Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jubilejní Lubomír Brabec

  Úterý 23.7 19:00 - Protivín KD

  Romantické skladby pro kytaru.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Půjčky na vánoční dárky začínají mít žně. Pozor na dluhovou past

JIŽNÍ ČECHY - Za několik týdnů nás čekají Vánoce, které jsou v Česku velmi oblíbeným svátkem. Na vánočních darech se u nás většinou nešetří. Možná i proto si každý osmý Čech někdy půjčil peníze právě na vánoční dárky. Průměrná výše půjčky na dárky je 10 000 korun. Nejčastěji se za tyto peníze nakupuje elektronika a vybavení domácnosti, v případě vyšší půjčky jde často o exotické zájezdy a částky pak dosahují i stovek tisíců. Půjčky do deseti tisíc jsou většinou realizovány přes nebankovní společnosti nebo kreditní karty, vyšší částky se pak půjčují u bank.

Petra Ryšavá z dluhové poradny v Českých Budějovicích k tomu říká: „Jedinou prevencí proti bezhlavým půjčkám je finanční gramotnost. Ta by se měla vyučovat snad už ve školkách. Bohužel ani na středních školách se to neděje. Lidé si pak neumějí spočítat, na kolik peněz je půjčka skutečně vyjde.“

Odolat lákavým nabídkám o rychlém nákupu s odloženým placením je čím dál těžší. Při každém nákupu kolem sebe zákazník vidí nabídky právě na tyto služby. Na Vánoce si často půjčují lidé, kteří už jiné půjčky mají. Vánoční dárky jsou pak poslední kapkou, která je uvrhne do dluhové pasti. „Největší nápor klientů máme až od března. To je doba, kdy je jejich vánoční dluhy doběhnou,“ vysvětluje Ryšavá. „Já sama jsem byla ještě vychovaná v tom duchu, že se kupuje pouze to, na co člověk právě má. Ale v dnešní době je kampaň na využívání půjček velmi masivní a půjčovat si peníze je považované za zcela normální,“ dodává poradkyně z dluhové poradny.

Silný je také sociální tlak, kdy například děti ve škole vyžadují mít stejné oblečení a elektroniku, jako mají ostatní spolužáci. Rodiče si pak často půjčují kvůli tomu, aby mohli dětem dopřát to, co mají ostatní: „Ano, tlak společnosti je velký a jakákoli odlišnost je trestána, zvláště pak v dětském kolektivu. Rodiče tomu tlaku často neodolají,“ připouští Petra Ryšavá.

Vánoční půjčky odborníci jednoznačně nedoporučují. Zadlužit se na několik měsíců kvůli jednomu příjemnému večeru se nikdy nevyplatí. Půjčky by měly sloužit k pořízení věcí, které jsou nutně potřebné. A když už se stane, že svoje dluhy nejste schopni splácet, je jedinou efektivní strategií komunikovat s věřitelem a domluvit nový splátkový kalendář. Je také možné vyhledat v okolí občanskou poradnu, která je schopná najít cestu ze svízelné životní situace. Přestat s věřitelem komunikovat se nevyplácí, stejně jako pořízení další půjčky na splacení té předešlé.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Luca 

  Reagovat

   

  Tak to je katastrofa! Každý osmý Čech je trotl. To jsme to dopracovali.

  Vloženo 8.11.2016 17:12:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace