Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Pouťové posezení s harmonikou

    neděle 16.6 11:00 - Božetice, místní kaplička a koupaliště

    Mše od 11.00 a ve 13.30 hodin začíná neckyáda.

  • Sekáč Podlesí

    neděle 16.6 8:00 - Tažovice, Kolčava

    Třetí ročník závodu v sečení kosou.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Muzeum fotografie v Jindřichově Hradci dnes otevírá dvě nové výstavy

JINDŘICHŮV HRADEC – V sobotu 1. dubna v 17 hodin proběhnou v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií vernisáže dvou nových výstav. Až do 30. června muzeum vystaví fotografie Jiřího Ployhara a do 14. května tu budou své práce představovat studenti středních uměleckoprůmyslových škol z České republiky.

 Jiří Ployhar patřil v uměleckých  oborech, kterým se věnoval za dobu bezmála šedesátipětileté praxe jako kameraman, režisér, scénárista a fotograf, mezi špičku tvůrců své doby. Studoval Státní grafickou školu v Praze v době, kdy na ní ještě působili klasikové české fotografie – Jaromír Funke a František Drtikol. Patřil mezi první studenty pražské FAMU. Byl žákem profesora Karla Plicky a brzy i jeho asistentem. Po absolutoriu pracoval v Československém státním filmu i ve Studiu československého armádního filmu. V této době realizoval více než 100 dokumentárních filmů. S filmovou kamerou v ruce vyzkoušel těžký potápěčský skafandr i leteckou kombinézu. Natáčel z balonu, tryskového letadla i vrtulníku. Byl odborníkem na letecké snímání z helikoptéry a časosběrné snímání. Díky čistkám po okupaci v roce 1968 skončila práce Jiřího Ployhara u filmu, jeho jméno bylo vystřihováno z titulků. Potom se uplatňoval v oboru výtvarné a užité fotografie. V roce 1991 byl Jiří Ployhar plně morálně rehabilitován.

 Druhá výstava, nazvaná Foto Iuventars 2016, se koná už po třetí. Od roku 2012 představuje vždy v dvouletých periodách práce studentů středních uměleckoprůmyslových škol, oboru užitá fotografie a média. „Myšlenkou projektu je prohloubit spolupráci mezi uměleckými školami a na výstavě představit nejlepší fotografie studentů. Na realizaci výstavy se spolu s Galerií Nahoře podílí Muzeum fotografie a moderních obrazových médií a Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České v Českém Krumlově. Prvního ročníku soutěže v roce 2012 se zúčastnilo čtyřicet dva studentů, druhého ročníku šedesát pět studentů a vloni Foto Iuventars obeslalo osmdesát čtyři studentů ze sedmi uměleckých škol z celé České republiky,“ popsala kurátorka Bohuslava Maříková. Na výstavu porotci vybrali sto třicet sedm fotografií třiceti finalistů. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace