Modernizace kulturního domu Slavie v Českých Budějovicích bude o sto milionů dražší


„V současné době není v rozpočtu zajištěné finanční krytí této investice, proto musíme celou záležitost projednat v zastupitelstvu. Pokud financování schválíme, chtěli bychom hned v červnu vypsat výběrové řízení. Podle rozpočtu pro stavební povolení byla předpokládaná cena zakázky 563 milionů včetně daně. Na základě předběžných tržních informací ale už víme, že se cena bude pohybovat mezi 650 až 730 miliony korun,“ zmínil náměstek primátora Petr Holický. Dodal, že akce je dotační. „Předpokládáme, že získáme dotaci z Národního plánu obnovy, a to až sto šedesát milionů.“
Jako první se do více než hodinové diskuse přihlásila Zuzana Kudláčková (Piráti) a požádala o informace, z jakých dalších zdrojů se bude investice financovat a zda si město bude brát úvěr. „Ano, vzhledem k objemu investiční akce nezbyde nic jiného, než úvěr přijmout. Počítáme s tím, že si město půjčí osm set milionů, ale to samozřejmě nepoužije jen na tuto stavbu. Předpokládáme rozložení financování do tří let, ale částky pro jednotlivé roky ještě nemáme rozepsané,“ doplnil Petr Holický.
Petr Maroš (ODS) uvedl, že jeho klub se rozhodl rekonstrukci kulturního domu Slavie za těchto podmínek nepodpořit. „Obáváme se, že uvedená částka není konečná. Důležité jsou pro nás také provozní náklady. Zatím jsme dostali jen neoficiální model, který ani neprojednala rada. Bojíme se, že předpokládané příjmy nebudou naplněny a náklady budou výrazně vyšší než v dnešní době. Nejsme si jisti, jestli si to město může dovolit,“ řekl zastupitel.
Hejtman Martin Kuba (ODS) zmínil, že koalice nezaznamenala žádný odpor vůči rekonstrukci Slavie, protože původní odhady byly 350 až 400 milionů korun. „Teď se bavíme o miliardě a přiznejme si, že to je pro rozpočet Českých Budějovic něco úplně jiného. Také jsme se nedozvěděli, jak tato stavba postihne jiné investiční akce, jestli se budou odkládat nebo ne, co se vlastně bude dít. Ten dům si určitě zaslouží rekonstrukci, v racionálním modelu jsme ji podporovali. Teď máme ale pocit, že radnice nemá žádnou představu o tom, jak bude tento projekt dopadat na další oblasti města. Kultura přece není tou jedinou. Musíme řešit sport, školy nebo zoufalou dopravu,“ poznamenal hejtman Kuba.
Náměstek Juraj Thoma připomněl, že podle zpracovatele ekonomického posudku na provoz kulturního domu, by měl být po šesti letech soběstačný. „Rozumím ale tomu, že nemusí nastat ideální stav. Měli bychom tedy tento materiál nechat vypracovat komplexněji a vycházet z něho jako celku a používat konkrétní čísla. Mrzí mě, že jsem si materiály k provozu nevzal s sebou, nečekal jsem tak podrobnou diskusi,“ poznamenal náměstek.
Zastupitel Jan Piskač (Piráti) upozornil, že v diskusi padají otázky, které byly průběžně zodpovězeny už v soutěžním dialogu, během kterého projekt na rekonstrukci Slavie vznikal. „Nezpochybňuji ale ekonomické výhrady k provozu, které tu zazněly. Přes to budu hlasovat pro, náš klub bude mít volné hlasování. Nepřijde mi správné argumentovat tím, že dnes se zdražuje a do budoucna se může zdražovat ještě víc. To bychom mohli odkládat všechno. Kulturní stánek, který po rekonstrukci Slavie vznikne, ve městě skutečně chybí. Dlouhodobě přinese obyvatelům i návštěvníkům Českých Budějovic vysoký komfort a přidanou hodnotu, nabídne hodně funkcí,“ poznamenal.
Podle Jana Kubeše (HOPB) jde o krásný a ambiciózní projekt, i když je hodně drahý. „Takto dobře připravený projekt už tu dlouho nebyl. Je to kvantitativní změna k lepšímu, všechno je předem vykomunikované. Dokonce se i shodnu s opozičním zastupitelem Janem Piskačem. Nese to sice nemalé finanční prostředky, ale nerad bych hlasování odkládal i s ohledem na naši kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2028,“ uvedl zastupitel Kubeš.
Pro financování a záměr vypsání výběrového řízení na zhotovitele rekonstrukce kulturního domu Slavie pak hlasovalo 31 zastupitelů, jeden byl proti a osm se jich hlasování zdrželo.
Diskuse k článku