Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Spory obcí a státu o úložiště jaderného odpadu se vyostřují

PRAHA/JIŽNÍ ČECHY - Spory o vybudování úložiště jaderného odpadu se opět silně vyhrocují. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 17 obcí a 11 spolků dotčených přípravou úložiště jaderného odpadu, dnes vyslovila hluboké znepokojení nad tím, že stát opět mění své postupy v této problematice. Zároveň už ve čtvrtek minulého týdne opustili Pracovní skupinu pro dialog o hlubinnném úložišti (PS Dialog) dva zástupci celostátní asociace ekologických organizací Zelený kruh. Důvodem bylo porušování dohodnutých pravidel a ignorování návrhů pracovní skupiny ze strany státních úřadů.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dnes oznámila starostům obcí v sedmi lokalitách vytipovaných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, že požádala Ministerstvo životního prostředí o prodloužení doby platnosti stanovených průzkumných území na sedmi lokalitách o další dva roky.  Důvodem má být to, že se SÚRAO nepodařilo v termínu, který si samo navrhlo, uskutečnit většinu naplánovaných prací. Postup SÚRAO tak popírá červencovou informaci ministra průmyslu a obchodu Mládka, že na lokalitách, kde obce podaly žaloby proti stanoveným průzkumným územím, nebude hledání úložiště pokračovat.

Petr Klásek, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Po prohlášeních pana ministra Mládka z léta jsme očekávali, že nám nejprve představí cestu, kterou se ministerstvo bude chtít v dané problematice ubírat. Ale dnešní zpráva SÚRAO opět potvrzuje letitý postoj této instituce k obcím a občanům v lokalitách - na nic se vás nebudeme ptát a rozhodovat budeme bez vás. Opět neplatí sliby, že bez souhlasu obcí se nebude dále zkoumat. Opět zajímavé načasování zásadního správního řízení do vánočních a novoročních svátků."

Asociace ekologických organizací Zelený kruh, která minulý týden na protest proti jednání úřadů odvolala své dva zástupce, se vyjadřuje podobně: „Nadále trvá náš zájem vést se státem poctivě míněný dialog o hledání řešení problému jaderného odpadu. Předpokladem je ale přerušení dnes prováděných prací, protože nastavovat pravidla v průběhu vyhledávání, se opakovaně ukázalo jako velmi problematické,“ řekl Edvard Sequens z Cally, který je jedním z odvolaných.

Podle Zeleného kruhu stát sice požaduje, aby členové PS Dialog z obcí aktivně vysvětlovali jeho kroky, ale informace o nich poskytuje jen minimálně a selektivně.  O svých zásadních krocích a obratech při vyhledávání úložiště informuje až následně.  Geologické průzkumy stát v rozporu s dohodnutým postupem zahájil bez souhlasu obcí.

Návrhy starostů, nevládních organizací a expertů po šest let  vznášené v PS Dialog neměly žádný konkrétní dopad na postup SÚRAO, MPO či MŽP. Nevládní organizace sdružené v asociaci Zelený kruh proto po diskusi rozhodly o stažení svých zástupců Edvarda Sequense a Petry Humlíčkové z pracovní skupiny. Zelený kruh zároveň dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k zahájení poctivě míněného dialogu o hledání řešení problému jaderného odpadu.

Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhusituaci komentuje těmito slovy: „Je škoda, že stát odmítá vést férový dialog s dotčenými obcemi o tak závažné věci. Stále však věříme, že se nám to podaří změnit a dialog se státem nastartovat.“

 

 

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Je zajímavé, 

  Reagovat

   

  že svítit chtějí všichni, používat energii pro svou práci s počítači, pracovními stroji či uvaření vody na kávu v rychlovarné konvici. Tyto vymoženosti nesou také své náklady. Nejlepší úložiště by bylo na Jistebnicku. Kopcovitá krajina, málo osídlená, vhodná pouze pro pastevní odchov skotu. Do krajiny by to přineslo mnoho pracovních míst a zajistil by se rozvoj tohoto chudého území. Nehledě na to, že tato krajina je geologicky vhodná pro zřízení úložiště, neboť na tomto území se nachází i silná radonová vrstva.

  Vloženo 14.12.2016 08:14:32

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Máte naprostou pravdu. Bohužel zelení ekoteroristé budou ze zásady vždy a všude proti a vzhledem k tomu, že nikdo pořádně lidem nevysvětlí, jak vypadá úložiště a jak obal s vyhořelým palivem, budou lidé zděšeně brojit proti včemu, co jen trochu zavání radioaktivitou.
   Já osobně si klidně jeden kontejner nechám zakopat na zahradě a zbytkovým teplem (nevím přesně, ale snad kontejner hřeje něco okolo 60 stupňů) si budu pár desítek let vytápět dům, skleník, bazén, garáž, chodník před domem atd.
   A nemyslím to ironicky, kontejner s vyhořelým palivem je tak zajištěn, že strach z úniku radiace je naprosto zbytečný.

   Vloženo 14.12.2016 21:14:15

   • Entroslav 

    Reagovat

     

    S Castorem bych udělal totéž, ale do země bych jej nedával. Zbytečně by ohříval zem, a přitom by už sám o sobě mohl bezpečně vytápět nějakou technickou cimru. No, musela by být dost větší, neboť kontejner není žádný drobeček. :-)

    Vloženo 14.12.2016 22:26:10

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  No, když je úložiště tak bezpečné tak ať si ho vláda nebo on Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybuduje v Praze pod svým sídlem, budou ho mít pod kontrolou ...

  Vloženo 13.12.2016 19:59:21

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Zabít pražáky, ty můžou za všechno, viď ty trubko

   Vloženo 15.12.2016 21:24:02

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace