banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Talkshow s Miroslavem Donutilem

    pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

  • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

    pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Současného poslance Martina Gregoru odsunula TOP 09 na čtvrté místo

JIŽNÍ ČECHY – Krajskou kandidátku pro říjnové předčasné volby do sněmovny zveřejnila také TOP 09. Celkem překvapivá je až čtvrtá pozice dosavadního poslance, dětského lékaře ze Strakonic Martina Gregory. Částečně je dána tím, že TOP 09 tvořila kandidátku společně s hnutím Starostů a nezávislých STAN a musela jí přenechat i některé přední pozice. Zaslané vyjádření Martina Gregory naznačuje, že zřejmě i on měl o výsledném pořadí jinou představu.

Primátor Thoma neprošel

Jako číslo jedna staví krajská TOP 09 dosavadního poslance Zdeňka Bezecného, který loni kandidoval v kraji za TOP 09 do senátu. Senátní mandát ovšem nakonec v konečném souboji Jan Zahradník z ODS versus Jiří Šesták z HOPB získal ředitel Jihočeského divadla Šesták. Momentálně vysokoškolského učitele Bezecného tedy nyní TOP 09 vysílá do sněmovny.

Druhé místo patří na kandidátce budějovickému zastupiteli Františku Váchovi, rovněž zastupiteli z Budějovic. Není tajemstvím, že STAN chtěla na toto místo nominovat budějovického primátora Juraje Thomu, ale to TOP 09 odmítla s tím, že není ukončeno jeho trestní stíhání v případě radniční zakázky. Okamžitě zareagovalo hnutí Jihočeši, které deklarovalo, že za Thomou stojí. Ovšem do rozkolu kvůli tomu nešlo, na společnou kandidátku s Topkou vyslalo jiné kandidáty – na druhé místo Františka Váchu, na páté starostu Sedlce Jaroslava Houbu, na deváté starostu Vimperka Bohumila Petráška, na desáté starostu Lišova Jiřího Švece. Celkem mají Starostové na společné 25 členné kandidátce sedm lidí.

Odsun Gregory

Třetí příčka společné kandidátky patří píseckému místostarostovi Josefu Knotovi a teprve za něj TOP 09 postavila současného poslance sněmovny Martina Gregoru. Dětský lékař ze Strakonic k tomu říká: „Myslím, že lidí v našem regionu si zaslouží, aby měli v parlamentu zástupce, který rozumí zdraví dětí. Hlásím se do služby. Čtvrté místo na kandidátce je rozhodnutím politickým. Výsledek však bude záležet na voličích.“

Martin Gregora, kterého při svých stranických začátcích v plenkách TOP 09 přesvědčovala, aby kandidoval a poté na jeho oblíbenost na Strakonicku natáhla hlasy, zřejmě nyní čtvrtou příčku nepovažuje za adekvátní. Naznačuje voličům, že nemusejí stranické žebříčky respektovat.

Bez využití preferenčních hlasů je čtvrtá příčka pro postup do sněmovny nejistá. Pokud by TOP 09 měla mít z každého ze čtrnácti krajů čtyři poslance, musela by v dvousethlavé sněmovně obsadit 64 míst. To se jeví při současné roztříštěnosti politické scény nereálně.

Krajská kandidátka TOP 09 kromě toho vykazuje určité prvky „budějovickocentrismu“, když obě první místa zaujímají kandidáti z krajského města. Třetí je písecký místostarosta Knot, čtvrtý strakonický dětský lékař Gregora, pátý starosta Sedlce Houba, šestá táborská místostarostka Lenka Horejsková, sedmý památkář ze Zlaté Koruny Zdeněk Troup a osmý budějovický radní, advokát Tomáš Bouzek. Devítka a desítka patří zmíněným starostům Vimperka a Lišova a na kandidátce TOP 09 najdou voliči na zadních pozicích třeba čerstvého starostu Veselí nad Lužnicí Václava Matějů, strojvedoucího z Jinřichova Hradce Vladimíra Skotnicu, píseckou architektu Petru Trambovou nebo zástupce ředitele píseckého gymnázia Michala Drnce. Také starosta Kvildy Václav Vostradovský kandiduje s TOP 09.

Libuše Kolářová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace