Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Rendez-vous předvánoční

  středa 11.12 17:00 - Městská knihovna, Vimperk

  Sváteční koncert Vojty Violinisty a Vánoce podle paní Růženy Váchové.

 • Česko zpívá koledy

  středa 11.12 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

  Zpívání pro všechny.

Zobrazit všechny události
 

Krásy jižních Čech zachytili žáci 2. ZŠ v Milevsku. Do kreslení se dali i kantoři

MILEVSKO - Přednáškový sál Domu kultury v Milevsku teď hýří barvami. Včera tu 2. základní škola J. A. Komenského v Milevsku uskutečnila zajímavou premiéru. Všechny ročníky školy - od prvňáčků až po deváťáky, se tu prezentují akvarelovými kresbami na společné téma - krásy jižních Čech.

Jak si povšimla učitelka výtvarné výchovy a jedna z iniciátorek nápadu Lenka Lešňovská, nejčastěji ztvárňovanými jihočeskými jedinečnostmi je zámek Orlík, hrad Zvíkov, Červená Lhota a milevský klášter. Záběr je ale jinak velmi široký - děti inspirovala Bechyně, Stádlecký most, Blatná, Černá věž v Českých Budějovicích. Kamenný most v Písku, Tábor nebo chata na Libínském sedle u Prachatic.

Zatímco prvňáčci nebo druháčci kreslili jako diví a svými výkresy zaplnili celé panely, s postupujícím věkem aktivita klesala - osmáci se zapojili tři a deváťák jeden a ten nakreslil jako největší jihočeskou krásu protivínský pivovar. Zapojili se i někteří učitelé a jeden panel patří jim. Pochopitelně, že u dětí i rodičů budilo velkou zvědavost, jak se s námětem výstavy vypořádal třeba ředitel školy Michal Divíšek, který jinak je učitelem matematiky a výkres prý mu trval dva dny. Přispěl i fyzikář Jan Hrubec, přírodopisářka Petra Říhová, chemikářka Helena Pištěková nebo Hana Prášková, která učí na prvním stupni. Na učitelském panelu pochopitelně nemůže chybět ani výkres učitelky výtvarné výchovy Lenky Lešňovské. Přítomný místostarosta města Michal Horek se ubránil učinit slib, že do příštího ročníku této akce taky přispěje. Zato se školníkem Pavlem Dědourkem to vypadá slibně. "Čekám jen na svoji múzu," prohlásil. Akce se návštěvníkům vernisáže jevila jako výborný nápad, který by se mohl stát tradicí.

Návštěvníky vernisáže stejně jako ty, kteří na výstavu zavítají později, malíři z 2. ZŠ žádají, aby vyplnili hlasovací lístek a vybrali deset obrázků, které se jim nejvíc líbí. Vystaveno jich je 143 a podle odevzdaných hlasovacích lístků se pak vybere 54, které vyjdou jako školní kalendář. Ten bude v prodeji na školním vánočním trhu.

O tom, které obrázky se propracují do kalendáře, se děti dozvědí, až přijdou po prázdninách do školy.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Libuše Kolářová, Jihočeské týdeníky a JcTed 

  Reagovat

   

  Dobrý den. Výstava je otevřená v provozní době domu kultury, to je prakticky celý den ve všední dny a o víkendech, pokud jsou v domě kultury nějaké akce.

  Vloženo 1.6.2019 07:05:31

 • Veronika 

  Reagovat

   

  Dobrý den, prosim Vas, kdy je možné výstavu navštívit? Dekuji

  Vloženo 31.5.2019 21:28:43

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace