Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Rendez-vous předvánoční

    středa 11.12 17:00 - Městská knihovna, Vimperk

    Sváteční koncert Vojty Violinisty a Vánoce podle paní Růženy Váchové.

  • Česko zpívá koledy

    středa 11.12 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Zpívání pro všechny.

Zobrazit všechny události
 

U soudu k dvojnásobné vraždě na Písecku zazněly mrazivé detaily, jedna z obětí měla v sobě 25 ran nožem

 Autor: Jana Urbanová

    Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - U Krajského soudu v Českých Budějovicích dnes pokračovalo líčení v případu loňské dvojnásobné vraždy na Písecku. Dvojice Slováků je obžalovaná z ubodání manželů v mobilním domku v osadě Pazderny. Zatímco Ján Moncol' dvakrát změnil výpověď, Michaela Krajčová o detailech otřesné vraždy od začátku mlčí. Soud dnes předvolal znalce z oboru zdravotnictví i a dva ze synů zavražděných manželů. Na povrch vypluly další děsivé skutečnosti.

 

Znalci nejdříve hodnotili osobnost obžalovaného Jána Moncol'a. "Netrpí žádnou závažnou duševní chorobou. U sledovaného byla zjištěna smíšená porucha osobnosti. Jedná se o poruchu trvalého charakteru. V době spáchání činu dokázal rozpoznat nebezpečnost svého jednání," řekl o údajném vrahovi soudní znalec v oboru psychiatrie Jan Tuček a dodal, že jeho náprava bude značně ztížená. Ani Michaela Krajčová podle znalce netrpí žádnou duševní poruchou. Je ale impulzivní a emočně nestabilní. Socializace u Krajčové je prý dosažitelná lépe, než u Moncol'a.

Mrazivé detaily vraždy pak odkryly posudky v oboru zdravotnictví. Soudní znalec Zdeněk Šenkýř mluvil o neskutečné brutalitě, s jakou byl čin proveden. Seznam zranění, která oba zavraždění utrpěli, četl více než deset minut. Z výčtu vyplynulo, že muž měl po těle celkem 25 bodnořezných ran, které mířily na hlavu, krk a horní část hrudníku. Některé údery nožem prošly i lebkou. "Útok byl poškozeným prožíván jako bezprostřední ohrožení života po dobu řádově nejméně desítek vteřin. Ze soudně lékařského hlediska takový prožitek hodnotíme jako mučivé útrapy," popsal poslední chvíle zavražděného muže znalec Šenkýř a dodal, že smrti nebylo možné zabránit ani okamžitým zásahem lékaře. Žena zemřela po přetnutí krkavice o něco dříve. Příčinou smrti manželů bylo v obou případech vykrvácení. Znalci nezjistili v krvi obětí přítomnost alkoholu.

Před soudem dnes vystoupil i syn obětí, který s Michaelou Krajčovou chodil a před dvěma lety ji přivedl do domu svých rodičů. Pracuje jako řidič kamionu a s obžalovanou se dali dohromady přes internetovou seznamku. Tehdy pracovala v průmyslové zóně v Písku a bydlela na ubytovně. Podle něj byla Michaela náladová a často si povídala nahlas sama pro sebe. "Byly tam neshody v tom, jak se ke mě chovala a mluvila se mnou. Ona kouřila a povídala si něco pro sebe nahlas a když jsem se jí na něco zeptal, tak mi začala něco vyčítat. Byla chvíli v pohodě a chvíli na facku," zaznělo ve svědecké výpovědi. Přestože se spolu se synem obětí po několika týdnech rozešli, Krajčová dál bydlela u jeho rodičů a pomáhala jim ve firmě. Prý si tím kompenzovali fakt, že nikdy neměli vlastní dceru.

Starší manžele našel jeden z jejich synů v mobilním domku v osadě Pazderny loni 7. ledna poté, co se jim nemohl dovolat. Motivem dvojnásobné vraždy měly být peníze. Obžalovaní ukradli z domu 400 tisíc a s hotovostí uprchli do Rumunska. Policisté je dopadli až několik týdnů po činu. Brutalita vraždy šokovala i státního zástupce Petra Cigánka, který pracuje v oboru už 30 let. "Skutek, který je předmětem obžaloby je velmi brutální. Já jsem se za svojí kariéru nesetkal s ničím tak hrozným, jako je tento případ," neskrýval emoce Cigánek. Celý spis čítá celkem 3 000 stran a má 14 svazků. Oběma obžalovaným hrozí za dvojnásobnou loupežnou vraždu až výjimečný trest. Rozsudek zatím nepadl. Soudkyně dnes z důvodu doplnění dalších důkazů a omluvě jednoho ze soudních znalců odročila líčení na konec července.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace