banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Talkshow s Miroslavem Donutilem

    pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

  • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

    pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Staré dobré časy z babiččiny kuchyně zavoněly v Bernarticích

BERNARTICE – S obrovským úspěchem se setkala výstava Z babiččiny kuchyně aneb Jak se dříve vařívalo, kterou uspořádaly v sobotu 12. listopadu v jídelně bernartické školy učitelky Milada Jiroušková, Dana Růžičková a Jana Fučíková. Půldenní výstava se tu vždy koná v termínu tradičního Martinského jarmarku, na který přijíždějí i lidé z okolí. Bohužel Bernartice nemají kulturní sál nebo výstavní síň, kde by mohla výstava vydržet déle. Školní jídelna se musí přes víkend zas rychle vyklidit, aby v pondělí sloužila dětem.

 

 

Jak se návštěvníci shodli, je to velká škoda. Organizátorky totiž nejen shromáždily spoustu předmětů z kuchyně babiček a prababiček, nad nimiž už i současní dospělí potřebovali vysvětlivky, ale vystavily také vyšívané dečky, zástěry a ubrusy, staré kuchařky a sešity s recepty, dokonce napekly tradiční dobroty na ochutnávku a namnožily recepty, které si mohli lidé odnést. Tak třeba – už jste někdy jedli jáhelník? Dana Růžičková ho upekla a jen se po něm zaprášilo. Už jen výčet ingrediencí mluví za všechno – vajíčka, jáhly namočené v moštu a mléce, jablka, rozinky, švestky, ušlchaný sníh, výsledek posypaný mandlemi...

 

Kniha návštěv se plnila pochvalnými vzkazy a příčinu toho, proč takové výstavy jsou mimořádně oblíbené a berou lidi za srdce, zřejmě nejlépe vystihla jedna z organizátorek Jana Fučíková. „Chutě a vůně našeho dětství jsou někde v nás pořád schované a lidé mají radost, když se jim najednou vybaví,“ vypozorovala na výstavě. A pisatelé Koudelovi to v knize návštěv také vystihli – staré dobré časy.

Kantorky ze školy v Bernarticích v minulých letech připravily výstavu panenek, o rok později ji rozšířily na všechny staré hračky, letos zavítaly do kuchyně babiček a podle ohlasu návštěvníků usoudily, že zkusí tohle téma ještě někdy zopakovat a rozšířit.

 

Pro Milevské noviny jsme zachytili i postřehy a vzpomínky některých návštěvníků.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace