Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Milevské léto - Rightnow a Maddie

    Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

    Koncert.

  • Promítání filmu Obr

    Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

    Začátek po setmění.

Zobrazit všechny události
 

Prevenci cukrovky připomene Světový den diabetu. Hladinu cukru vám změří zdarma

JIŽNÍ ČECHY - Světový den diabetu se tradičně připomíná 14. listopadu. Po celém světě se v tento den organizují takzvané Pochody proti diabetu. Akce chce informovat o rizicích této civilizační choroby 21. století a nabídnout možnosti, jak jí předcházet. Diabetes postihuje v České republice více než 860 000 obyvatel a podle odhadů odborníků by mohl touto chorobou trpět v roce 2035 každý desátý obyvatel Česka. Nejvíce lidí přitom postihuje cukrovka 2. typu, která má často přímou souvislost s nezdravým životním stylem a kterou je možné včasným odhalením a prevencí ovlivnit.

Také v jižních Čechách letos proběhne Pochod proti diabetu. Uskuteční se v pondělí 14. listopadu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Už od 10 hodin tu bude probíhat chodecká štafeta s populárními holemi na nordic walking. Cílem bude nachodit co nejvíc kilometrů. V rámci doprovodného programu bude možné nechat si změřit hladinu cukru v krvi nebo krevní tlak. Také bude možné zjistit složení těla, hodnocení tělesné hmotnosti, individuální konzultace s nutriční terapeutkou, diabetologickou edukační sestrou, lékařem a také pohybové poradenství. Akce potrvá do 16 hodin.

Také některé nemocnice v Jihočeském kraji si připomenou Světový den diabetu speciálními akcemi. V pátek 11. listopadu v  lékárně strakonické nemocnice budou zdravotníci radit zájemcům, jak předcházet této chorobě, jak měřit glykémii a BMI (Body Mass Index - udává podíl tuku v těle).„Současně budeme veřejnosti předávat informace o onemocnění cukrovkou a rozdávat vzdělávací materiály. Občané jsou zváni, přijít může kdokoliv. V poradenství při výběru léčebných produktů a potravinových doplňků budou spolupracovat farmaceuti a pracovníci naší lékárny,” řekl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Nemocnice v Prachaticích  zřídí v pondělí 14. listopadu dopoledne dvě odběrová místa ke kontrole glykémie – jedno přímo v nemocnici a jedno ve městě v prodejně PRIOR.

Budějovická nemocnice se prevenci cukrovky věnuje celoročně: „Tento den je dobrou připomínkou pandemie diabetu pro veřejnost. Naše nemocnice  například připravuje tradiční setkání lékařů a sester, specializujících se na diabetes, a to tradiční Jihočeský diabetologický den, který se letos koná 8. prosince. Celoročně  pak pořádáme ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Dny zdraví, kde velmi často připomínáme problematiku civilizačních chorob – diabetu i obezity – a radíme, jak jim lze předcházet,“ uvedla primářka Interního oddělení českobudějovické nemocnice Marie Pešková.

Cukrovka druhého typu bývá některými odborníky označována za pandemii současného vyspělého světa. Na vině je především sedavá práce s nedostatkem pohybu a špatné a nadměrné stravování. Prevence této choroby je přitom celkem jednoduchá – stačí půlhodinová tělesná aktivita  denně a zvýšení konzumace zeleniny na úkor ostatních potravin.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace