukázka řezu na jabloních ve Farské zahradě a po společném obědě ještě vycházka k Mozolovu a Hubovu s ukázkami řezu dalších ovocných stromů. Na akci přišla dvacítka lidí, zhruba polovina byla z Nadějkova, ostatní přijeli z dalších míst.

 

Zdeněk Buzek už v Nadějkově jednou přednášel, tehdy s ukázkou prořezávání lip u Hubova. "O toto téma byl zájem vždycky. Dřív takové přednášky pořádaly zahrádkářské svazy, my jsme se toho chopili, protože se dnes o správné pěstování stromů zajímají i mladí lidé, kteří obnovují zahrady po předcích," řekl Zdeněk Černý ze spolku Zachovalý kraj, který seminář s dotací EU spolupořádal. 

Lidé se zajímali třeba o to, jaké hrušně v oblasti Nadějkova pěstovat, jak se starat o ořešáky či vinnou révu, jestli má na Nadějkovsku smysl se pokoušet o pěstování meruněk nebo broskví. "Broskve tu přece pěstoval i pater Fikar," připomněla Olga Černá kněze Antonína Čechoslava Fikara, který v polovině 19. století dvacet let působil v Nadějkově a zanechal tu tak výraznou stopu, že se po něm jmenuje i zdejší kulturní spolek. Zdeněk Buzek řekl, že na chráněných místech v intravilánu obce by se broskví ani meruněk nebál. Těmto peckovinám ale nedělá dobře vlhko a mráz, takže je vhodné je sázet ke stěně domu, který vyzařuje teplo. 

Zaznělo také, že kde je půda vlhčí, je nejlépe sázet švestky, ty se s těmito podmínkami vypořádají nejlépe. Odrůdy lepotice nebo čačanské rané budou prosperovat. Peckoviny je třeba ošetřovat vápněním. Hrušky v tomto kraji lektor doporučil letních a podzimních odrůd, aby měly šanci dozrát. 

Zdeněk Buzek přivezl na ukázku i dobové ovocnářské časopisy, z nichž bylo patrné, že mnoho z dnešních trendů už úspěšně využívali i předkové. Po přednášce se účastníci vydali sledovat názornou ukázku řezu jabloní ve Farské zahradě a po obědě pak bylo v plánu vyrazit ještě k Hubovu a Mozolovu. 

Víc z přednášky i odpovědi účastníků na otázku, co od akce očekávali a co je zaujalo, přinesou středeční Milevské noviny a Táborsko. 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  řezat, řezat, už od mládí

  Vloženo 16.4.2018 00:01:12

 • Tereza 

  Reagovat

   

  Už se těším na středeční článek. Řez hlavně ovocných stromů mě zajímá. Také ho provádím a někdy je to docela fuška, ale člověk přitom krásně relaxuje.

  Vloženo 15.4.2018 20:17:55

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace