banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • On lâche les chiens (FR) + Accident Instantané (FR)

    neděle 21.7 20:00 - Tábor, Stánek (Žižkovo náměstí)

    Koncert.

  • S muzeem v přírodě

    neděle 21.7 8:00 - Písek, sraz Svatotrojický hřbitov

    Ornitologická procházka.

Zobrazit všechny události
 

Martin Gregora: I jihočeské zdravotnictví by mohlo fungovat lépe

JIŽNÍ ČECHY - Odborníkem pro oblast zdravotnictví je na krajské kandidátce TOP 09 primář dětského oddělení Nemocnice ve Strakonicích Martin Gregora (51). V roce 2010 byl zvolen do Poslanecké sněmovny, kde se podílel především na několika novelách zdravotnických zákonů. Ve sněmovně působil do předčasných voleb v roce 2013. Nyní se věnuje pediatrii, kterou vystudoval a v 90. letech absolvoval zahraniční stáž na Dětské klinice ve Västeräs ve Švédsku. Napsal řadu populárně naučných knih pro rodiče jako Péče o novorozence a kojence, Výživa kojenců nebo Kuchařka pro rodiče malých dětí. Je rovněž autorem odborných knih, z nichž Kniha o matce a dítěti či Kniha o těhotenství a mateřství byly oceněny cenou Grada. S články Martina Gregory se setkávají i čtenáři časopisů zaměřených na rodinu a zdraví.

 

Jihočeský kraj má v jednotlivých okresech své nemocnice, které fungují jako akciové společnosti a jsou sdruženy do holdingu Jihočeské nemocnice. Primář Gregora si myslí, že ledacos by mohlo fungovat lépe.

Jak podle vás tedy jihočeské nemocnice fungují? 

Myslím, že holding Jihočeské nemocnice funguje dobře. Všichni jsme ale chodili do školy - dobře znamená za tři. Nemám v úmyslu házet na někoho špínu, ani před volbami to nepovažuji za správné. Faktem je, že holding vznikl v době, kdy kraj řídila ODS. Ta myšlenka je vynikající a přestože levice v čele ČSSD šla před osmi lety do voleb s plánem holding a akciové společnosti nemocnic zrušit, nakonec zvítězil zdravý rozum. Holding funguje, i když by spolupráce mezi jednotlivými nemocnicemi mohla být lepší a celá činnost holdingu efektivnější.

Co konkrétně máte na mysli?

Například myšlenku, aby se jednotlivé okresní nemocnice kromě základní činnosti různě odborně profilovaly. Například ve Strakonicích máme díky primáři Hornému na vynikající úrovni gastroenterologii, proč by tu tento obor nemohl fungovat ještě vícenadregionálně, tedy pro pacienty z širší oblasti. Nemyslím si, že by všechny obory měla soustřeďovat a rozvíjet jen „mateřská nemocnice“, tedy krajská v Českých Budějovicích. Holding by měl být ale aktivnější i v řešení problémů své sítě nemocnic.

Se kterými problémy by mělo vedení holdingu pomoci?

Aktuálním problémem všech nemocnic je nedostatek zdravotních sester. Část z nich přitom před časem vyhnala z nemocnic podmínka vysokoškolského vzdělání. I když se teď na centrální úrovni rozhodlo o systému 4 + 1, tedy o tom, že zdravotním sestrám postačí k úplné kvalifikaci středoškolské vzdělání a rok vyšší odborné školy, výsledek se dostaví až za několik let a kdoví jestli. V nejbližší době můžeme naopak čekat, že problém s nedostatkem sester bude gradovat. Mluví se o tom, že zdravotní sestřičky jsou na Ukrajině, nemají k nám daleko, kulturně i jazykově je nám tento národ blízký, je ale potřeba učinit kroky, aby tyto sestry přijely sem. V tom by měl být holding Jihočeských nemocnic aktivní, jednat s centrálními orgány, aby zajistily nábor sester a pak je rozmístit v jihočeských nemocnicích. To je problém, který těžko může řešit okresní nemocnice sama. Alarmující je přitom věková struktura sestřiček, které v nemocnicích ještě máme. Zkušené sestry budou v blízkých letech odcházet do důchodu a my za ně nemáme náhradu.

Vy tedy nevěříte, že sestry přivede do nemocnic změna předepsaného vzdělání a zvyšování platů...

Je samozřejmě dobře, že se platy sestrám zvyšují, a že se zkrátí předepsané studium pro výkon této profese. Jsem ale skeptický, že výsledkem bude nával sestřiček do nemocnic. Už tak jde na střední zdravotnické školy málo dětí, navíc teď nastupují demograficky slabé ročníky. Musíme si uvědomit, že to je povolání limitované směnným provozem, který narušuje všem zdravotníkům rodinný život. Z řady bývalých sester se staly obchodní zástupkyně různých medicínských distribučních firem, jsou tam vítány jako kvalifikovaná síla, úplně jinak zaplaceny a nepracují na směny. Dá se navíc i do budoucna čekat, že když už sestry zdravotnickou školu vystudují, budou nám dál odcházet do Německa a Rakouska, kde jim umí zaplatit za nepohodlí plynoucí z naší profese. Zkrácení předepsaného studia sester je tedy dobrý krok, ale přišel pozdě. Proto musí přijít i jiná opatření a v těch buď není jihočeský holding aktivní nebo o tom nevíme, a to by znamenalo, že vázne komunikace. Ano, myslím si, že bez zdravotních sester ze zahraničí problém nevyřešíme. Celkově ale chybí holdingu Jihočeské nemocnice koncepčnější práce. V jeho rozvoji jedaleko více možností.

V čem?

Především je potřeba, aby vznikla jasná dlouhodobá koncepce, co a kde se bude rozvíjet a všechny nemocnice ji znaly. A ne aby se rozvoj jednotlivých zařízení odvíjel podle toho, kdo má větší známosti. Hlavní péče o pacienty se odehrává v okresních nemocnicích, jen zhruba 17 procent představují výkony superspecializované péče. A jak už jsem zmínil, nemusí být vždycky prospěšné, aby se veškerá specializovaná péče odehrávala pouze v jednom místě. Na druhou stranu je pochopitelné, že se všechny okresní nemocnice snaží nasmlouvat si co nejširší spektrum služeb, aby získaly prostředky. Přitom ústavní lékárny jsou o víkendu zavřené. V okresních nemocnicích se o víkendech slouží lékařská pohotovost, pacienty s recepty pak ale posíláme do lékárny ke konkurenci,u nás ve Strakonicích dokonce přes celé město. Otázkou je, jestli to není škoda. 

Holding by měl tedy aktivně řešit persnální situaci a uvažovat o nepřetržitém provozu nemocničních lékáren. Vidíte ještě nějaký další problém?

Na půl cesty zůstalo i řešení otázky zásobování zdravotnickým materiálem. Jestliže se privátní společnosti Agel, která u nás provozuje řadu nemocnic, vyplatí mít vlastní centrální sklad zdravotnického materiálu a zásobovat svá zařízení, mohloby se to vyplatit i našemu holdingu jihočeských nemocnic. Zatím se zásobují nemocnice prostřednictvím nasmlouvaných firem. Připadá mi zbytečné, abychom to dělali přes třetí osoby. Nejsem ale ekonom, nemohu to fundovaně posoudit.

Je tu i celospolečenský problém péče o seniory, přetrvává nedostatek lůžkového fondu pro následnou péči, kde se už zdravotnický systém potkává se sociálním. To je věc k řešení nejen pro stát, ale holding Jihočeské nemocnice by tu měl vstupovat i do jednání s městy. Zrovna u nás ve Strakonicích bohužel obecně větší podpora města směrem k nemocnici schází. Přitom právě to, že každé okresní město Jihočeského kraje má svou nemocnici, je velkou výhodou, především pro pacienty, kterým sloužíme. Tím víc oceňuji úsilí našeho ředitele Tomáše Fialy vytvářet podmínky pro moderní medicínu.

-pr-

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace