banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Začarovaný les

    pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

    Loutková pohádka.

  • Kašpárek a prasátko

    pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

    Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Pravidla na ubytovnách se mění. Dávky se nevyplácejí na člověka, ale na prostor

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Na některých ubytovnách zaplatili lidé za pokoj částky, za něž by si mohli pronajmout třeba dvoupokojový byt. Lidé v hmotné nouzi mají nárok na příspěvek na bydlení, ten často končil v rukách nepoctivých majitelů ubytovacích zařízení. Systém se mění, od nového roku se například nově doplatek na bydlení v ubytovnách nevyplácí na hlavu člověka, ale na prostor, který lidé obývají. Změn je ale více.

 

„Majitelé ubytovacích zařízení, kteří chtějí nadále poskytovat ubytovací služby, museli do konce března prohlásit objekty za ubytovny, které poskytují ubytování dlouhodobě, tedy po dobu delší než dva měsíce v rozmezí půl roku, a dále si podat ke schválení svůj provozní řád. Ten schvalují krajské hygienické stanice,“ vysvětlil Jan Kotisa z oddělní hmotné nouze na krajské pobočce Úřadu práce v Českých Budějovicích.

Přechodné ustanovení novely zákona o pomoci v hmotné nouzi ukládá ubytovnám povinnost o schválení provozního řádu požádat. Jinak by tam ubytování poskytované být nemohlo.

Podle našich informací zdaleka ne všichni majitelé zařízení podali provozní řád ke schválení. To samozřejmě neznamená, že by se klientům v neschválených zařízení přestal od začátku dubna poskytovat doplatek na bydlení. Tato podmínka se bude zkoumat až v květnu za měsíc zpětně, majitelé ubytoven tak mají stále celý duben, aby si podali žádost o schválení provozního řádu,“ doplnil Jan Kotisa. Podle něj se v současné chvíli počet doplatků na bydlení oproti minulým měsícům až tak razantně nezměnil.

Doplatek na bydlení se už nevyplácí na počet osob, ale na prostor, který obývají.

Zákon tak reaguje na určité nekalé praktiky majitelů některých ubytoven, kteří stanovovali za společný pokoj, tedy lůžko, sumy, za které by si klient mohl zaplatit pronájem bytu 2+1, mnohdy i větší. „Nyní se tedy zohledňují náklady na celý pokoj a platí se podle počtu ubytovaných, samozřejmě pouze do výše nákladů za pokoj. Například, je-li tedy nájem za pokoj šest tisíc a bydlí zde tři osoby, jednoduchým počtem se dostaneme na částku dva tisíce korun na osobu. Upozorňuji, že tento příklad je pouze demonstrativní,“ podotkl Jan Kotisa. Obvyklé tzv. ubytovné si jednotlivá kontaktní pracoviště úřadu práce zjišťují a aktualizují.

Obdobné pravidlo platí také v bytech, nájmech a částech bytu, aby nedocházelo k přeplácení dávek a umělému zvyšování nájemného.

 „V současné chvíli nejsme schopni říci, jaké důsledky bude novinka v zákoně mít na administrativní vytížení zaměstnanců orgánu pomoci v hmotné nouzi, dobu vedení řízení, na klienty i samotné majitele ubytoven. Zda je situace lepší nebo horší oproti minulým rokům nelze objektivně říci. S určitostí lze konstatovat, že došlo k radikální změně. Všichni naši pracovníci  se snaží všemi možnými způsoby působit tak, aby nepoškozovali klienta a vždy našli nejvhodnější řešení jeho těžké životní situace,“ vysvětlil Jan Kotisa a dodal, že v současné chvíli nelze ani objektivně určit, zda se zmenšil objem vyplácených prostředků na doplatek na bydlení. „Ještě platí přechodná ustanovení novely. Uvidíme, jaké změny v podobě vyplacených prostředků novela přinesla.“

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace