Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Milevské léto - Rightnow a Maddie

    Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

    Koncert.

  • Promítání filmu Obr

    Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

    Začátek po setmění.

Zobrazit všechny události
 

Velikonoční hrkání má už v Záluží tradici

ZÁLUŽÍ – O Velikonocích v Záluží u Chyšek dodržují tradici velikonočního řehtání. Na Zelený čtvrtek odletí zvony do Říma. Marie Laláková vypne zvon v kapličce sv. Jana Nepomuckého. Pak v Záluží zní řehtačky: ve čtvrtek v 19 hodin, na Velký pátek v sedm, ve dvanáct a také navečer v sedm hodin. Poslední hrkání řehtaček tradičně vedou na Bílou sobotu, která letos připadla na 20. dubna, v sedm ráno a opět v poledne.

Trasa vede obcí zkraje od křížku dolů s kopce kolem kapličky přes náves až na konec vsi. Tam se poblíž bývalé kovárny opět průvod otočí nazpátek. Na návsi, kde je studna s pumpou, se lidé osvěží a omyjí vodou. Pak se shromáždí u kapličky a vyfotí na památku.

Cestu zakončí tam, kde začali, na začátku obce u křížku naproti hřišti. Tam se všichni svorně pomodlí, aby se za rok opět ve zdraví sešli.

„Tradice trvá už padesát let s krátkými pauzami. Novodobá historie se začala psát v roce 2005," sdělil František Procházka, jehož rodina se spolu s rodinou Marie Lalákové o obnovení zasloužila.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace