banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

  pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

  Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

 • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

  pátek 23.8 21:00 - Vlksice

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Na krajský úřad se začne chodit přes turnikety. Kvůli vyšší bezpečnosti

Turnikety už jsou na svém místě. , Autor: L. Kolářová

Turnikety už jsou na svém místě.     Autor: L. Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V pondělí 14. března vstoupí do zkušebního provozu bezpečnostní opatření na krajském úřadu. V praxi znamená, že ostraha bude idendifikovat návštěvníky budovy, kteří se jinak nedostanou přes turnikety. Jihočeský kraj tak podle svého mluvčího Radka Šímy reaguje na usnesení Ústředního krizového štábu a Bezpečnostní rady státu, které doporučily v závěru minulého roku orgánům samosprávy na území České republiky posílit opatření při ochraně objektů. Kraj našel i řešení, jak umožnit vstup občanům na veřejné zasedání krajského zastupitelstva, pokud se identifikovat chtít nebudou.

 

Mluvčí Šíma uvádí, že kraj si nechal zpracovat studii Zvýšení bezpečnosti Krajského úřadu Jihočeského kraje, primárně zaměřenou na problematiku režimu vstupu osob do objektů areálů krajského úřadu včetně technického vybavení tak, aby při zpřísnění režimu nedošlo ke konfliktu s platnou legislativou a zároveň bylo důsledně provedeno oddělení zóny veřejné od zóny kontrolované.

Cílem opatření je identifikovat osoby vstupující na krajský úřad na hranici veřejné zóny, zvýšit bezpečnost úředníků i návštěvníků budovy a také snížit počet bezpečnostních incidentů i počet pojistných událostí. Na vstupech do objektů areálů U Zimního stadionu a v ulici Boženy Němcové se bude od všech uživatelů areálů včetně členů samosprávy i návštěv vyžadovat nošení víceúčelové identifikační karty u sebe. Karta bude jediným prostředkem umožňujícím vstup do objektů areálů přes turniket nebo elektronický zámek. 

Ve zkušebním provozu bude nový systém od 14. března do 1. dubna a plnohodnotně má začát fungovat od 4. dubna. 

Stále ovšem zůstává problém, na který upozornil náš portál Jižní Čechy Teď na podzim. Podle názoru většiny oslovených právníků nemá ostraha krajského úřadu právo legitimovat návštěvníky veřejného zasedání krajského zastupitelstva. Občan nemůže za to, že krajští zastupitelé zasedají v zabezpečené budově. Už dříve se ochranka přitom identifikace při vstupu do budovy dožadovala, což neodpovídá jiným zasedáním samospráv v obcích. Tam se běžně nezjišťuje, kdo na zasedání zastupitelstva přichází. 

Jelikož kraj nadále bude pořádat zasedání samosprávy v budově, která nyní bude podléhat přísnějším bezpečnostním opatřením, řešil se i tento problém. Mluvčí Radek Šíma k tomu uvádí: "Způsob jak doprovodit ty, kteří se nechtějí legitimovat při vstupu do objektu v době konání zastupitelstva, je jednoduchý. Občany odvede těsně před jednáním na místo pracovník ostrahy, po skončení je zase odvede zpět k východu."

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Mirek 

  Reagovat

   

  Takže to znamená, že když půjdu na zastupitelstvo, musim to tlachání vyslechnout celé? Když mě ostraha přivede před začátkem a odvede na konci? Zasedání trvá několik hodin.

  Vloženo 10.3.2016 11:34:55

  • cassul 

   Reagovat

    

   No pochopitelně, cílem přece je to lidem maximálně znechutit, aby tam nechodili. Podobně třeba i banalita typu návštěvy WC, přece se běžný plebs nesmí pohybovat po zabezpečené budově bez dozoru, tj, kdo chce na záchod, tak se přihlásí, nakluše ochranka a potřebného eskortuje až k míse.

   Vloženo 11.3.2016 12:40:10

 • Lusk 

  Reagovat

   

  Turnikety budou za chvíli asi i v píseckým kulturáku. Nahoře jsou kancly a když k někomu chcete jít, musíte se objednat týden předem a pak před barákem stojíte jak ču... a čekáte, jestli vás tam pokladní milostivě pustí. To jsem ještě nikdy a nikde nezažil. Mají tu být pro lidi snad, my je platíme. A ředitel je největší ko.k.., co jsem kdy viděl.

  Vloženo 10.3.2016 10:46:22

  • Martina 

   Reagovat

    

   Dobrý den, Vy máte takovou zkušenost? Tomu ani nejde uvěřit.

   Vloženo 10.3.2016 13:12:02

  • Fazolka Vilém 

   Reagovat

    

   Pozor, to že jsou nahoře kancly, to je přísně tajná informace, kde jste to zjistil vážený pane? Být Vámi, nestál bych jako ču… před barákem, ale vešel dovnitř. A měl byste si pospíšit, od druhého čtvrtletí tam prý plánují detekční rámy a čekací doba bude jeden měsíc!

   Vloženo 10.3.2016 13:37:20

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace