Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Black and white

    neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

    Koncert.

  • Strakonický drak

    neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

    Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Tábor si připomene 65. výročí úmrtí prezidenta Dr. Edvarda Beneše

 Autor: Archiv

    Autor: Archiv

Při příležitosti tohoto výročí se u hrobky bývalého prezidenta republiky v zahradě sezimoústecké vily uskuteční pietní akt. Vzpomínky se zúčastní zástupci prezidentské kanceláře, vlády, městského úřadu, spolků a církví.

Projev přednese Mgr. Richard F. Vlasák, historik Husitského muzea v Táboře a zástupce Společnosti Edvarda Beneše. „Muzeum i SEB se dlouhodobě zasazují o připomínku velké osobnosti našich dějin, předního demokrata a představitele humanitních ideálů první republiky,“ uvádí do souvislostí nastávající výročí R. F. Vlasák. „Připravujeme výstavy, pořádáme přednášky a snažíme se přiblížit životní osudy E. Beneše i jeho ženy, paní Hany.“

Edvard Beneš zemřel v Sezimově Ústí po krátké nemoci ve věku 64 let dne 3. září 1948. Jeho poslední dny byly ztrpčovány dozorem StB. Beneš odmítl podepsat komunistickou ústavu a 7. června 1948 abdikoval na úřad prezidenta, který vykonával nejen před mnichovskou krizí, ale i v exilu a krátce po válce. V době druhé světové války se mu podařilo sjednotit různé složky domácího a zahraničního odboj a obnovit nezávislost republiky. Svůj boj s nastupujícím komunismem ale prohrál.

Vzpomínka na druhého prezidenta republiky se uskuteční v úterý 3. 9. v 11:00 hodin. V rámci mimořádné komentované prohlídky v 17:00 hodin pak provede Mgr. Vlasák případné zájemce památníkem Dr. Edvarda Beneše.

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace