Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Milevská zuška to rozjela na náměstí

 Autor: L. Kolářová

    Autor: L. Kolářová

MILEVSKO - Akcí ZUŠ open, při které o sobě v jeden den po celé republice dávají vědět základní umělecké školy, dnes žije i Milevsko. Letos poprvé přišla škola s nápadem představit své dva školní orchestry přímo na náměstí před radnicí. Setkalo se to s velmi příznivým ohlasem. V publiku byli rodiče, náhodní kolemjdoucí, ale ze zájmu i místní muzikanti.

 

První hodinka koncertu patřila dechovému orchestru Lego, který vede učitel Václav Adam. Starší lidé v publiku se i sem tam osmělili a zazpívali si známé lidovky. "Přišel jsem se podívat na svoje nástupce. Je to radost slyšet ty mladé hrát. Dneska jsou foukači zvláštnost, tady nejsme na Moravě, kde muzika jede v každé vsi. O to víc zahřeje u srdíčka, že naše milevská škola má dva takové orchestry," dal se na náměstí slyšet známý milevský muzikant Václav Vachta z dechovky Kovačka. Lego je ostatně velmi žádané a chodí dělat během školního roku radost do seniorských klubů a zařízení. V orchestru jsou zastoupeny dechové nástroje, ale třeba i dva akordeony. 

Po Legu nastoupil swingový orchestr Silver band. Jak řekl jeho vedoucí Jiří Chlumecký, swing je pro mladé muzikanty náročný, a tak zněl i jiný žánr. "Když to má děti bavit, je třeba je motivovat, takže hrajeme i popinu," prozradil Chlumecký a když pak zástupce ředitele Jan Gröger s doprovodem orchestru vystřihnul Zůstaň tu se mnou od kapely Kryštof, náměstí propuklo v nadšení. To už tvrdily muziku i dvě baskytary. Nechyběli Beatles, sólo na saxofon v podání Karla Bartůňka a taky vzpomínka na osmdesátky v podání flétnového souboru školy, který nabídl vzpomínky na Kelly Family. Silver band se prezentoval i výbornou zpěvačkou Terezou Čunátovou, která ale odchází na vysokou školu, takže orchestr opouští. Když na samý závěr Terezka Čunátová s Jiřím Chlumeckým zazpívali duet Život je jen náhoda a Sladké hlouposti, známé v podání Yvetty Simonové a Milana Chladila, mnozí v publiku zůstali v úžasu. 

"Je to ohromný, co s dětmi dokázali," ozývalo se a maminka flétnistky Anetky dodala: "Učitelé jsou na téhle škole fakt super a děti je mají rádi." Od rodičů a dětí pak směřovala k Václavu Adamovi, Jiřímu Chlumeckého a Janu Grögrovi kytička. Ředitel školy Vladislav Horek poslední z kytic věnoval loučící se zpěvačce. 

Kromě programu na náměstí pořádal den otevřených dveří také výtvarný obor, který se v tomto měsíci prezentoval v milevské galerii velmi úspěšnou výstavou - jak je patrné z přiloženého článku, a od pěti následoval ještě Májový koncert sólistů v sále ZUŠ. I z toho nabízíme pár fotografií. Vystoupili žáci prvního i druhého stupně, zazněly skladby pro klavír, elektronické klávesy, akordeon, zobcové flétny, kytaru i bicí nástroje a vystoupily i dvě žákyně oboru zpěv.

Ve středu v novinách přineseme víc.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace