Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta

  pátek 6.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Komická opera.

 • Bertolt Brecht Zadržitelný vzestup Artura Uie

  pátek 6.12 19:00 - Bouda, České Budějovice

  Politická komedie.

Zobrazit všechny události
 

Šok! Milevsko se sbratřilo s Hustopeči mandlovicí. Úřady teď mandlovici zakázaly

V Milevsku ještě bylo Kateřině Kopové veselo... , Autor: L. Kolářová

V Milevsku ještě bylo Kateřině Kopové veselo...     Autor: L. Kolářová

MILEVSKO - Dnešní zpráva, s níž přišly na internetu Novinky, asi v Milevsku zasáhne každého, kdo 11. května navazoval na náměstí nové přátelství s Moravany z Hustopečí na Dnu vína a mandlovice. Sympatické Kateřině Kopové, která na milevském náměstí ve svém stánku osobně mandlovici a další produkty z mandlí prodávala, teď Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala s odkazem na nařízení Evropské unie mandlovici prodávat.

 

Podle EU smějí mít v názvu koncovku -ice pouze produkty z ovoce - neboť ovoce lze destilovat, kdežto mandlovice se nazývá podle pecek, tedy jader. A ty destilovat nelze. Hustopečská mandlárna Kateřiny Kopové vyrábí a prodává vinný destilát, ochucený mandlovým extraktem. 

Prodej mandlovice má majitelka mandlárny kvůli nesouladu s nařízením EU ukončit do měsíce. Kateřina Kopová se na Novinkách vyjadřuje, že si před pěti lety dokonce nechala název opatřit ochrannou známkou - a jelikož ji dostala, byla přesvědčena, že vše dělá správně. Mandlovice je samozřejmě uměle vymyšlené slovo. 

Ve skladu má teď tisíce lahví s etiketou, škoda se šplhá k milionu korun. Kateřina Kopová říká, že rozhodnutí inspekce oplakala, a pokud bude muset tisícovky láhví skutečně opatřit novými etiketami a úřad jí nepovolí hotovou produkci doprodat, bude tam připsáno, že to nařídila EU. "To jistě přispěje k její popularitě," dodala pro Novinky ironicky. 

Zde se sluší dodat - i v partnerském Milevsku, kde se do mandlovice návštěvníci slavnosti zamilovali. Majitelka čerstvě zakázané značy uvažuje, že na nový název vypíše soutěž. A v Milevsku mohou přemýšlet, jak by sympatické Kateřině pomohli. 

 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Martin Procházka 

  Reagovat

   

  "Jezdila jsem celou dobu na červenou a nikomu to nevadilo, ale teď je to najednou problém, zas*aní policajti!" O tom ten článek je, novinářská profesionalita chybí. Produkt "sympatické podnikatelky" není zakázaný, jenom se nesmí jmenovat mandlovice, protože to prostě mandlovice není, obdobně jako se rostlinný tuk nesmí nazývat máslem, protože to prostě máslo není!!! Je to primitivně jednoduché a je dobré si na to vzpomenout, kdykoliv kňučíme nad nekvalitními potravinami. Obviňování EU z vlastní neznalosti není na místě, ta regulace je platná v celé EU se souhlasem českých politických i úřednických zástupců už od roku 2008!!!!

  Vloženo 6.6.2019 20:07:56

 • REINIŠ Karel 

  Reagovat

   

  ŘEŠENÍ : DO KAŽDÉ MILEVSKÉ RODINY LÁHEV " MANDLOVICE" a bude vystaráno . Mohu potvrdit je velmi jemná a dobrá i když má pouze 38 % alkoh. Ještě , že máme EU , ta se o nás postará, ta nás ohlídá a naše ministersta jsou vždy " o krok ve předu" ...hezké dny.

  Vloženo 5.6.2019 18:08:10

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Město Milevsko vezme z pokladny milion a maškarádi pojedou zkoupit všechnu mandlovici, aby sympatické Kateřině pomohli. Nikomu to vadit nebude a udělají dobrý skutek.

  Vloženo 5.6.2019 14:28:53

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Škoda že tam inspekce nedorazila před EU volbami, mohl Okamura v Hustopečích a Milevsku převálcovat všechny. Ale to byl asi záměr že si tyhle jobovky nechávají až po volbách.

  Vloženo 5.6.2019 07:44:06

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ať jde celej Br do pr

  Vloženo 5.6.2019 07:42:27

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Brno je v tom nevinně

   Vloženo 5.6.2019 20:01:25

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace