Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

  Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

 • Lidské tělo: pohybový aparát

  Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

  Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Na kraji musí skončit netransparentní dotování sportu

Poukazem na směřování milionů korun z veřejných peněz krajského rozpočtu (a také rozpočtu města České Budějovice) do Regionální fotbalové akademie jsem očividně píchl do vosího hnízda. Dozvídám se, že se pokouším coby nezasvěcený amatér propojení určitých zájmových skupin ve sportu s politikou nechutně zneužít jako předvolební téma. Musím potvrdit, že mne z pohledu komunálního politika tato věc opravdu zajímá, ovšem děje se tak v jakékoli době, bez ohledu na jakékoli volby. Vzhledem k faktu, že město Písek, které reprezentuji, vynakládá více než 1,5 milionu korun do píseckého FC, se totiž jedná o nakládání s veřejnými prostředky. Neprůhledné rozdělování peněz na podporu sportu se na kraji zabydlelo a je potřeba s tím jednou provždy skončit. Je pro mě poučné, kteří lidé z tohoto tématu začínají být nervózní. Na druhou stranu ale jiní sportovci cítí, že s novými krajskými volbami je tu šance konečně vybudovat průhledný a férový systém. Divný systém už totiž na kraji panuje dlouho. Už od dob, kdy tam spolu vládly ČSSD a ODS.

Právě v té době, konkrétně v roce 2009, byla uzavřena takzvaná rámcová smlouva vedení kraje s firmou ČEZ, která se mimo jiné zavázala během deseti let věnovat kraji více než miliardu "na propagaci záměru rozšířit Jadernou elektrárnu Temelín". Na kraji se tehdy záhadným způsobem - a mimo krajské zastupitelstvo - rozdělovalo 110 milionů ročně (nejen do sportu)! Do sportu šlo v roce 2013 18 procent z rozdělovaných 110 milionů! Kam šly peníze od roku 2009 do roku 2012 kraj nikdy nezveřejnil!

Opozice až do roku 2013 marně apelovala, aby vedení kraje zveřejnilo, kam tyto peníze jdou. Hejtman Jiří Zimola útoky odrážel s tím, že "o tom ví užší vedení kraje" a "dárce a příjemci si nepřejí tyto údaje zveřejňovat". Teprve když se věc začala veřejně propírat v médiích a na krajském zastupitelstvu, uzavřel kraj s polostátní firmou ČEZ doložku o zveřejňování příjemců a v roce 2014 k němu poprvé došlo. Vedení kraje se ale z tohoto skandálu nepoučilo. Když loni v červnu rozdělovalo na sportovní dotace šest milionů korun - z toho tři od Českého olympijského výboru a tři z krajského rozpočtu, ukázalo se, že na krajském úřadu proběhl jakýsi záhadný předvýběr 19 sportovních klubů, kterým se přednostně rozdělilo 3,115 milionu a všechny ostatní sportovní kluby v kraji se mohly ucházet o zbylých 2,5 milionu v grantovém programu. Při jejich četnosti už měly samozřejmě šanci na podstatně menší částky.

V červnu 2015 dostali krajští zastupitelé 19 vyvolených ke schválení a samozřejmě to koalice prosadila. V záznamu ze zastupitelstva jsou patrné dotazy na to, kdo dělal tento výběr klubů, i odpověď hejtmana, že "tyto kluby si prostě poslaly žádost." Na to, jak se některé kluby dozvěděly, že mohou žádat o peníze, zatímco jiné o tom neměly ani tušení, už žádná odpověď nepřišla. Zrovna písecký fotbalový i hokejový klub jakousi shodou náhod patřily mezi ty, ke kterým se informace o "zlaté krajské žíle" nedonesla, zatímco třeba Karel Poborský se to doslechl a pro svou fotbalovou akademii získal 200 tisíc. (Třebaže dnes některá budějovická média, v zápalu předvolebního boje mluví o míchání jablek s hruškami, zdůrazňují, že "Fotbalová akademie Karla Poborského je pouhou mládeží SK Dynamo České Budějovice a ...nepobírá žádné dotace od Jihočeského kraje.")

A pak je tu ještě nově vzniklá Regionální fotbalová akademie, kterou se zavázali podpořit zastupitelé Českých Budějovic a Jihočeského kraje na základě manipulativní informace, kdy na budějovickém zastupitelstvu se zastupitelům tvrdilo, že "kraj už to schválil" a na kraji o pár dní později, "že Budějovice už to taky schválily..." Do vínku tak projekt Regionální fotbalové akademie, která má sdružovat a vychovávat fotbalové talenty, dostal pět milionů korun od České fotbalové asociace, dva miliony od kraje a zbylé dva miliony má uhradit město České Budějovice. Jedná se určitě o zajímavý záměr, který má pomoci vybřednout českému fotbalu ze současné bídy. Od začátku jej ale hejtman Zimola prezentoval tak, že jde o pomoc všem klubům v Jihočeském kraji, jimž bude akademie mladé fotbalisty přes školní týden v Budějovicích trénovat a hráči pak budou tento vklad o víkendu zúročovat doma v mateřských klubech. Tím se odůvodňovalo, proč jdou do projektu veřejné krajské peníze. Já jsem svým nedávným komentářem poukázal na to, že to nejspíš byla jen finta na obalamucení krajských zastupitelů, aby pro tyto peníze zvedli ruku. Praxe je taková, že do Regionální fotbalové akademie z Písku odchází šest hráčů týmu U-15, kteří rovnou přestoupili i do budějovického Dynama. Písku zůstává zdecimovaný mládežnický tým. Vedení Jihočeského kraje teď tvrdí, že samozřejmě nemohlo tušit (jakkoliv kraj na projektu úzce spolupracoval s fotbalovou asociací), že vznikne nový přestupní řád, který umožní, aby hráči své mateřské kluby opustili a už se do nich o víkendu nevraceli. Představitelé Krajského fotbalového svazu mne (kupodivu zrovna v budějovických médiích) označili za politika, který zištně atakuje bohulibý projekt (z něhož jakousi shodou náhod bude profitovat hlavně Dynamo).

Jeví se to tak, že na některých záměrech je krajská ČSSD s ODS stále v dojemné shodě, ačkoliv musela po sešupu ODS přijmout pro nynější volební období jiného partnera, a že celá shoda je typická hlavně finančními toky k vyvoleným příjemcům, s počátky kdesi u neprůhledného rozdělování peněz od ČEZ.

To se musí v Jihočeském kraji změnit, a proto mi připadá nanejvýš potřebné, aby se o tom mluvilo.

JUDr. Josef Knot, MBA, místostarosta města Písek

Diskuse k článku - 24 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Luboš 

  Reagovat

   

  Tomáš Samec: Majitelé klubů FC MAS Táborsko a FC Písek jsou znepokojeni.
  http://www.jcted.cz/tomas-samec-majitele-klubu-fc-mas-taborsko-a-fc-pisek-jsou-znepokojeni/

  Vloženo 30.7.2016 11:12:54

 • Petr 2 

  Reagovat

   

  Myslím, že odpověď je více než jasná, podpora od ČEZu směřuje hlavně klubům a spolkům v krajském městě, viz. ČEZ Motor, který by bez podpory ČEZu hrál sotva 1.ligu. Všichni si myslí, že co jde na kraj, je automaticky Budějovické. Nikde jsem ještě neviděl, že by ČEZ podporoval někoho v Prachaticích, Čimelicích, Táboře, Strakonicích atd.

  Vloženo 29.7.2016 11:57:35

 • člen sportovní komise 

  Reagovat

   

  Petře, IHC, FC a další sportovní kluby v Písku dostaly peníze na základě transparentně zastupitelstvem města schválených sportovních pravidel, které zohledňují počet dětí v klubu a soutěže, ve které hrají. I díky p. Knotovi je částka, která se přerozděluji zhruba 3x vyšší!

  Vloženo 29.7.2016 10:32:27

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Naprosto nesouhlasím z nějakou transparentností!!! A vůbec nikdo nezohledňoval počet dětí v klubech. Nevím jak jste na to přišel?

   Vloženo 29.7.2016 17:42:16

  • Blažek 

   Reagovat

    

   Já vám nevím člene sportovní komise, nespolykají nejvíce městských peněz spíše soutěže dospělých?

   Vloženo 29.7.2016 17:52:45

 • Petr 

  Reagovat

   

  A jak pane Knote transparentně přihazujete IHC...

  Vloženo 29.7.2016 07:41:56

 • EDA 

  Reagovat

   

  SITUACI V PÍSKU ZNÁM A URČITĚ BYCH NESROVNÁVAL S TÍM, CO SE ODEHRÁLO NA KRAJI. kAŽDÉ MĚSTO SI DNES VYTIPOVÁVÁ, KTERÉ SPORTY MU DĚLAJÍ NEJVĚTŠÍ PROPAGACI A TY PODPORUJE JAKO HLAVNÍ, VŠUDE SE TO NĚJAK JINAK JMENUJE. TO SE STALO V PÍSKU Z ROZHODNUTÍ ZASTUPITELŮ. ALE TAHLE KRAJSKÁ ŠMEJĎÁRNA JE O TOM, ŽE KRAJSKÉ ZASTUPITELE OBLBLI A NEŘEKLI JIM, ŽE HLASUJOU PRO NĚCO CO BUDE POŠKOZOVAT JEJICH KLUBY DOMA A O ROZDĚLOVÁNÍ ROZHODOVAL KDOVÍKDO ASI V HEJTMANOVO KANCLU.

  Vloženo 29.7.2016 07:01:58

  • Blažek 

   Reagovat

    

   To se nejspíš dost mýlíte, spíše je to o tom, které sporty propaguje město a né, které dělají propagaci jemu. Jinak by totiž muselo město investovat více investovat například do plavání, mažoretek atd.., sportovci z těchto oddílů totiž získávají na rozdíl od nejvíce podporovaných fotbalistů a hokejistů umístění na republikové úrovni.

   Vloženo 29.7.2016 10:05:01

   • Petr 

    Reagovat

     

    To je vždycky věc názoru. Záleží taky na tom, který sport má kolik fanoušků, kolik tam chodí lidí.

    Vloženo 29.7.2016 10:18:40

    • Blažek 

     Reagovat

      

     To zda klub dělá propagaci městu nebo město dělá propagaci klubu není věc názoru. To je prostě skutečnost. Většina z nás má svůj oblíbený sport a proti penězům do něj vložených městem tudíž nefrflá. Ale spravedlnost v tom prostě není.

     Vloženo 29.7.2016 10:55:52

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Město si vytipovává, které sporty mu dělají největší propagaci? Já myslel že jde hlavně o děti?!?!?!

   Vloženo 29.7.2016 17:44:00

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace