Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

  středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

 • Toulky za poznáním Severní Korea

  středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

  Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

ODS se pokouší svrhnout hejtmana. ANO tomu vysílá vstřícné signály. Důvod? Hejtmanova chalupa na Lipně

Hejtman Jiří ZImola a předseda představenstva Jihočeských nemocnic na tiskové konferenci, kterou svolal k vysvětlení kauzy s rekreačním domem na Lipně minulé pondělí. , Autor: L. Kolářová

Hejtman Jiří ZImola a předseda představenstva Jihočeských nemocnic na tiskové konferenci, kterou svolal k vysvětlení kauzy s rekreačním domem na Lipně minulé pondělí.     Autor: L. Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dnes v 10 hodin začalo zasedání krajského zastupitelstva. V tuto chvíli se ale ještě vůbec nezačal projednávat navržený program a jednání je přerušeno do půl druhé, aby se sešli koaliční partneři ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Hejtman Jiří Zimola v úvodu zasedání sám navrhl, aby se projednala kauza jeho chalupy na Lipně, kterou on a jeho náměstek Jaromír Slíva staví na pozemku předsedy představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhy. Na to upozornil Deník Blesk přesně při zahájení sjezdu ČSSD před dvěma týdny. Hejtman pak situaci objasňoval na svolané tiskové konferenci hned po sjezdu. Debata, při níž zastupitel Jan Zahradník z ODS vyzval hejtmana k odstoupení z funkce, trvala dvě hodiny, pak se jednání přerušilo.

 

Martin Kuba z ODS také vyzýval Jiřího Zimolu, aby opustil funkci a vyjmenoval řadu politiků od Grosse přes Nečase, Bessera nebo Kocourka, který neuměl objasnit odklonění svých milionů při rozvodu. Ti všichni podle Kuby opustili politiku, protože měli problém s transparentním vysvětlením původu svého majetku. Kuba řekl, že za toto "krytí společné výstavby rekreačních domů na Lipně" dostal od hejtmana Martin Bláha funkci předsedy představenstev ve všech okresních nemocnicích a také zastřešující společnosti Jihočeské nemocnice. 

Náměstkyně pro zdravotnictví Ivana Stráská (ČSSD) přesně vypočetla, jaké příjmy Martin Bláha má (2,4 násobek primářského platu v každé z nemocnic a k tomu mimořádné odměny), ovšem upozornila, že do funkce jej nenainstaloval Zimola, ale v roce 2008 společná koalice tehdy s ODS. K tomu Martin Kuba podotkl, že ODS byla v této koalici jen menšinový partner.

Nejen ODS zřejmě vycítila svou příležitost, že by se mohla nynější koalice na kraji rozbít a mohla by do ní vstoupit, jak se o tom jednalo už po krajských volbách, ale ANO to osobně neschválil Andrej Babiš. Rozhodl se akceptovat, že Jiří Zimola volby v kraji vyhrál. Na to také poukázala krajská zastupitelka a táborská místostarostka Olga Bastlová. Řekla, že odstoupení by od hejtmana nebylo zodpovědné, neboť ve volbách na podzim dostal velkou podporu Jihočechů. Tomáš Hajdušek z ODS oponoval, že má ale hejtman zodpovědnost vůči všem obyvatelům kraje, i vůči těm, kteří ho nevolili. 

Hejtman během dvouhodinové debaty několikrát opakoval, že jeho i Slívův dům roste na pozemku, který koupil Martin Bláha a nabídl jim, že postaví čtyři rekreační domky a z nich mohou každý jeden koupit. Uvedl, kolik domky budou stát, kolik složil zálohu a z čeho financuje - zálohu z úspor, zbytek bude z hypotéky. Hejtman říká, že ve chvíli, kdy na něj bude dům převeden, stane se i součástí jeho majetkového přiznání. Opozice ale celou skupinu viní z toho, že záměrně jde o stavební akci Bláhy, aby Zimola a Slíva zůstali jako majitelé skrytí. Hejtman navrhl, aby celou věc prošetřila policie, podle něj se tak už možná i děje, a aby si na vyšetřovatele nehráli krajští zastupitelé. 

Současná koalice se zřejmě skutečně otřásá v základech, neboť poslankyně a krajská zastupitelka Radka Maxová z ANO, která si po volbách sama brousila zuby na hejtmanskou funkci, řekla, že hejtmanovo počínání u ní nebudí důvěru a navrhla přerušení schůze a setkání koaličních partnerů. To právě probíhá. 

Podle debaty je patrné, že na straně hejtmana rozhodně není kromě ODS také uskupení Pro jižní Čechy, které sdružuje zastupitele z TOP 09 a Hnutí Občané pro Budějovice a Starostů. Ovšem pokud hejtman neodstoupí sám, disponuje ODS i s Pro jižní Čechy a ANO jen 25 hlasy. K odvolávání by se museli přidat i někteří další zastupitelé, například lidovci. 

Kdy se projedná dnešních 80 bodů řádného programu v tuto chvíli není jasné. 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Prohnili proti prohnilym (ODS proti CSSD) 

  Reagovat

   

  Byla legrace dnes pozorovat boj o krajska koryta v podani prohnilych proti prohnilym (ODS proti CSSD), jinak jsou to vsichni sluhove kmotra Dlouheho, kryti smejdy z KSCM. Neni to tak dlouho co smejd Kuba (ODS) vladl na kraji spolecne se smejdem Zimolou (CSSD) a spolecne manipulovali verejnou zakazku (losovacku) za stamiliony na rekonstrukci krajskych silnic finanocovanou z ROPu. Nakonec ten jejich podvod praskl a vyberove rizeni se muselo zrusit a delat znovu. Provize v radu desitek milionu si ti smejdi vybrali pozdeji. Zimolovo kamos Blaha mesicne kasiruje jen 10 platu - celkem asi 2 miliony korun a z toho odvadi 1/2 Zimolovi - do prasatka. Prasatko patri k prasatku a zkorumpovany prasata patri na jatka a do konzerv pro pejsky.

  Vloženo 23.3.2017 22:31:22

  • bebu 

   Reagovat

    

   Předseda vlády - ZIMOLA (musí vodkopnout Bohuše, Milda mu pomůže).

   Vloženo 26.3.2017 20:56:44

 • hanus 

  Reagovat

   

  Zlatý pan Zahradník. Tenhle, současně vládnoucí, socan nadržuje levičákům.

  Vloženo 23.3.2017 14:17:21

  • Levičákům? To se mýlíte 

   Reagovat

    

   Bohatým slouží!

   Vloženo 23.3.2017 18:15:36

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace