Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Rendez-vous předvánoční

  středa 11.12 17:00 - Městská knihovna, Vimperk

  Sváteční koncert Vojty Violinisty a Vánoce podle paní Růženy Váchové.

 • Česko zpívá koledy

  středa 11.12 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

  Zpívání pro všechny.

Zobrazit všechny události
 

Útok na strakonickou teplárnu. Někdo ji chtěl obrat o velmi slušné peníze

AKTUALIZOVÁNO - 24.5.2019 09:37

STRAKONICE - „Jaký je náš aktuální bankovní zůstatek? Můžeme dnes zaplatit 63 850,00 eur? S pozdravem Pavel Hřídel, odesláno z mého iPhone." Tento e-mail přistál 29. dubna v poště hlavního účetního společnosti Teplárna Strakonice Jiřího Nováčka. Podivil se, že mu předseda představenstva teplárny tyká, nicméně odpověděl. Na e-mailu mu ale něco nesedělo, byť měl všechny náležitosti a adresa odesílatele souhlasila. Jen díky jeho duchapřítomnosti odvrátila teplárna útok podvodníka. Jiří Nováček v duchu rčení důvěřuj, ale prověřuj pro jistotu zavolal Pavlu Hřídelovi. Jen ten může skutečně dávat příkazy k finančním transakcím.


Podvodník byl pravděpodobně velmi dobře informován o dění v teplárně. Věděl, že si společnost může hravě dovolit odeslat v přepočtu 1,6 milionů korun, věděl, že v době, kdy účetní e-mail obdrží, nebude předseda představenstva ve své kanceláři. Mohl to být někdo z okruhu lidí, kteří situaci v teplárně znají, nebo prostě shoda náhod? „Ano, jsou to zvláštní náhody. Ten člověk přesně věděl, kdo vydává povolení k platbě a kdo u nás má právo posílat peníze. Vystihl v principu i styl komunikace. Trefil se přesně do několika hodin, kdy jsem byl mimo společnost. Udělal jen několik drobných chyb. Jaké to jsou, ví jen pan Nováček a já. Kdo to udělal? To vůbec netuším a nechci ani spekulovat, protože to stejně nic neřeší," komentuje nepříjemnou událost Pavel Hřídel.

Detailní průzkum situace následně ukázal, že peníze měly být odeslány na jakési konto v Istanbulu. Teplárna má přitom splátkový kalendář na úvěry u České banky. „Ale podvodník se netvářil, že se jedná o splátku úvěru. Prostě vydal mým jménem příkaz k odeslání částky skoro 64 tisíc eur a druhý den se pokusil znovu o odeslání další částky. Tentokrát už jen cirka 49 tisíc eur," nastínil.

Každá společnost má nastavené kontrolní mechanismy a podvodný e-mail byl tak zkouškou ohněm. Jak sdělil Pavel Hřídel, kontrolní mechanismy se osvědčily. „Je vidět, že systémově máme vše v pořádku a naši lidé pracují profesionálně. Jsem rád, že to tak je. Nicméně na základě tohoto pokusu o podvod jsme si ihned ve společnosti udělali krátký mítink. Všichni z vedení společnosti byli seznámeni s detaily této konkrétní situace a ověřil jsem si, že všichni známe předepsané postupy," dodal.

Podle vyjádření předsedy představenstva věc skončí trestním oznámením. „S takhle profesionálním podvodem jsem se ještě nesetkal a stejně tak i naši právníci. Ti okamžitě doporučili podat trestní oznámení. Již jsem měl krátkou diskuzi se zástupcem kriminální policie," řekl. Zároveň však Pavel Hřídel připouští, že najít pachatele bude velmi obtížné. 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • F.K.Ladislav 

  Reagovat

   

  ,,Na e-mailu mu ale něco nesedělo, byť měl všechny náležitosti a adresa odesílatele souhlasila."
  Adresa odesílatele souhlasila. Tohle přiznat do novin může jen ,,podivín." Jsou tři možná vysvětlení a ani jedno nedělá dobré jméno teplárně. 1/ Někdo se naboural do Hřídelovo telefonu a bez vědomí majitele odeslal zprávu. 2/ Někdo si vzal do ruky Hřídelovo telefon a odeslal zprávu z mailu. 3/ Hřídel sám odeslal zprávu a ,,nepamatuje si to."
  Když k tomu připočtu článek Míly Tuháčka v posledním Týdeníku a Hřídelovo snahu bojovat s celými Strakonicemi (nejprve chtěl vyzvat Janského ke stažení žaloby, nyní by to samé měl požadovat po Strakonické veřejnosti, která chce znovu podat ústavní stížnost), vychází mi z toho, že nějaký pan Hřídel odkudsi mimo Strakonic není ten pravý, který by měl teplárnu tahat z bryndy. Ale to je hlavně na zamyšlení radě města, která jej do funkce dosadila.

  Vloženo 24.5.2019 15:40:30

 • Olda 

  Reagovat

   

  Tento druh e-mailů mi přišel na služební adresu už několik, pokaždé na jinou částku, perfektní češtinou bez chyb. Smažu a nepíšu o tom do novin.....

  Vloženo 24.5.2019 15:31:13

  • Cilka 

   Reagovat

    

   Přesně tak. Jen hlupák by zaplatil.

   Vloženo 24.5.2019 21:01:16

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   asi tak. Ale zase by z toho nevytěžil politickej kapitál.

   Vloženo 26.5.2019 16:06:21

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ve státě, který chrání své občany a jejich majetek, by problém najít podvodníka nebyl složitý a beznadějný.

  Vloženo 24.5.2019 09:50:19

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No nevim, když je velký problém najít levné teplo, jak najít odkloněné všimné?

   Vloženo 24.5.2019 12:42:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace