Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Bomberos

    Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

    Hasičská groteska.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Muzeum nabídlo unikátní sestřih dění ve Strakonicích v roce 1967

STRAKONICE – Den otevřených dveří má dnes, ve čtvrtek 18. května, i Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Zájemci mohou zdarma do všech stálých expozic i na aktuální výstavy, mohou vystoupat na věž Rumpál, odkud je na město krásný výhled. Od zahájení v 10 hodin využila této možnosti i řada tříd z místních základních škol. Od 17 hodin bude následovat přednáška Rudolf Beran, rodák z Pracejovic. V sále Jelenka bude přednášet pedagog Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a historik Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Rokoský.

Pro opravdové patrioty muzeum nachystalo lahůdku. Promítání archivních snímků a zvukových a filmových záznamů z roku 1967, kdy Strakonice slavily 600. výročí od udělení městských privilegií rodem Bavorů. Tento velmi zajímavý sestřih muzejníci nenabídli náhodou. Letos totiž Strakonice slaví už 650. výročí a dochované filmy a fotografie ukazují, jak oslavy probíhaly před padesáti lety.

Autorem téměř hodinového filmového dokumentu je Jaroslav Landsinger ze Strakonic, známý promítač v kinech a člověk, který už díky moderní technice opravil a zrestauroval celou řadu filmových nahrávek týkajících se města.

Jeho naprostým majstrštykem je zrestaurování prvního vysílání rozhlasu po drátě ve Strakonicích, který se podařilo díky němu zachránit. Rozhlas po drátě vysílal poprvé na začátku září 1967 a Václav Vacík z Okresního národního výboru tehdy uvedl, že všichni mají radost, že se propojení sítě všech čtyř měst – Strakonice, Blatná, Vodňany, Volyně – podařilo a že rozhlas může informovat a vychovávat občany celého okresu. Hlasatelé František Pašava, který pracoval na poště, a Libuše Havlová shrnuli dění na okrese, pozvali na nadcházející kulturní akce a sportovní utkání. Posluchači se například dozvěděli, že zemědělci mají kvůli špatnému počasí skluz, ale že pomáhá se sklizní i školní mládež a vojáci, kteří normu určenou na muže/den dokonce překračují. A jaká že byla norma? Sklidit osm metráků brambor denně. Víkend po tomto vysílání se ve Vodňanech znovuobnovilo promítání v kině a promítal se film Obchod na Korze a v Katovicích se konaly Pootavské slavnosti.

 Dokument sestříhaný unikátně jen z roku 1967 sestavil Jaroslav Landsinger tak, jak viděl ve svých šestnácti letech Strakonice on sám. Zařadil do něj i němý film Františka Čížka, který mluveným slovem opatřil Robert Malota. V tomto snímku se objevují záběry na oslavy výročí města, výpravný průvod v kostýmech, který nemohl tehdy projít náměstím, protože to se rekonstruovalo a bylo z něj staveniště, záběry na odhalování sochy Františku Ladislavu Čelakovskému v Dimitrivově, dnes Bezděkovské, ulici, kterému přihlížel i Lubomír Štrougal, jenž se tři roky nato stal premiérem československé vlády.

Dokument Strakonice 1967 mohou zájemci shlédnout ještě v 15 hodin.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace