Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Příběh projektu - kasárna

  Úterý 22.10 17:30 - Písek, Knihovna

  Beseda s architektem.

 • České tajemno

  Úterý 22.10 19:00 - Strakonice, Rytířský sál

  Nejtajemnější domácí záhady.

Zobrazit všechny události
 

Na prezentaci studie o milevské zeleni přišla řeč na lípy v Nádražní i kaštany u kostela

Loučení s lipovým stromořadím u Vzoru nastane už v letošní zimě. , Autor: L. Kolářová

Loučení s lipovým stromořadím u Vzoru nastane už v letošní zimě.     Autor: L. Kolářová

MILEVSKO - Jen patnáct občanů projevilo zájem o veřejnou prezentaci studie, která se zabývá další strategií v rozvoji zeleně v Milevsku. A protože strom roste dlouho, tedy de facto budoucností životního prostředí pro potomky. Ze zastupitelů přišli tři - místostarosta Michal Horek, radní Jaroslav Mácha a zastupitel Jaroslav Kolář. Nechyběli ale zástupci komise životního prostředí a pracovníci městského úřadu - nejen z odboru životního prostředí, kde se zájem automaticky předpokládá, ale například i z odboru dopravy.

Milevská zeleň dostala známky

Od Lukáše Štefla z Ateliéru Šteflovi v Podivíně se přítomní dozvěděli, že zpracovatelé studie v Milevsku posoudili 300 ploch se zelení. Jen u 12 procent je stav na jedničku a postačí běžná údržba. Do této kategorie byla zařazena například zeleň kolem kaple ve Velké nebo nový parčík mezi Vzorem a Kompasem na sídlišti v Milevsku. Na dvojku bylo ohodnoceno 32 ploch, ty si žádají jen drobné úpravy - například stromy vedle fotbalového stadionu. Střední zásahy už budou třeba u 36 procent lokalit, které byly hodnoceny trojkou. Jako příklady Lukáš Štefl uvedl stromy v ulici Karla Čapka nebo v Libušině, které potřebují ošetřující řezy. Čtyřku dostalo 17 procent z hodnocených lokalit - třeba Tyršovo náměstí nebo nyní otevřený zadní trakt za spořitelnou. Ten je ale ve stavu změn. Čtyřku má také lipové stromořadí v Nádražní ulici, které odborníci označili za nestabilní. Zástupkyně městského úřadu uvedly, že lip je tu 70 a 19 z nich, které jsou v nejhorším stavu, se bude ještě letos kácet. Jde o lípy pod Vzorem.

Pětku si z tohoto hodnocení odnesla tři procenta lokalit, mezi ně patří například neupravená plocha vedle milevského koupaliště. Ta má přitom podle odborníků potenciál pro rekreační a relaxační využití. Lukáš Štefl také ukázal některé polní cesty v okolí Milevska, které by si zasloužily osadit stromořadím a mluvil o tom, že i příjezdy do města by mohly být hezčí a úpravnější. Například okolí kruhového objezdu v Masarykově ulici by sneslo mnohem víc květin, aby si návštěvník uvědomil, že přijíždí do pěkného, kvetoucího města.

Patří stromy ke kostelu?

Autoři studie vytipovali 91 lokalit, kam lze na území Milevska a jeho místních částí osadit 700 nových stromů. Celkem 78 z těchto lokalit se nachází na pozemcích města, jejich využitím by mohlo přibýt 570 stromů. Ostatní plochy jsou soukromé a tam pravomoc města nesahá. Lukáš Štefl zmínil, že při kácení město nařizuje náhradní výsadbu - a pokud budou mít pracovníci odboru životního prostředí v ruce tento generel, mohou podle něj vybrat jak lokality, kam se mají náhradní stromy vysadit, ale i doporučené vhodné typy stromů pro danou lokalitu. Poté host z podivínského ateliéru promítal fotografie různých míst v Milevsku a uváděl, co se pro ně navrhuje. "Nejdražší při údržbě měst je sekání zbytkových ploch. Na ty je lepší něco bezúdržbového vysadit," zmínil například.

"Teď známe stav, klady a nedostatky zdejší zeleně a potenciál města," uzavřel prezentaci Štefl. Místostarosta Michal Horek řekl, že město studii hned využije při žádostech o dotaci na zeleň, jako první chce řešit v roce 2021 Písecké předměstí. Jelikož se řeklo, že pokácené lípy v Nádražní ulici budou nahrazovány novými stromy, zazněl dotaz, o jaké stromy půjde. "Nebudou to lípy. Lípa je náš národní strom, ale patří do volné krajiny. Úzký pruh mezi chodníkem a silnicí je pro ni malý, její kořeny pak prorůstají do komunikací," řekl Lukáš Štefl. Kořeny pokácených lip v Nádražní uici se nebudou vytrhávat, jejich zbytky se jen odfrézují nad povrchem. Na hosta také směřoval dotaz, co si myslí o kaštanech u kostela na náměstí. Patří tam nebo nepatří? Odborník odpověděl, že u českých kostelů vždy byla velká, důstojná zeleň, podle něj tam patří. Jelikož ale tyto kaštany byly hodnoceny čtyřkou, je zřejmé, že už dožívají. Měly by je ale nahradit nové stromy, například javory babyky.

Debatu ukončil po hodině a půl místostarosta slovy, že se město bude snažit tuto studii co nejvíc využít.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace