Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Letní koncert pěveckého souboru Regina Vodňany

  středa 26.6 18:00 - Vodňany, Husův sbor

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Komparzisty filmu Jan Žižka zaskočil radar ve Velké

Ilustrační foto. , Autor: Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 14.1.2019 11:43

MILEVSKO - Na hradě Zvíkov a v okolí Orlíku se v závěru minulého roku točily scény z připravovaného filmu Jan Žižka, který je s rozpočtem půl miliardy korun nejdražším českým historickým filmem. Film má přijít do kin v roce 2020 a avizuje se jako skutečný příběh nikdy neporaženého vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. Ten se ve filmu objeví i jako mladý a zamilovaný, tedy z úplně jiného úhlu, než ve známé trilogii Otakara Vávry.

 

Režisér Petr Jákl do filmu kromě českých herců obsadil i zahraniční hvězdy a v říjnu jeho spolupracovníci na konkurzu v milevském domě kultury hledali komparzisty. Zájemců dorazily desítky a mnohým pak skutečně přišla pozvánka na natáčení, které probíhalo na Zvíkově a také na Orlíku. Komparzisté byli i ze vzdálenějších míst, a jelikož se spřátelili, mohli se později podělit i o další nevšední zážitek, který se už netýkal natáčení.

Některým z nich dorazila krátce po natáčení obsílka z milevského městského úřadu s pokutou za rychlý průjezd Velkou. Za natáčecí den brali 800 korun, z nichž pětistovku obratem poslali do Milevska. Přespolní řidiči obvykle nejsou obeznámeni s tím, že ve Velké bdí v obou jízdních směrech oko radaru. Jednoho z postižených překvapila hlavně rychlost - poprvé překročil rychlost něco málo nad šedesátku v sobotu 17. listopadu a ve středu už měl doma obsílku. Další obsílka dorazila hned ve čtvrtek, opět za rychlou jízdu z neděle 18. listopadu.

Tajemnici milevské radnice Vladimíru Štorkovou naše redakce oslovila s dotazem, jestli průjezd přespolních řidičů během natáčecích dnů přinesl Milevsku z radaru zvýšený profit. Zkušenost komparzistů navíc ukázala, že loni vzniklý odbor právních služeb, přestupků a kontroly se dal do práce naplno. Když o jeho vznik tajemnice usilovala, vyřizování přestupků vázlo a mluvilo se i o tom, že někteří provinilci uniknou, protože vymahatelnost jejich přestupků vyprší, než na ně vůbec do roka dojde.

Vladimíra Štorková konstatovala: "Je pravda, že při mém nástupu na městský úřad agenda vyřizování výzev a přestupků z úsekového měřiče ve Velké nebyla zcela ideálně řešená a některé záznamy již byly na pokraji vymahatelnosti. Za velkého nasazení referenta IT, vedoucí odboru dopravy a živnostenského, referentů přestupků a podatelny úřadu se vše podařilo vyřešit a dnes je tato agenda ve standardním provozuschopném stavu. Byl to jeden z prvních velkých problémů, ve kterém jsem se musela velice rychle zorientovat a vyřešit ho."

Dalšími větami ale tajemnice vyvrátila, že by Milevsko na filmu zbohatlo, tak jak doufají jeho tvůrci. "Pokud se dívám na výsledky od 15. do 19. listopadu, počet záznamů za těchto pět dní - což je 17 procentní část celého měsíce, činí cca 20 procent záznamů za celý listopad. Takže to není nijak velká odchylka. Panu Jáklovi držím palce, aby se mu investice do filmu zhodnotila, a přespolní komparzisté si aspoň oživili vědomosti nabyté v autoškole. Město Milevsko v tomto případě profituje jen z nedodržování zákona," uzavřela tajemnice s tím, že blesková práce úředníků ji pochopitelně potěšila.

Tragicky to neberou ani komparzisté. V rozhovoru, který redakce chystá, zaznívá, že o peníze jim při natáčení vůbec nešlo. Byl to hlavně velký zážitek a zajímavá zkušenost.

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Petr, Lenka, řidič 

  Reagovat

   

  Souhlas, ale radnici v Milevsku v čele s tímto starostou jde pouze o výdělek, ne o bezpečnost občanů. Jinak by před a za obcí už dávno byla cedule s upozorněním na měření rychlosti. Což bývá ve slušné společnosti normální.

  Vloženo 14.1.2019 18:45:39

  • řidička 

   Reagovat

    

   To chcete říct, že když není upozornění, že se měří, pojedete v obci jako dobytek? Snad by mělo platit, že v obci je omezená rychlost
   ze zákona.

   Vloženo 14.1.2019 20:58:05

   • Romadur 

    Reagovat

     

    Navíc ve Velké to upozornění je kousek před tím radarem (mimochodem je to povinné).

    Vloženo 14.1.2019 22:13:52

 • petr 

  Reagovat

   

  Mohou být rádi, že to dopadlo jen pokutou. Kdyby někoho v obci autem srazili, bylo by to horší.

  Vloženo 14.1.2019 14:44:42

 • Lenka 

  Reagovat

   

  Padesátka v obci přece zodpovědného řidiče nemůže zaskočit. Frajeři ji ale nerespektují.

  Vloženo 14.1.2019 12:03:36

 • řidič 

  Reagovat

   

  Komparzisty filmu Jan Žižka zaskočila padesátka v obci. Za dob Jana Žižky se totiž neměřilo :-)

  Vloženo 14.1.2019 11:51:50

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace