Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Milevské léto - Rightnow a Maddie

  Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

  Koncert.

 • Promítání filmu Obr

  Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

  Začátek po setmění.

Zobrazit všechny události
 

Vrátili se letos vaši čápi? V Bulharsku čápy potkala při návratu z teplých krajů pohroma. Umírali po stovkách

 Autor: Vodnany.eu

    Autor: Vodnany.eu

JIŽNÍ ČECHY - Na jihu Čech je spousta komínů a sloupů, na kterých už tradičně hnízdí čápi. Do některých míst ale letos nedoletěli. Jak vyplývá z informací Libora Šejny ze Záchranné stanice živočichů v Makově, když se letos čápi vraceli z jižních krajů, potkala je v Bulharsku pohroma. Při odpočinku přišla mrazivá přeháňka, voda vytvořila na tělech ptáků ledovou krustu a čápi po stovkách umírali. Lidé si je odnášeli i domů, aby čápy zachránili. Přesto už mnozí letos nedoletěli.

 

Nečekáte na své čápy náhodou marně právě u vás? Zatím jsme dostali zprávu ze Soběslavi, že tamní čápi se vrátili. Stejně tak měl štěstí čáp Vodňan, kterého pomocí GPS sledují fanoušci na webové stránce záchranné stanice v Makově. Vodňan měl obrovskou kliku. Z Čadu se vydal o něco dřív a Bulharsko přeletěl ještě před pohromou, která potkala celou čapí kolonu. Takže je v pořádku na komíně ve Vodňanech.

Také Chýnov, kde loni zbourali zdevastovaný starý pivovar, aby mohli vystavět novou tělocvičnu, se dočkal! V Chýnově se rozhodli i přes demolici pivovaru zachovat komín, na kterém by mohli čápi dál hnízdit a přenesli tam i hnízdo. Loni potkalo chýnovské čápy neštěstí, když mláďata na hnízdě uhynula. I přes tuto smutnou událost a stavební změny v lokalitě se čápi do Chýnova k radosti místních vrátili.

A vaši čápi?

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • mojmír 

  Reagovat

   

  Na poctivém komíně bývalého pivovaru z r. 1900 ve Vesci (obec Kovářov), máme již 2 týdny stabilní a zdravý pár. Máme je rádi a těšíme se na mladé. Hnízdo vidím z okna domu.

  Vloženo 22.4.2018 16:45:03

  • mojmír 

   Reagovat

    

   A je to registrované hnízdo č. 394 (Česká společnost ornitologická). Skvělá aktuální a interaktivní databáze čapích hnízd v ČR je na "www.cap.birdlife.cz"- také od ČSO. Úplně stačí zadat-čáp hnízda.

   Vloženo 22.4.2018 17:05:51

 • Zoo Log 

  Reagovat

   

  Ze Sojčáku se J.Čáp včera odstěhoval, někam na západ, ke Klatovům. Počítá se to taky do té statystiky ?

  Vloženo 20.4.2018 14:38:42

 • Soběslav 

  Reagovat

   

  Do Soběslavi se sice čápi vrátili, jeden však krátce po té uhynul. Pravděpodobně byl sražen, viz informace na webu města.

  Vloženo 20.4.2018 12:30:47

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ledenice mají zatím jen jednoho čápa.

  Vloženo 20.4.2018 12:10:42

 • Planá 

  Reagovat

   

  Do Plané nad Lužnicí také dorazili na místní komín.

  Vloženo 20.4.2018 11:07:06

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace