Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Adventní koncert k 200. výročí narození Františka Gregory

  sobota 14.12 17:00 - Písek, Kostel Narození Panny Marie

Zobrazit všechny události
 

Na zahraniční dovolenou letadlem i z Českých Budějovic. Letiště by mělo do dvou let získat mezinárodní licenci

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

AKTUALIZOVÁNO - 19.6.2015 17:04

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Už za dva roky by se mohlo i do zahraničí létat z mezinárodního letiště v Českých Budějovicích. V pátek 18. června začala II. etapa jeho modernizace.

 

Nyní je provozovatel letiště - společnost Jihočeské letiště České Budějovice, držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz. Ta mu umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla do rozpětí křídel 36 metrů. „Kvůli chybějícímu vybavení tu zatím nelze přijímat lety za zhoršeného počasí a letadla tu mohou přistávat pouze ve dne a za dobré viditelnosti. Navíc se lety, u kterých je nutné celní odbavení a přítomnost cizinecké policie, musejí hlásit 24 hodin dopředu,“ popsal situaci ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Plnohodnotný letecký přístav pro charterovou, turistickou, obchodní i nákladní mezinárodní a vnitrostátní dopravu se z letiště stane teprve po získání certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Přistávat tu pak budou moci letadla typu Boeing 737 či Airbus A320. „Budování dálnice neovlivníme, po té můžeme jen volat. Financováním stavby letiště, jako perspektivního způsobu dopravy budoucnosti, může ale kraj významně pomoci rozvoji ekonomiky v našem regionu, neboť existuje řada firem i podnikatelů, kteří jsou na tento způsob dopravy navázáni. A zapomenout nesmíme ani na cestovní ruch,“ uvedl hejtman Jiří Zimola.

Lidé budou mít navíc podle hejtmana zároveň příležitost cestovat do určitých destinací letadlem přímo z Českých Budějovic a nebudou muset kvůli tomu jezdit do Prahy.

Modernizace letiště je rozdělena do dvou fází. Ta první obsahuje například opravu vzletové a přistávací dráhy, výstavbu vrátnice, vnitroareálových komunikací a inženýrských sítí. „Práce potrvají zhruba šest a půl měsíce a vyžádají si náklady 115,2 milionu korun. Investorem je, coby majitel areálu českobudějovického letiště, Jihočeský kraj,“ naznačil náměstek hejtmana Jaromír Slíva.

V rámci druhé fáze se podle Jaromíra Slívy mimo jiné počítá s pořízením navigačních zařízení, výstavbou terminálu, dalších přístupových komunikací a parkovišť pro cestující a veřejného osvětlení. Do výběrového řízení na zhotovitele se mohou zájemci hlásit do 24. července. „Se zahájením prací počítáme zhruba od září a skončit by měly na přelomu let 2016 a 2017. Investorem je rovněž kraj,“ doplnil Jaromír Slíva s tím, že náklady by neměly přesáhnout půl miliardy korun.

Druhá etapa modernizace Letiště České Budějovice navazuje na první etapu z roku 2010. „Provedena byla tehdy například rekonstrukce řídicí věže i administrativní budovy a oplocení od sebe oddělilo veřejnou a neveřejnou zónu. Kraj do ní investoval 110 milionů korun,“ připomněl Jiří Zimola.

Za rok 2014 zaevidovali na letišti 7 318 vzletů a přistání.

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jan 

  Reagovat

   

  No, snad se toho dožiju.

  Vloženo 19.6.2015 16:15:56

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace