Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Po stopách pecnu chleba v Muzeu mlynářství, pekařství a zemědělství

Děti mohou pátrat po vodníkovi... , Autor: Michaela Neumannová

Děti mohou pátrat po vodníkovi...     Autor: Michaela Neumannová

BOŽETICE – Cíl pro zajímavý výlet se nabízí v Božeticích u Milevska. Čtvrtou sezonu tu právě zahajuje Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství, které se nachází v bývalém mlýně na říčce Smutná. Majitel muzea Zdeněk Stejskal tu zachránil zchátralé objekty bývalého mlýna Ferdinanda Šerhanta a vybudoval expozici, která znázorňuje, jak se dřív žilo a co se dělo na poli a ve mlýně, než to v pekárně zavonělo čerstvými bochníky chleba. Expozici však zdaleka netvoří jen to, co zbylo v někdejším božetickém mlýně. Zdeňku Stejskalovi lidé věnovali nebo zapůjčili velké množství historických strojů a náčiní, takže do muzea rádi jezdí pamětníci, kteří zavzpomínají na život na vsi za dob jejich dětství a mládí, také školní výlety nebo zájemci o techniku a stroje. K milým návštěvám patří ty rodinné, kdy dědeček nebo babička vypráví a ukazují vnoučkovi, k čemu co sloužilo. Lidé se rádi vracejí, protože do každé nové sezony přibydou další exponáty. A na prahu čtvrté sezony je tu krátké zastavení se zakladatelem muzea Zdeňkem Stejskalem.

 

Jak se zrodila myšlenka na toto originální muzeum?

Bývalý mlýn jsme původně používali pro prodej stavebnin a když jsme firmu přestěhovali v létě roku 2013 do Milevska, areál zůstal prázdný a na stole byla otázka – co s ním? Souboj myšlenek na vybudování penzionu nebo muzea vyhrála druhá varianta a dnes jsem za to opravdu rád. Penzionů je hodně, ale muzeum, které přibližuje život našich předků, navíc s takovým množstvím exponátů, které nám s láskou a důvěrou svěřují jejich majitelé, je dnes už unikátní záležitostí. Přes zimu 2013 a 2014 jsem vyřešil veškeré administrativní záležitosti a na jaře roku 2014 jsme se vrhli do rekonstrukce. Termín dokončení do června roku 2015 byl naprosto šibeniční, ale po totálním nasazení jsme v červnu 2015 stavbu za 22 milionů korun kolaudovali.

Co se dělo pak?

Po kolaudaci přišla druhá neméně náročná etapa, zaplnit přes další zimu muzejní místnosti a volné prostory exponáty, aby měl návštěvník co prohlížet a byl spokojený. Vše se zdařilo a my jsme na jaře 2016 slavnostně otevírali opravdové Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství. Byla to velká sláva i s účastí televize a pořadu Toulavá kamera, se spoustu mých přátel, dcerou posledního mlynáře, s firmami, které se podílely na rekonstrukci. Mohli jsme zahájit první sezonu.

Jaký je ohlas návštěvníků?

Jsou spokojení a tím jsme spokojení i my, kteří se o muzeum staráme. Lidé k nám přijížděli nejen v první sezoně, ale i sezony 2017 a 2018 proběhly k naší spokojenosti. Teď jsme na prahu čtvrté sezony a věříme, že bude nejméně tak úspěšná jako ty předešlé. Doplnili jsme další exponáty z loňských darů našich přátel a tady bych rád poděkoval všem, kteří nám darovali staré stroje a náčiní, které jsme přes zimní období zrestaurovali a nyní budou k vidění všem. Uvítáme i další zajímavé exponáty, které možná leží někde na půdě nebo ve stodole. My je u nás zachráníme pro další generace.

O co konkrétně máte zájem?

O vše, co se týká historie mlynářství, pekařství a zemědělství. Správný exponát do muzea nemusí být velký, ale musí být starý. Jak zaznělo ve filmu Vesničko má, středisková – může být stářím od pohledu ničemným... Návštěvníci u nás najdou i tématické výstavy, například expozici kolem 120 historických strojků, které se používaly v domácnosti, a to až po důmyslné pastičky na myši. A protože chápeme, že zaujetí mužských návštěvníků vystavenou technikou může být velké a ženy ho nemusejí tolik sdílet, pro ně je tu třeba místnost dobového bydlení nebo expozice krojovaných panenek. A děti určitě zaujmou naši vodníci. Máme hned dva, jednoho nádvoří a druhého u mlýnského kola na náhonu.

Co považujete v expozici za skutečnou raritu?

K nejzajímavějšímu určitě patří kompletní mlynářské vybavení ze mlýna bratří Zátkových v Boršově nad Vltavou. Je opatřeno výrobními štítky továrny Mlýnské stroje Pardubice z roku 1920 a k jejich získání přispěla velká náhoda. Kdybych přijel o týden déle, skončily na skládce. Dále je to určitě původní Francisova turbína z tohoto mlýna. Mlynář Ferdinand Šerhant byl velice pokrokový člověk a koupil v roce 1925 turbínu jako první ze všech mlynářů na říčce Smutná. A pokud jde o konečný produkt zemědělského a mlynářského díla, postavili jsme přesně podle fotografií repliku pekárny z roku 1930. Ale jinak je toho spousta. Naším cílem je znázornit celý proces od pluhu po mlátičku, od dodání pytle zrna do mlýna až po dodání pytle mouky ze mlýna do pekárny. Srdečně zveme k návštěvě, jsme připraveni.

Kdy je muzeum otevřeno?

Kromě pondělků každý den od 9 do 16 hodin, ale pro autobusové zájezdy je možné dohodnout i výjimku. O dalších zajímavostech a událostech v muzeu budeme během sezony pravidelně informovat.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace