banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Rodinný program v Oboře na Táborsku. V sobotu se jede na farmu k Novákům

V letošním roce se jak odborné, tak laické veřejnosti opět otevírají statky členů Asociace soukromého zemědělství ČR v různých koutech republiky. Fotografie je z loňské první slavnosti na Galloway farmě v Roupově na Plzeňsku.

V letošním roce se jak odborné, tak laické veřejnosti opět otevírají statky členů Asociace soukromého zemědělství ČR v různých koutech republiky. Fotografie je z loňské první slavnosti na Galloway farmě v Roupově na Plzeňsku.

AKTUALIZOVÁNO - 24.9.2015 16:29

TÁBORSKO - Asociace soukromého zemědělství se rozhodla využít letošního Organizací spojených národů vyhlášeného Mezinárodního roku půdy ke zvýšení povědomí veřejnosti a odpovědných orgánů o důležitosti ochrany půdy a jejího udržitelného obhospodařování. Přímo na statcích svých členů proto letos pořádá šest Selských slavností určených jak odborné veřejnosti, tak lidem z obcí a měst, a to včetně naučného a zábavného programu pro rodiny s dětmi.

Ten je velmi bohatý, připravený ve spolupráci s osvědčenou společností Park tři věže, nechybí ani možnost prohlídky hospodářství či nákupu farmářských produktů. Součástí každé akce však je i půldenní seminář, zaměřený vždy na jedno konkrétní a zásadní téma týkající se půdy. Probíhá formou přednášek a diskusí s nejrůznějšími odborníky na danou problematiku, zástupci organizací, ale i samotnými sedláky a vlastníky půdy.

Letošní pátá Selská slavnost se uskuteční v sobotu 26. září od 10 do 16 hodin na farmě rodiny Novákových v Oboře na Táborsku.

Ta je typickou moderní rodinnou farmou. Z 20 hektarů, které patřily k původní usedlosti, se Novákovým podařilo postupně rozšířit výměru na dnešních zhruba pět set. Kromě klasické rostlinné výroby se rodina už od počátku hospodaření úspěšně věnuje také chovu holštýnského skotu.

Bioplynová stanice postavená v roce 2008 pomohla uzavřít kruh činností, kdy je efektivně zužitkován v podstatě veškerý odpad z farmy. Při výrobě bioplynu, který slouží jako zdroj elektrické energie a tepla nejen pro potřeby farmy, vzniká i digestát využívaný jako vysoce kvalitní hnojivo.

Novákovi průběžně pokračují v rozvoji farmy. Kromě rekonstrukce nedalekého bývalého areálu zemědělského družstva, kam přemístili chov holštýnského skotu, a postupné opravy původní usedlosti se rozhodli také zrekonstruovat starý zchátralý špejchar z počátku 19. století. Ten stojí v nedaleké Želči a díky zrealizované přeměně dnes funguje jako zemědělské muzeum a obrazárna. Nejnovějším počinem rodiny Novákových je výstavba minipivovaru přímo na farmě. Rodina má však i další plány do budoucna, s jejich realizací již budou pomáhat také čtyři Novákovic dcery, které se chtějí věnovat třeba agroturistice.  

Selské slavnosti na farmě v Oboře přinesou zejména rodinám s dětmi skutečně bohatý program. Kromě možnosti prohlídky farmy včetně zemědělské techniky a mnoha druhů hospodářských zvířat také celodenní promítání dokumentárních filmů o zemědělství v kinostanu. Ale nejen to – pro děti bude připravena naučná stezka národního bohatství, řemeslná stezka, historická vesnička, bubnování se šamanem, ukázka dobových zbraní, šermování, malování na obličej, vystoupení skupiny Myš & Maš a mnoho dalších překvapení.  Nebude chybět ani ochutnávka piva vařeného na farmě, prodej regionálních produktů, zájemci mohou navštívit i zmiňované zemědělské muzeum v Želči. 

Šárka Gorgoňová, tisková referentka Asociace soukromého zemědělství

-Pl-

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace