Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Seniorský večer - Milevská čtyřka

    Čtvrtek 21.11 17:00 - Písek, KD

    Zahraje k poslechu a tanci kapela Milevská čtyřka se zpěvačkou.

  • Miroslav Donutil - Cestou necestou

    Čtvrtek 21.11 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Populární herec, bavič, vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví se svojí show Cestou necestou. Skvělé historky, nové příběhy a zážitky nám připomenou, co vše se může přihodit na cestách.

Zobrazit všechny události
 

Mistrovství republiky v požárním sportu: Jihočeští profesionálové splnili cíl

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Mistrovství republiky roku 2014 v požárním sportu pro profesionální hasiče i nejlepší týmy dobrovolných hasičů z krajů je minulostí. Po jedenácti letech ho hostily České Budějovice. Nachystaly na pátek a sobotu závodníkům slunečnou výheň, na neděli už příjemný chládek a kapku deště na závěrečné předávání medailí a pohárů. Šampionát se dá určitě označit za vydařený. A kdo na něj bude vzpomínat nejraději? Bezesporu vítězové.

Zlaté medaile v soutěži profesionálů z Hasičských záchranných sborů si odvezli favorité – tým Moravskoslezského kraje. Byli první ve výstupu na věž, v bězích na 100 metrů a v požárním útoku. Jen štafeta jim stoprocentně nevyšla, v té skončili čtvrtí. Na celkové prvenství to ale stačilo. Ve štafetě bral zlato tým Královéhradeckého kraje, který zároveň ustanovil časem 53,43 nový republikový rekord této disciplíny. V celkovém součtu čtyř disciplín ale zbyla na Východočechy bramborová medaile. Stříbro si odvezli Plzeňáci a na třetí příčku se prodral Zlínský kraj. Jihočeši jsou nakonec osmí. Dnes dopoledne předvedli sedmý nejrychlejší požární útok, ale pro lepší umístění jim chybělo štěstí. Smůla je potkala ve štafetách, kde byli jedenáctí. I tak reprezentovali čestně, skončili přesně v polovině startovního pole. Sedm týmů bylo lepších, ale sedm taky horších. Proti desátému místu z minulého ročníku je to zlepšení.

Co se stalo ve štafetě?
Vedoucím týmu Jihočechů byl ředitel územního odboru HZS z Jindřichova Hradce Jan Všetečka. Ten vysvětluje, co se stalo ve štafetě, která Jihočechy připravila o šestou příčku. „Áčkovou štafetu jsme skládali vyloženě na to, že zasáhne do bojů o přední příčky. Nastupovala vedle štafety hlavního města Prahy a po kladině jsme měli čtyř až pětimetrový náskok. Všechno nasvědčovalo času kolem 57 vteřin, což by bylo páté, šesté místo. Na závěrečný úsek nastupoval Michal Doktor a když doběhl s hasícím přístrojem k místu hašení, jeho přístroj nespustil. Později jsme zjistili, že tento přístroj byl v opravě a vyměňovala se u něj rukojeť. Spouštěč zůstal zatuhlý a než ho Michal uvedl do chodu, ztratil cenný čas. Mezitím přeběhl, takže se musel otočit a dohašovat. Nemohli jsme takové smůle věřit, kluci z toho byli smutní. Hasící přístroj předem nevyzkoušíte, protože jak ho spustíte, tak se obsah vyprázdní. Stálo jich tam připravených dvacet – a koho by napadlo, že náš závodník sáhne zrovna po tom jediném problémovém. Nebyla to závodníkova chyba,“ lituje Jan Všetečka.
Před rokem se Jihočechům nepovedl požární útok, ten letos vylepšili sedmým nejlepším časem. Po smolné štafetě už ale dosáhli jen na celkově osmou příčku. Věděli, že po letošní intenzivní přípravě měli i na víc, ale je to zkrátka sport. O stupínek mohli Jihočeši poskočit ještě požárním útokem, soustředili se na druhý pokus, kterým chtěli vylepšit čas 24,46 z první série. „Rozhodli jsme se nasadit silnější mašinu. Voda šla tak rychle dopředu, že pravý proudař Martin Hrádek už nestihl zafixovat polohu hadice a než trefil terč, dvě vteřiny utekly. I tak si s proudem poradil, viděli jsme tu při podobném problému i desetivteřinové ztráty,“ konstatoval vedoucí týmu. Čas levého proudaře Pavla Janů 23,61 by stačil na šesté místo. Jenže se započítává čas pomalejšího proudaře a ten byl 25,99. Sázka na silnější mašinu tentokrát nevyšla. 
„My nemáme v týmu jako jiní specializované atlety, i tak jsme na věži a na stovce dali na tomto mistrovství rekordy týmu. Je pravda, že i když jsem to neříkal nahlas, tajně jsem pomýšlel na šesté místo, které by se nám doma líbilo. Ale jsem spokojený. Je to sport a další pokus přijde za rok v Trutnově,“ plánuje už Jan Všetečka.

Jak nastupovali
na věži ze 115 závodníků: Jan Ježek 17., Radim Švehla 27., Ivan Pěnča 43., Milan Čada 49., Michal Doktor 50. a Michal Černovský 51., Stanislav Šmíd 74. Tým skončil šestý.
v běhu na 100 m překážek ze 118 závodníků: Ivan Pěnča 22., Jan Ježek 48., Michal Doktor 64., Pavel Janů 65., Radim Švehla 66., Milan Čada 68., Miroslav Ferdan 72. Tým byl šestý.
ve štafetách: štafeta B – Radim Švehla (překonání domečku), Miroslav Ferdan (bariéra), Martin Hrádek (kladina), Milan Čada (hašení a finiš), štafeta A na stejných pozicích Pavel Janů, Ivan Pěnča, Jan Ježek, Michal Doktor. Tým skončil jedenáctý.
požární útok: strojník Michal Černovský, koš Radim Švehla, savice Milan Čada, béčka Ivan Pěnča, rozdělovač Jan Ježek, levý proud Pavel Janů, pravý proud Martin Hrádek. Tým byl sedmý.

Rostou budoucí šampioni v Milenovicích a Krči?
Letos ukončí závodní kariéru dva nejstarší členové týmu Martin Hrádek z jindřichohradecké posádky a Michal Černovský ze Strakonic. Na místo strojníka se po Michalovi připravuje Stanislav Šmíd z Jindřichova Hradce, který se letos už zapojil i na věži. Martin Hrádek zůstane u týmu jako trenér. 
„Dva nové členy musíme doplnit. Do budoucna tu vidím velkou naději v dorostencích, které jsem viděl na krajské soutěži. Takoví tři čtyři kluci tam už teď dávají super časy. Musí ale ještě odmaturovat a pak uvidíme, jestli přijdou k profesionálním hasičům,“ doufá šéf jihočeského repretýmu. Jihočeští dorostenci, jejichž tým se skládá z mladíků Milenovic a Krče na Písecku, jedou na svůj republikový šampionát příští víkend do Brna.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace