Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Oldřích Janota

  pátek 13.12 19:00 - Horká vana, České Budějovic

  Koncert.

 • Setkání seniorů

  pátek 13.12 16:00 - Záhoří, místní hostinec

Zobrazit všechny události
 

Ministr Brabec uklidňoval starosty na Jistebnicku: Proti vůli obcí stát s umístěním jaderného úložiště nepůjde

Ministr životního prostředí Richard Brabec v Jistebnici.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v Jistebnici.

AKTUALIZOVÁNO - 8.12.2017 20:52

JISTEBNICE - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přijel dnes do Jistebnice ubezpečit starosty v jedné z lokalit, vytipovaných pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu, že udělá vše pro to, aby v okolí lokality Magdalena skončila nejistota. Setkání zprostředkoval senátor Jaroslav Větrovský. Ministr Brabec sdělil, že se bude i v nové vládě zasazovat o to, aby stát nešel proti vůli občanů a lokality, kde říkají tak jasné ne, jako právě na Jistebnicku, Nadějkovsku a Božeticku, aby byly z dalších plánů vyjmuty. Richard Brabec věří, že s novým ministrem průmyslu, na jehož rezortu konečné rozhodnutí leží, bude lepší komunikace a najdou společnou řeč.

 

Správa úložišť radioaktivních odpadů totiž nestihla geologické průzkumy a podle vyjádření jejího ředitele Jiřího Slováka se chystala požádal o nové povolení prací včetně hloubkových vrtů ve všech sedmi lokalitách. I s tím, že by později mohly být některé vyňaty. Ministr životního prostředí Brabec zdůraznil, že v jeho kompetenci to není, ale bude ve vládě, v osobním jednání s budoucím ministrem průmyslu a obchodu i se Správou úložišť radioaktivních odpadů jednat v tom smyslu, aby před vydáním nového povolení na geologické průzkumy byly jasně stanoveny jen čtyři lokality. Považuje za zbytečné nechávat v neklidu a nejistotě i ty ostatní, jestliže SÚRAO údajně už má dost informací k zúžení výběru. Do roku 2020 by se pak lokality měly zúžit na dvě a v roce 2024 má zaznít definitivní rozhodnutí o výběru místa. Samotné hlubinné úložiště se přitom má stavět až v roce 2065. 

Ministr několikrát zopakoval, že stát bude zcela ctít vůli obcí. Na otázku, zda se některá ze sedmi lokalit jeví plánu na výstavbu úložiště nakloněna a lze tedy všude jinde ctít negativní stanovisko, ministr jasně neodpověděl. Uvedl ale, že nově se objevily úvahy o budování úložiště u některé z jaderných elektráren, kde už stejně mezideponie jaderného odpadu jsou a obyvatelstvo je se sousedstvím jaderného programu smířené. To je pravděpodobně plán pro případ, že by stát neuspěl v žádné ze sedmi nyní vytipovaných lokalit. "Neumím si představit, že stát nějakému regionu úložiště nanutí. Čtyři lokality pro průzkumné práce by měly být vybrány do pololetí, aby se z toho zbytečně neudělalo politické téma pro komunální volby," řekl Brabec. 

Ministr obdržel na místě tiskovou zprávu Platformy proti hlubinnému úložišti, do níž jsou obce v lokalitě Magdalena zapojeny. Platforma volá zejména po přijetí zákona o posílení práv obcí při vyhledávání úložiště. Do té doby požaduje zastavení výběru lokality.

Starosta Jistebnice Vladimír Mašek aktivitu ministra Brabce ocenil. Zmínil, že i na včerejším zastupitelstvu se občané o další vývoj zajímali. 

Schůzce byl přítomen také bývalý starosta Nadějkova Zdeněk Černý, který se stále angažuje v iniciativě Zachovalý kraj. Ta již v roce 2015 podala spolu s obcemi Nadějkov, Božetice a městem Jistebnice žalobu na rozhodnutí ministra Brabce, který SÚRAU průzkumy v lokalitě Majdalena povolil. Městský soud v Praze dosud o žalobě nerozhodl. Zdeněk Černý optimismus jistebnického starosty Maška z dnešní schůzky tolik nesdílel. Řekl, že ministrovy argumenty se v ničem neliší od prohlášení jeho vládních předchůdců, kroky Správy úložišť pak v praxi často byly jiné. 

Senátor Větrovský ale ubezpečil, že bude v zájmu obcí jeho obvodu nadále ve střehu a i on je určitě připraven akcentovat jejich vůli. 

Diskuse k článku - 13 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jan 

  Reagovat

   

  Jistebnicko, to je krásné místo. Pravda, je to tady spíše pro rekreaci a turistiku než na běžný život pro mladé rodiny. Málo práce, všude se musí dojíždět. Téměř žádný průmysl, žádné dálnice, zemědělství se zaměřuje na chov masných plemen skotu na pastvinách. Možná je to dobře, že je ten kraj zapadlý a žádní developeři ho nestačili "zainvestovat". Chraňte si tu krásu a nenechte si ji zničit lidmi, kteří se honí za byznysem. Věřte tomu, budete šťastnější než oni.

  Vloženo 9.12.2017 10:58:36

  • hermel... 

   Reagovat

    

   Právě tak. Pokud se ta naše civilizace nezhroutí, tak budou mít největší hodnotu území, která jsou co nejméně dotčená lidma.(Hodnotu, ne možná finančví cenu. Ale i to se může změnit). Možná brzo poletíme na "panenský" Mars. Jenomže jenom někdo. Ostatním musí stačit panenská příroda okolo Jistebnice. Je to podobné jako se Šumavou, ta ale určitou ochranu před znehodnocením již má.

   Vloženo 9.12.2017 12:51:06

   • madetka 

    Reagovat

     

    Až na to,že žít tam bez zdroje obživy je pro rodiny velice obtížné.Někomu vadí sklady odpadu,někomu továrny,někomu vše.A výsledek je devastace regionu.Nelze na vše koukat očima turistů,kteří tam přijedou na týden.

    Vloženo 9.12.2017 14:28:20

    • petr 

     Reagovat

      

     Ti lidé tam žijí spokojeně, mají tam kořeny, líbí se jim příroda, dosud nezdevastovaná. Proč by měla být celá republika vybetonovaná ???

     Vloženo 9.12.2017 15:18:40

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Komu se tam nelíbí nebo není spokojený, tak tam přece žít nebude a odstěhuje se jinam.

     Vloženo 9.12.2017 17:29:13

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jistebnicko, to je konec světa. Kdyby tam bylo úložiště, tak budou mít lidé práci na několik let, mohutné investice do kanalizací a vodovodních řadů, nových komunikací a mnoho dalšího by bylo samozřejmostí. Navíc by zde za pomocí dotací došlo k rozvoji turistických a cyklistických stezek a mnoho příležitostí pro drobné živnostníky. Když se podíváte na ty starosty, tak je to většinou bývalý komunista nebo uvědomělý traktorista, plnící program 5. pětiletky za komouše. Příroda by mimo pár hektarů zastavěného prostoru a ochranného pásma zůstala nedotčena. Hloupý kdo dává, hloupější kdo neumí využít nabízeného daru, který by sloužil lidem v těchto okolních obcí mnoho let. Za pár let vědci přijdou na to, jak odpad z atomových elektráren využívat a úložiště by mohlo sloužit k jiným účelům. Před několika roky zbláznila starostka z Milevska všechny okolní starosty a občany poplašnou zprávou a lidé jí na její řeči o zachování panenské přírody naskočili, jak když našlapuješ motorku.

  Vloženo 8.12.2017 14:12:22

  • Romadur 

   Reagovat

    

   V zásadě souhlas, akorát je potřeba dělat státu problémy, aby si uvědomil, že opravdu nemá kde dlouhodobě skladovat, a aby přitlačil na penězích pro dotčené obce. Pokud to začne být zajímavé finančně, zájemci se pohrnou.
   Ohledně bezpečnosti a životního prostředí fakt strach nemám, pár set let to tam vydrží v nezměněné podobě - něco jako šutr. Rozhodně x-násobně větší hrůza je Temelín samotný, a proti tomu nikdo nebojuje (až na pár Rakušáků a JČ matek).

   Vloženo 8.12.2017 16:34:21

   • Hermelín, král sýrů 

    Reagovat

     

    Vážený smraďochu. 'Uložiště radioaktivního odpadu může chtít ve svém kraji pouze naprostý ignorant. Dotace státu nikdy nevyváží znehodnocení "panenské přírody", ani zásadní pokles hodnoty celé oblasti na stovky let, ve všech oblastech!

    Vloženo 8.12.2017 17:37:51

    • Romadur 

     Reagovat

      

     Kolego s bílou plísní, jste si jistý, že víte, proti čemu bojujete? Já v úložišti nevidím žádné riziko pro nejbližší desítky generací. Na rozdíl od Temelína a Dukovan, které jsou oproti tomu opravdu nebezpečné a navíc nám těžce hyzdí jižní Čechy a Vysočinu. Ale těm se všichni klaní.

     Vloženo 8.12.2017 17:51:06

     • herme... 

      Reagovat

       

      Potvrzení výstavby trvalého úložiště jaderného odpadu znamená znehodnocení pozemků a nemovitostí v konkrétní oblasti již mnoho let dopředu. V řádu desítek let. Výstavba úložiště je rozsáhlé důlní dílo na další desítky let. To přináší největší zátěž pro okolí. Nové pracovní příležitosti, které tato výstavba přinese, budou dočasná (třeba 15- 20 let). Poté bude toto místo na mnoho desítek let sice industrializováno, ale bez perspektivy tvorby dalších pracovních míst. Pro turistický ruch bude oblast nepopulární.
      Bez jaderné energie se neobejdeme. A stejně stát rozhodne, že to někde být musí. Ale vidět v úložišti odpadu místní výhodu je nesmysl.

      Vloženo 8.12.2017 18:18:55

      • Romadur 

       Reagovat

        

       Právě proto tvrdím, že když už to musí někde být postavené, tak je potřeba stát pořádně "pumpnout". Trochu dělat problémy je normální. Až státu poteče do bot, tak to využít. Není nutné za každou cenu vytvářet pracovní místa, peníze můžou přijít i jinak.

       Vloženo 8.12.2017 18:36:50

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Nevážený voniči, tam nemá cenu zlámané grešle ani jeden barák.Stačí se podívat na inzerci, jak a za kolik se pražáci zbavují domů a chalup a nikdo to od nich nechce koupit. A usedlíci nemají práci, nebo jsou staří a tak baráky nabízejí dědicové za pár korun. Jde vidět, že tu nebydlíš, protože je to vše postaveno za komoušů a dneska do infrastruktury stát nedává ani korunu a obce na to nemají. Úložiště by bylo pro ty starosty vysvobození ze svrabu a neštovic. I ty svépomocně postavené kulturáky prodávají, protože to neutáhnou.

     Vloženo 8.12.2017 17:56:24

     • hermelín (mojmír) 

      Reagovat

       

      Já Vám ale rozumím. Jsem také z malé vesnice, nezaměstnaný a je mne 55 let. A říkal jsem si teoreticky v souvislosti s tímto problémem- radši se zaprodat ďáblu, postavit u domu úložiště a mít hlavně práci a obživu doma.
      Ale dlouhodobě to tak naprosto není! Z mnoha důvodů, přemýšlejte. Stigma z jaderného úložiště se třeba po 100 letech překoná. Ale území co nejméně dotčená člověkem- kde je koupíme?

      Vloženo 9.12.2017 13:08:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace