banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Mosty

  sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

  Art festival.

 • Tata boys

  sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Na pozici v Živém Milevsku přijali dceru starosty. Jak je to s příbuzenskými vztahy na radnici?

Ilustrační foto. , Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

MILEVSKO - Značný rozruch způsobilo výběrové řízení na obsazení dvou pracovních míst v projektu Živé Milevsko. Jedno z míst získala dcera starosty Ivana Radosty Nina Fialová, druhé Irena Hrychová, která ale vzápětí odstoupila a konkurs se bude opakovat.

 

Projekt Živé Milevsko získal dotaci na financování dvou pracovních pozic - garanta komunikace s veřejností a specialisty mobility a veřejného prostoru. Finance jsou garantovány na dva roky, město se bude podílet úhradou pěti procent. Bylo vypsáno výběrové řízení, podrobnosti sděluje koordinátor projektu Živé Milevsko Vít Král: "Výběrové řízení na obě pozice bylo dvoukolové. První kolo představoval zhruba 45 minutový pohovor se mnou, kde se zájemci seznamovali s nabízenou pozicí a časovým průběhem. Druhé kolo probíhalo před hodnotící komisí."

Hodnotící komisi tvořili místostarosta města Michal Horek, tajemnice městského úřadu Vladimíra Štorková, za dopravní komisi František Zítek poté, co účast s omluvou odmítl předseda komise Michal Polanecký, dále generální ředitel ČSAD Autobusy Vladimír Homola a člen rady České televize Vladimír Karmazín. Tento mediální specialista je zároveň otcem Lady Šetinové, která v projektu Živé Milevsko také pracuje.

Jak Vít Král sdělil, na pozici garant komunikace se hlásilo celkem sedm zájemců. Jeden z nich nezaslal uspokojivé podklady a zároveň se nedal zkontaktovat, byl nedostupný. Takže do druhého kola postoupilo šest zájemců, z nichž jeden se nakonec před výběrovou komisí nedostavil. Z pěti uchazečů pak komise vybrala Irenu Hrychovou.

Měla nastoupit 1. února a pracovat na 0,7 úvazku po dobru 24 měsíců za plat 25 200 korun. Už v úterý 29. ledna se ale objevilo na webových stránkách oznámení, že se konkurs vypisuje znovu. Irena Hrychová se rozhodla, že nenastoupí. Podle znovu vypsaného konkursu je zřejmé, že se vedení Živého Milevska nerozhodlo oslovit druhého uchazeče v pořadí, ale vypisuje celou soutěž znovu s tím, že zájemci se mají hlásit do 12. února a nastoupit 1. března.

"Paní Hrychová nám bohužel sdělila, že se na tuto pozici nakonec necítí," vysvětluje Vít Král s tím, že komise při prvním konkursu nestanovovala pořadí, tudíž nyní nemůže oslovit druhého zájemce. "Všechny zájemce z prvního kola ale nyní pozveme znovu," dodal Vít Král.

Ve výběrovém řízení na pozici specialista městské mobility a veřejného prostoru zůstala ve hře starostova dcera Nina Fialová jako jediná. Výběrová komise se nerozhodla konkurs opakovat, ale na tuto pozici ji k 1. únoru jmenovala. Původně byli uchazeči tři. Vít Král uvedl, že jeden zájemce se ale omluvil s tím, že vyhrál jiné výběrové řízení a druhý se nedostavil bez omluvy.

Šéf projektu Živé Milevsko Vít Král mimoto pro Deník sdělil, že výběrová komise Ninu Fialovou jednohlasně doporučila a navíc ji vyhlásila mezioborově na obě pozice jako nejlepší. Ale protože se hlásila na pozici Specialista městské mobility a veřejného prostoru, byl výsledek jednoznačný. Nina Fialová vystudovala obor Humanitní vědy a nyní dokončuje obor Sociální práce ve veřejné správě. Za 0,8 úvazku bude pobírat plat 28 800 korun.

Tomu, že veřejnost obecně nevnímá příznivě obsazování městských funkcí příbuznými, nasvědčovalo to, že ještě dříve, než celé výběrové řízení do Živého Milevska proběhlo, šířily se po městě fámy, že dcera starosty má nastoupit na radnici. Redakce proto už v polovině ledna oslovila tajemnici městského úřadu Vladimíru Štorkovou s dotazem, zda se to zakládá na pravdě.

Tajemnice jednak vyvrátila, že by se někdo z příbuzných starosty hlásil na úřad a jednak upozornila, že dnes už lze těžko příbuzenské vztahy ve veřejné správě sledovat nebo pranýřovat, neboť eliminování příbuzných politiků nebo vedoucích pracovníků z důvodu rodinných vztahů by bylo podle zákoníku práce diskriminací.

Zákoník práce v § 16 uvádí: "V pracovněprávních vztazích je zakázána jakákoliv diskriminace, zejména diskriminace z důvodu pohlaví, sexuální orientace, rasového nebo etnického původu, národnosti, státního občanství, sociálního původu, rodu, jazyka, zdravotního stavu, věku, náboženství či víry, majetku, manželského a rodinného stavu a vztahu nebo povinností k rodině, politického nebo jiného smýšlení, členství a činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, v odborových organizacích nebo organizacích zaměstnavatelů; diskriminace z důvodu těhotenství, mateřství, otcovství nebo pohlavní identifikace se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví."

"Nemohu tedy vydat jakýkoliv předpis, kterým bych mohla diskriminovat kohokoliv z důvodu příbuzenského stavu. Na našem úřadě tento problém nijak neřešíme – máme zde v jednom případě manžele a v jednom případě rodiče a potomka, ale v obou případech pracuje každý z nich na jiném odboru. Pokud by došlo k takové situaci, musela bych zvážit všechny souvislosti, například nadřízenost a podřízenost manželů, ale v podmínkách úřadu zaměstnance libovolně přeřadit nelze – musel by souhlasit s organizační změnou a navíc musím ctít požadavky na odbornost. Představa, že bych z důvodu nově nastalého příbuzenského vztahu přeřadila například referentku odboru správy majetku města na odbor životního prostředí bez odborné způsobilosti, je nereálná, nemluvě o tom, že jsem na úřednická místa povinna dělat výběrová řízení. Je pravda, že se některé úřady brání přijímání nových referentů v příbuzenském vztahu, pochybuji však, že tak dělají oficiálně na základě nějaké směrnice nebo kodexu, protože by měly problémy s výše uvedenou legislativou," vyjádřila se Vladimíra Štorková. "Věřím však, že etická pravidla si každý zastupitel nosí v sobě," dodala.

Zdrženlivost by tedy byla žádoucí spíš od představitelů města, protože tajemnice dodala: "Pokud by se někdy hlásila dcera pana starosty, určitě ji nevyloučím z výběrového řízení jen proto, že je dcerou, ale bude mít šance jako jakýkoliv jiný uchazeč. Mne bude zajímat pouze její kvalifikace a schopnosti potřebné pro obsazovanou pozici. A pokud by byla nejlepší, ráda ji na úřad přijmu, bez ohledu na příbuzenské vztahy. Ostatně pan starosta není zaměstnancem úřadu. Pokud by se hlásila do organizace spjaté s městem, o jejím přijetí či nepřijetí by rozhodoval ředitel, respektive vedoucí tohoto zařízení." Tak to ale úplně nebylo, neboť se Vladimíra Štorková vzápětí stala členkou výběrové komise pro obsazení pozic do Živého Milevska. Ta o výběru uchazečů rozhodla. Faktem ovšem zůstává, že Nina Fialová se o dané pracovní místo ucházela jako jediná.

Diskuse k článku - 45 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 • Výběrová řízení 

  Reagovat

   

  Výběrko na radnici: hlásí se pouze dva uchazeči na referentskou pozici; tajemnice výběrko zruší a vyhlásí ho znovu se sníženými požadavky na kvalifikaci.
  Výběrko Živé Milevsko: hlásí se pouze Nina, přijme se Nina protože je skvělá a krásně zpívá o Vánocích s Fantomem.

  Vloženo 15.2.2019 05:38:40

  • ŽM 

   Reagovat

    

   Na pozici dopravní mobility se hlásili tři uchazeči, není pravda, že pouze jeden. Všichni prošli vstupním pohovorem a byli pozváni před komisi. Jeden z nich se nedostavil a druhý podal informaci, že mezitím našel jiné místo. Paní Fialová se tedy účastnila jako jediná. Uspěla a byla vybrána. Protože nejen hezky zpívá, ale je i vzdělaná, komunikativní, měla odvahu do toho jít a komisi přesvědčila, že splňuje požadované podmínky. Kromě toho není zaměstnaná jako úřednice na radnici, ale obsadila místo v organizační složce města Živé Milevsko. Je placena z dotačního projektu, nikoliv městem, úvazek má na dobu určitou dva roky a její odměna je neměnná. Přihlásit se mohl kdokoliv, i Vy.

   Vloženo 15.2.2019 07:28:25

   • Smart shit 

    Reagovat

     

    Pojišťovák nám tu píše polopravdy. Když je nékdo placený z dotačních peněz tak jsou to stále veřejné zdroje, proč to bagatelizujete? V okamžiku ukončení výběrového řízení byla Nina jediný uchazeč. Proč výběrová komise řízení nezrušila? Smart projektu v Milevsku jde špatnou cestou tím jak je řízen nevzdělaným manažerem. Nelze aplikovat jen Knotovi poznatky z Písku a ždímat dotace.

    Vloženo 16.2.2019 07:13:37

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Rodiče Niny by měli zvážit, zda to opravdu stojí za to vystavit jí takovému tlaku v takové atmosféře. Já bych to svému dítěti nikdy neudělal.

  Vloženo 12.2.2019 17:11:29

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Za ty peníze to stojí a Ivan si udělá pořádek, kdyby někdo remcal.

   Vloženo 13.2.2019 06:17:28

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nikdo remcat nebude. Zastupitelé v Milevsku jsou povětšinou ovce a lidi ovčani.

    Vloženo 13.2.2019 15:34:50

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V. Karmazín mediální specialista? A od kdy?

  Vloženo 12.2.2019 15:46:40

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jo, někdo je chytrý a někdo chytřejší...

  Vloženo 12.2.2019 10:42:49

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Kardinální otázka zní: Proč není starostou Koliha, když všichni ostatní zvolení, dělají všechno špatně?

   Vloženo 12.2.2019 11:02:30

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    protože ho nikdy nikdo nezvolil

    Vloženo 13.2.2019 08:32:05

 • K zamyšlení. 

  Reagovat

   

  Jen si pamatuji, že když se přihlásil ing. Doubek do výběrového řízení na jednatele SMM, tak se měl pan starosta vyjádřit v tom smyslu, že by nebylo politicky korektní, kdyby se stal jednatelem SMM. Tak se zamýšlím nad tím, zda toto rozhodnutí bylo politicky korektní. Ale na druhé straně, co bychom neudělali pro své děti, nehledíc napravo, nalevo. Smiřte se s tím, že někdo jde i přes mrtvoly.

  Vloženo 11.2.2019 21:03:50

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace