Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

    Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

    Cestopis.

  • Loutka - Dvorní divadlo

    Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

    Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

V Borovanech plánují koupání v Lipně

Ivana Dolejšková , Autor: L. Kolářová

Ivana Dolejšková     Autor: L. Kolářová

AKTUALIZOVÁNO - 19.4.2019 15:42

BOROVANY – Od roku 2004 stojí v čele Borovan Ivana Dolejšková. Obec má 220 obyvatel, rozpočet kolem tří milionů korun a sedmičlenné zastupitelstvo. Ivana Dolejšková je od roku 2008 uvolněná pro výkon funkce a stará se o vesnici, ve které vyrostla. „Smekám před každým starostou, který funkci vykonává po práci. To bych nedělala, protože administrativy je hodně a neustále přibývá," poznamenala. Borovany byly v 80. letech minulého století sloučeny s Bernarticemi, v roce 1990 se znovu osamostatnily.

Hospůdka funguje

„Jako dítě si pamatuji Borovany, kde fungovalo místní zemědělské družstvo, lidé tu hodně pracovali v kravíně a vepříně. Později se družstvo spojilo s bernartickým a dost lidí te´d pracuje tam. Dokud lidé pracovali ve vsi, byl tu přes den i život. Dnes ráno lidi odjedou do práce a přijedou odpoledne, přes den tu pomalu nikoho nepotkáte," popisuje starostka, jak se vesnice změnila. Dobré dopravní spojení je do Bernartic, na Milevsko a Písek. Bechyně je přitom vzdálená jen deset kilometrů, ale protože už se nachází v táborském okrese, spoje na dojíždění do práce tu nefungují.

Kdysi měly Borovany školu, kam Ivana Dolejšková ještě v roce 1971 chodila do první třídy. Také tu bývala mateřská škola, v jejíž budově se dnes nachází obecní úřad. „Obě zanikly pro nedostatek dětí. Dnes by se ve vsi děti do školky našly, ale rodiče už je vozí do Bernartic," říká Ivana Dolejšková. Před nedávnem zavřela Jednota obchod, což někteří obyvatelé nesli těžce, takže funkční je už jen hospoda. „Teď ji má místní provozovatelka Martina Buriánková, otevřeno je ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, jsme spokojení," říká starostka. Obec se snaží hospodu vylepšovat, s využitím dotace z Programu obnovy venkova zrenovovala sociální zařízení a taky koupelnu u malého bytu, který může sloužit pro personál.

Stále se něco děje

Když nyní zpracovatel nového územního plánu prováděl anketu mezi lidmi, ukázalo se, že dnešní obyvatelé preferují zdejší klid uprostřed přírody. Část domů využívají také chalupáři. „Spolupracujeme s nimi dobře," zmiňuje starostka. Ve vsi funguje sbor hasičů, také fotbalisté v tělovýchovné jednotě. Kdysi tu býval i svaz žen a Český červený kříž, to už je ale minulost. Zato je aktivní skupina rodičů s dětmi, kterou dal dohromady Ondřej Stejskal. „Začali před lety vánoční besídkou, ta se další rok přerodila v divadlo, obrovský úspěch měl Mrazík v podání zdejších dětí. Ty už mezitím odrostly, takže teď se už zapojují další rodiny s těmi nejmenšími," popisuje starostka. Obec má výhodu, že při hospodě je pěkný sál a samotná hospůdka stojí na břehu rybníka, což umožňuje i krásné venkovní posezení.

Společenský život je v Borovanech živý. Hned na Nový rok se každoročně koná novoroční pochod po okolí. „V Bernarticích mají silvestrovský pochod, my novoroční," zmiňuje starostka. Sraz je vždy hodinu po poledni na návsi pod dubem, který se stal v roce 2016 třetím Stromem roku v rámci celé republiky. Pro podporu zdejšího dubu nadchly veřejnost zdejší knihovnice Petra a Klára Černých. Dub stojí za zmínku. Na českých vesnicích jsou památné většinou lípy, dub oslavují jako svůj národní strom Němci. „Tento dub zasadil pan Anděl na hranici svého pozemku někdy před 200 lety. Netušíme proč. Možná právě kvůli tomu, že všude kolem jsou samé lípy," zmiňuje starostka. Pro budoucnost se letos na podzim v Borovanech chystá vysazení tří nových alejí.

Život v Borovanech během kalendářního roku pokračuje únorovým plesem hasičů, karnevalem pro děti i dospělé a také masopustem. „Pamatuji si, že tu masopust s různě dlouhými přestávkami býval. Původně i přesně na masopustní úterý. Před deseti lety jsme se rozhodli ho obnovit a hned napoprvé se sešlo 55 masek. To bylo milé překvapení. Hned druhý rok nás oslovil Karel Procházka z milevského Maškarního sdružení a od té doby oni jezdí k nám a my k nim," vypráví Ivana Dolejšková, která jde taky každoročně do masky. Vybavuje si, že první rok šly s kamarádkou za cikánky a marně se snažily někomu udat děti z kočárku.

Tradici jarního tvoření založila v obci Pavla Hošnová. „To bývá moc příjemná akce. Sejdeme se, naučí nás vyrobit si nějakou velikonoční výzdobu, děti si dělají pomlázky nebo píšťalky," vypráví starostka. V březnu se také pořádá sousedská oslava MDŽ se soutěží o nejlepší moučník. Letos se sešlo dvacet moučníků a vyhrály čokoládovokakaové řezy Aleny Pekárkové. „Co lidi napečou, to se sní. Obec k tomu zaplatí kávu a čaj, děti vystoupí s programem a všechny ženy dostanou petrklíč," popisuje Ivana Dolejšková.

Minulou sobotu hasiči sbírali staré železo a do úklidu obce se zapojily i maminky s dětmi. Borovany jsou uklizené a připravené na stavění májky. „Jsem pyšná, že u nás ji chlapi pořád staví klasickým způsobem, bez využití techniky," říká starostka.

V červnu se bude slavit

V červnu se v obci koná dětský den a letos se navíc na 15. červen chystá oslava 800 let obce. „Výročí vychází ze zmínky v knize historika Augusta Sedláčka. Je samozřejmě možné, že tu vesnice byla už dřív, ale první písemná zmínka se datuje před 800 lety," zmiňuje Ivana Dolejšková. Hitem oslavy bude kniha o Borovanech. Milevští Martin Pelich s Evou Raymanovou na ní pracovali celý minulý rok. Mapovali historii jednotlivých stavení a u domů fotili jejich současné obyvatele. „Všichni se na knížku moc těšíme. Křest proběhne 15. června, v bývalé škole navíc probíhá výstava dobových fotografií z obce," dodává starostka.

K polovině července patří vyhlášená pouť u Rozárky. „Kostelík v lese už stojí na katastru Bernartic, ačkoliv Bernartiční to tam mají dva kilometry a my jen dvě stě metrů. Žertem říkám starostovi Bernartic Pavlu Souhradovi, že oni se o kapli starají a my se s ní chlubíme," směje se Ivana Dolejšková. Poslední sobotu v srpnu se pak koná Benátská noc, vyhlášená široko daleko. Přes rybník připlují nasvícená plavidla, u hospody vyhrává kapela. „I za tím je spolek rodičů a dětí, byl to nápad Líby Brčákové. Říkali jsme si, že tu máme krásný rybník a bylo by dobré ho využít k nějakým vodním hrátkám. Ona přišla s Benátskou nocí."

V září mívají soutěž hasiči a pak už se blíží advent s rozsvícením vánočního stromu, vypouštěním lampionků a další společné tvoření, tentokrát na vánoční téma. Týden před Vánocemi je v Borovanech nemyslitelný bez vánočního divadla dětí.

Z Lipna by mohlo být koupaliště

Obecní rozpočet na vyskakování zrovna není, ale zastupitelé se snaží vesnici vylepšovat. Loni se s přispěním krajského Programu obnovy venkova udělalo veřejné osvětlení v části obce od hřiště k čistírně odpadních vod. Letos se v části obce směrem od hřiště plánují chodníky.

„Loni jsme s dotací od ministerstva pro místní rozvoj dokončili nový územní plán a letos v květnu ho budeme schvalovat. Shodli jsme se na tom, že nechceme obec rozšiřovat do krajiny a k další výstavbě by se měly využívat volné lokality uvnitř obce. Jsou to soukromé pozemky s kapacitou takových osm až deset domů," zmiňuje starostka.

V souvislosti s tvorbou územního plánu se také v obci zjišťovalo, co by si lidé přáli. „Nejvíc zaznívala možnost koupání. Máme sice v obci nádherný Borovanský rybník, ale patří Panství Bechyně a hospodaří na něm rybáři z Tábora. Jako děti jsme se v něm koupali celé léto, ale teď to k tomu kvůli krmení ryb není. Proto uvažujeme, že by se mohl zrevitalizovat na koupání rybníček Lipno, který obec předloni získala do svého majetku. Připravujeme projekt k žádosti o stavební povolení a doufáme, že se objeví vhodná dotace z avizované podpory pro zadržování vody v krajině," prozradila z plánů starostka. Nad rybníčkem Lipno je na Kopaninách další obecní rybník, který se nechal zarybnit a zájemci si mohou koupit obecní povolenku k rybolovu.

„Jiná přání od obyvatel vlastně nezaznívala. Lidem se tu líbí klídek a pohoda, lesy, borůvky, houbaření," uzavírá starostka exkurzi po Borovanech. A na závěr zmiňuje ještě jeden splněný dluh. „Neměli jsme ve vsi žádný památník obětem první světové války. I u nás přitom padlí samozřejmě byli. Ke stému výročí republiky jsme loni postavili nový pomník. V naší kronice bylo 18 jmen padlých, Martin Pelich s Evou Raymanovou při psaní knížky o obci zapátrali a objevili čtyři další jména. Pomník tak nese 22 jmen místních mužů, kteří v první světové válce zahynuli."

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace