banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • ABC spotřebitele pro seniory - aneb jak se vyznat

  pondělí 16.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

  Přednáška Sdružení českých spotřebitelů a Poradny při finanční tísni.

 • Jiří Smrž

  pondělí 16.9 18:00 - Farní charita Milevsko

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Milevsku chybí smuteční síň. Někteří lidé nechtějí mít pohřeb v kostele

Občanské obřady se zatím odehrávají v bazilice. , Autor: L Kolářová

Občanské obřady se zatím odehrávají v bazilice.     Autor: L Kolářová

MILEVSKO - Čtenářku z Milevska zajímá, zda město pokračuje ve snaze vybudovat smuteční síň pro občanské obřady. Kdysi město obřadní síň zřídilo v kostele svatého Jiljí. Oltář byl zakrytý, obřady zajišťoval Sbor pro občanské záležitosti. To všechno je ale minulost. Po navrácení církevního majetku se premonstráti pustili do rekonstrukce hřbitovnímu kostelíku a po jejím dokončení půjde o vysvěcený kostel. Milevská radnice tak byla už před několika lety postavena před problém, kde bude zajišťovat občanské obřady svých obyvatel.

 

Za předchozího vedení města přišla od Strahovského kláštera nabídka, aby si město zrekonstruovalo pro tyto účely bývalou sýpku v klášteře. Kdo se na ni ale podívá, je mu jasné, že rekonstrukce tak zchátralé budovy je daleko za možnostmi města. Když svého času uvažovala Česká spořitelna o stěhování své pobočky na Růžek, probírala se dokonce varianta prostor po této pobočce, tedy v přízemí pod muzeem maškar. Spořitelna ale od stěhování upustila a tím tyto úvahy padly. Ještě dříve se uvažovalo i o synagoze. Město se nakonec dohodlo s premonstráty, že občanské obřady mohou probíhat za určitých podmínek v bazilice.

Starosta Ivan Radosta k tomu říká: "Původní dohoda zněla, že i na tyto obřady přijde kněz, od toho pak premonstráti ustoupili. Pokud vím, tak kněz na občanské obřady nechodí, takže si myslím, že to prostředí je důstojné a vhodné. Je to národní kulturní památka," říká starosta. Město totiž žádný jiný záložní plán nemá. "Museli bychom stavět jedině na hřbitově. Nevím, jestli by se dalo něco malého vybudovat v našem objektu, který má pronajatý správa hřbitova. Každopádně to ale teď není na pořadu dne, protože bojujeme s financemi."

Taková odpověď ale obyvatele bez vyznání asi neuspokojí. "Lidé nevidí důvod, proč by měli mít pohřeb v kostele, když tam celý život nechodili. Musí pak hledat možnost v Táboře, v Písku nebo v Blatné a co jsem slyšela, tak se kvůli tomu i zvyšuje počet lidí, kteří raději nemají žádný obřad na rozloučenou," dodala žena. Podle Pohřební služby Milevsko to určitý problém je, i když zas ne tak častý. "To, že lidé úplně odmítli obřad v bazilice a raději zvolili obřadní síň v Písku, se stalo snad jen jednou. Šlo o hudbu při obřadu, protože s premonstráty jsme dohodnutí na určitém druhu hudby, který je do baziliky vhodný. A to není třeba rocková hudba, i kdyby si ji někdo přál," zaznělo. Podle Pohřební služby Milevsko ale nelze vyloučit, že se lidé, kteří pohřeb svého blízkého v kostele nechtějí, neobracejí rovnou do Tábora nebo Písku. Určité výhrady k jediné milevské možnosti - pohřbu v kostele - už každý z Pohřební služby někdy zaslechl.

V Pohřební službě se shodli, že pro část obyvatel absence občanské smuteční síně problémem je. Šikovný architekt by podle zkušených pohřebníků dokázal navrhnout obřadní síň v objektu na hřbitově. Potvrzují také, že přibývá zpopelnění zemřelých bez obřadu, ale důvody budou prý spíš jiné. Například finanční.

 

Diskuse k článku - 21 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Smuteční síň Milevsko NEPOTŘEBUJE ,leta se pohřbívá na hřbitově u sv.Jilii a ten kdo tam nechce pohřbít tak ať se nechá spálit v Blatné i s p, Šikou.Město potřebuje jiné přednosti jako menší autobus.nádraží,parkoviště ve městě a p. a hlavně pro mladé zaměstnání aby neodcházeli jinám.
  Již 3 volební období se mluví o průmyslové zóně,ale díky Stráské a Kázeckýmu město zaspalo.

  Vloženo 21.6.2019 15:45:59

 • smutek 

  Reagovat

   

  1. Postavit smuteční síň nad stávajícím objektem pohřební služby na hřbitově (stejně jako to navrhují pracovníci pohřební služby) požadoval p. Šika už v minulém volebním období, protože zřejmě dokázal předpokládal, že ne všichní budou chtít pohřby z kostela, tak jak to domluvil pan starosta s panem opatem.
  2. Hlavně že mají pan starosta a někteří úředníci na radnici klimatizované kanceláře, na to miliony byly. Na pokropení ulic v horkých dnech, pro zlepšení prostředí pro občany, nějaké tisícovky nejsou!!!

  Vloženo 6.6.2019 14:02:32

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Takhle si přesně představuji projekt "Živé Milevsko" v praxi. Milevsko je tak živé město , že ani nepotřebuje smuteční síň ....

   Vloženo 6.6.2019 14:12:58

  • Vašek Málek 

   Reagovat

    

   U starosty je klimatizace už několik let, sám to pamatuju. Tady něco nehraje.

   Vloženo 6.6.2019 15:14:28

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    V Milevku tam toho nehraje. Ale všechno dělají dobře. Tedy píšou to v milevském zpravodaji a na webu města.

    Vloženo 6.6.2019 15:30:36

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Je tam 4 roky

     Vloženo 6.6.2019 18:04:40

  • TO 

   Reagovat

    

   Radosta dělá vše proto, aby byl luxusní kulturák za 50mega a zbyl po něm pomník než odejde ze starostenské funkce, ale, aby využil letitého návrhu pana Šiky, to ne, to neudělá, protože to není z jeho hlavy. Jenomže je, to jediné řešení , které se bude muset udělat a to co nejdříve To by musel být nějaký hybatel, který to rozjede a nad márnicí na hřbitově nechá postavit smuteční sín HODNOU milevským občanům.Rybník vedle márnice se zaveze, udělá se parkoviště a může Milevsko vymírat.

   Vloženo 6.6.2019 17:02:44

 •  

  Reagovat

   

  Opravdu věříme nemocným a ukřivděným anonymům, že město špatně funguje? Proč nenapíšou oficiálně do novin, nepodají trestní oznámení? Protože si svůj mindrák mohou léčit jen touto cestou, na víc nemají.

  Vloženo 6.6.2019 13:46:43

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   V novinách o kauze započetí rekonstrukce kanceláří na radnici v Milevku a klimatizaci se několikrát zminily. O tom, že je to zastupitelum v Milevsku jedno také. Tak, že věříme tomu, že město špatně funguje. Věříme tomu co se zde píše.

   Vloženo 6.6.2019 14:34:43

   •  

    Reagovat

     

    Možná si počtěte i v jiných zdrojích - Milevský zpravodaj, webové stránky města. Tam o tom píše paní tajemnice, přesně říká, co se udělalo, kolik to stálo. A všechno sedí s rozpočtem. Milevské noviny píší, co potřebují - hlavně, aby se prodávaly.

    Vloženo 6.6.2019 14:49:54

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Jako vtip dobrý. MZ a web města jsou plně v područí a ovládány vedením města Milevska. Tam vám plnou pravdu nepoví a vždycky se pochválí, MZ naprosto tendenční pastýřské listy na glorifikaci práci radnice. Naproti tomu MN jsou poměrně dost korektní a objektivní periodikum.

     Vloženo 6.6.2019 15:21:47

     • Oldo Hlaváček 

      Reagovat

       

      Na hodnocení vtipov som tu já. A ten váš zvíťazil. Za korektnost a objektivitu MN máte sto bodov!

      Vloženo 6.6.2019 15:36:27

  • Nemocný a ukřivděný 

   Reagovat

    

   Pane MÚ, co by se asi změnilo veřejnými oficiálními prohlášeními? Vy si řešíte věci, tak jak chcete vy a co na to řeknou lidi, je vám jedno. To jsou podle vás mindráky, když si lidi stěžují aspoň takto? Arogance moci z vaší strany!

   Vloženo 6.6.2019 21:29:16

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Taky si myslím, že za těch pět milionů vražených do vylepšení kanceláří na úřadu mohl být upravený domek na hřbitově na smuteční síň.

  Vloženo 6.6.2019 09:03:28

  • Koks 

   Reagovat

    

   Ještě větší turbo vír na prachy jsou zemní práce na hřbitově. Proč se o to zastupitelé v Milevsku nezajímají?

   Vloženo 6.6.2019 09:16:36

  • bojovník s financemi 

   Reagovat

    

   ..... nebo spravený chodník nebo silnice. chrabrý bojovník s financemi v milevsku starosta radosta má ovšem jiné priority a těmi jsou klimatizace u něho v kancceláři a jíných kancelářích na mu a prakticky zbytečná rekonstrukce záchodu a zcela funkčních kanceláří na úřadě. kdo mu započetí těchto prací odsouhlasil, když mu chybí finance, to se nikdo nedozví ............

   Vloženo 6.6.2019 09:39:01

   • Koks 

    Reagovat

     

    První, jejichž povinností je se o to zajímat jsou zastupitelé v Milevsku. Ale ty to nezajímá ba přímo se od toho distancují. Šli tak daleko, že si přímo odhlasovali to, že je to nezajímá. Jinde neskutečná věc v Milevsku však společenský bonton.

    Vloženo 6.6.2019 10:37:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Radosta v Milevsku bojuje s financemi a bez příslušného schválení si dá do své kanceláře a ostatních klimatizaci a zrekonstruuje prakticky zbytečně kanceláře na úřadě to vše za 5 000 000 Kč. Potom chodí po Milevsku a vykládá že bojuje s financemi. Tím, že káže vodu a pije víno si dělá legraci ze všech lidí v Milevsku.

  Vloženo 6.6.2019 07:07:11

  • maškaráda 

   Reagovat

    

   a drtivá většina zástupců lidu milevského tj. zastupitelů ho v tom podporuje .....

   Vloženo 6.6.2019 07:25:08

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace