Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Včely bzučí mezi a a gis

    Čtvrtek 17.10 16:00 - Písek, Prácheňské muzeum

    Přednáška.

  • Tvůrčí dílna: Korálkové podložky

    Čtvrtek 17.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

Zobrazit všechny události
 

Mlýny byly vrcholem letošního festivalu Životaumění v Táboře

TÁBOR - Tomáš Hanák, Bohdan Bláhovec nebo třeba Than Hmung Hran Ca. Tato jména byla ozdobou 18. ročníku festivalu Životaumění, který si pro širokou veřejnost v týdnu od 10. do 15. listopadu připravila obecně prospěšná společnost Cheiron T.

„Tento ročník byl jedním z nejrozmanitějších, alespoň co já si pamatuji,“ říká David Andrlíček pracovník Cheiron T, o.p.s. Návštěvníci festivalu se měli opravdu na co těšit. Samotný festival zahájila v pondělí 10. listopadu beseda s uprchlíkem z Barmy Than Hmungem Hran Cem nazvaná Bez domova – má země mě nechce, která se uskutečnila v prostorách Cheironu. „Největší strach jsem měl z toho, že se na tuto besedu nikdo nepřijde podívat a že s Ahmungem budeme u čaje sedět a debatovat sami,“ říká Andrlíček. Jeho obavy však byly rozprášeny. Dorazilo přes dvacet posluchačů, kteří se přišli dozvědět více o situaci v Barmě a o tom, proč a z jakých důvodů se lidé rozhodnou svou zemi opustit.

Největším lákadlem celého festivalu však bylo legendární divadelní představení Mlýny. To si na čtvrtek 13. listopadu připravilo Divadlo Sklep. A slovo legendární zde je opravdu na místě, jak dokázal i zaplněný sál hotelu Palcát. Na Tomáše Hanáka, Janu Pafkovou, Jiřího Burdu a další hvězdy se přišlo podívat téměř čtyři sta lidí. Hru o věčném konfliktu dobra a zla, pravdy a lži, svědomí a morálky v každém z nás, odehrávající se v malé vojenské posádce kdesi v Čechách na pozadí tuhé totality konce padesátých let, diváci ocenili potleskem ve stoje. „Přes historický kontext padesátých let, do kterých je hra Mlýny zasazena, aby parodovala a obnažovala tragiku doby, byly mnohé skeče aktualizovány k současnosti a politická satira se tak dotýkala i vulgarismů, popřípadě alkoholových excesů pana prezidenta Miloše Zemana,“ přibližuje hru Martin Procházka, pracovník komunitního centra Cheiron T. Představení Mlýny tak Cheironu přineslo 78 000 korun.

V pátek pak měli návštěvníci možnost zhlédnout autentický, překvapivý a až šokující dokument Bohdana Bláhovce SHOW! „Pro promítání jsme zvolili klub MP7 na Žižkově náměstí, se kterým dlouhodobě při festivalech spolupracujeme,“ vysvětluje Andrlíček. Po promítání měla následovat debata s režisérem Bláhovcem, ten však byl mimo republiku. „Nechtěli jsme diváky připravit o možnost pobavit se s režisérem a tak jsme uspořádali video konferenci přes internet." Diváci tak mohli klást své otázky režisérovi snímku, i když byl až v Istanbulu. Lidé, kteří přišli, se tak mohli dozvědět zajímavé podrobnosti ze zákulisí filmu, mimochodem i důvod, proč se jedna ze členek skupiny 5Angels, o kterých snímek byl, rozhodla skupinu opustit. Promítání a následné debaty se zúčastnilo přes 20 diváků a posluchačů.

Finálem festivalu byla Music Blaster Párty, která proběhla v hudebním klubu Orion v sobotu 15. listopadu. „Nechtěli jsme dělat nějakou velkou akci a tak jsme oslovili několik DJs a uspořádali jsme taneční večer,“ říká Andrlíček. Návštěvníci klubu se tak mohli rozvlnit na rytmy funku, soulu či elektroniky, které si pro ně připravili Dj Mushroom, BitBob a Professor Funkyshit.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace